Ağaoğlu’nun Reklam İletişimi Garabeti

Reha Muhtar’ın bir sözü vardır; “Gün geçmiyor ki bir olay yaşanmasın, gün geçmiyor ki bir gariplik olmasın”.

Ali Ağaoğlu’nun reklam, halkla ilişkiler ve pazarlama gibi iletişim çalışmalarını anlayışını da bu sözle açıklanabilir. Gün geçmiyor ki ansızın bir reklamda oynamasın, gün geçmiyor ki ansızın tutuklanmasın.

Ali Saydam gibi sektörün kimi duayeni ‘imaj’ kavramını pek önemsemese de, halkla ilişkilerde önemli bir yeri var diye düşünüyorum. Ali Ağaoğlu örneği üzerinden anlatırsam, daha dün yolsuzluk soruşturmaları kapsamında gözaltına alındı. Uzun süre sorgulandı ve sonra serbest bırakıldı. Burada Ali Ağaoğlu’nun üzerine yeni bir imaj transfer oldu. Bu imaj, yolsuzluk ve rüşvetten operasyonunda gözaltına alınan şahıs imajıdır. Bu imajı üzerinden atması için en az 6 ay, bir yıl gibi bir süre geçmesinin uygun olacağı kanaatindeyim. Gelin görün ki Ağaoğlu bey, olaylar sıcaklığını korurken ve toplumun zihninde canlı ve taptaze dururken reklam filminde oynadı. Reklamda, çok fazla görünmese de tek karesi yetti. Şimdi vatandaşın algısında yer alan yolsuzluk ve rüşvet iddiaaları ile Ali Ağaoğlu’nun reklamını seyretmek, kuruma nasıl bir olumlu yansıma getirebilir? Bence hiç getiremez. İzleyenler, bak bak rüşvetler işe yaramış, yeni bir site daha yapıyor. Adam iyi götürüyor da diyebilirler.

Ağaoğlu her zaman iletişiminde plansız ve programsız davrandı diyebiliriz. sosyal hayatı zenginlik ve düşkünlük üzerine kurulu olunca, bunun yansıması toplumda “zengin züppe” olarak yer alıyor. Malesef Türkiye Ali Ağaoğlu’nu başarılı bir iş adamı diye değil, lüks arabaları ve sevgilileriyle anıyor.

Bir işadamı, haber metninde şunun sevgilisi, bunun eşi, lüks arabalarıyla dikkat çeken, çalkantılı hayatıyla diye başlayan girişlerle yer alıyorsa, o işadamının halkla ilişkiler problemi vardır. O işadamının çok sağlam ve uzun süreli itibar yönetimine ihtiyacı vardır. Bunun sonuçları, iş ve aile yaşamında başarısızlıklarla sonuçlanabilir.

İtibar yönetimi, aslında başarının kapısını açan önemli bir iletişim faaliyetidir. İtibar, güven demektir. İtibar, saygı ve sevgiyle örülmüş bir ilişki demektir. güvenle örülen bir ağın koparılması güç olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir