Ah sigara, bırak peşimi!

En son 7 ay bırakmıştım. Sonra iki gün, 5 gün, 10 gün olarak bırakmalar devam etti. Ama düzenli olarak hem bırakıp hem içiyorum. İçmeyi seviyorum, zararlı olması beni sinirlendiriyor. Ne yapmak gerekir? nasıl kurtulursun? sürekli aynı bahaneler ile kendimizi avutmak nasıl bir duygu? hem depresyon, hem stres yapıyor aslında. Allah’ım şu illeti bırakmama yardım et.

Aşağıda sizinde yararlanabileceğiniz güzel bir yazı var. mutlaka okuyun. hep birlikte bırakalım.

İnkar
Ben çok fazla sigara içmiyorum, öyle eş dost muhabbet olunca tek tük içiyorum.
İsyan
Bir sigaram var ona da karışıyorlar, içtirmiyorlar.
Pazarlık
Ben kendimi bilmiyor muyum, bugün sigarayı azaltıyorum. Şimdi 3 tane içeceğim. Yarın bire düşüreceğim.

Depresyon
Olmuyor, sigara içmeyi azaltamıyorum.
Kabullenme
Evet ben bir sigara tiryakisiyim.
Bir araştırmaya göre ilk sigara içme yaşı 7’ye düşmüştür. Her gün sigara içmeye başlama yaşı ise 13. “Ülkemizde yaklaşık 21 milyon kişi sigara kullanmakta ve sebep olduğu hastalıklardan da yılda 165 bin kişi hayatını kaybetmektedir. http://www.haberturk.com/saglik/haber/725372-sigara-icme-yasi-7ye-dustu 
Durum bu kadar ciddiyken bu konuda neler yapılmalı? Sigarayı bırakmak konusunda tek bir yol izlemek ne kadar doğru, çünkü herkesin farklı işleyen bir bırakma süreci olduğu aşikar.
 Nasıl bırakabilirsiniz?
Sigarayı bırakmanın tek bir doğru yolu olmadığına dikkat çeken www.sigarayibitirin.com, başarıda rol oynayan çeşitli öğeleri özetliyor:
Sigarayı bırakma kararını vermek: Bu kararı sadece siz verebilirsiniz.
Sigarayı bırakma tarihi belirlemek ve uygun bir bırakma planı seçmek: Sigarayı bırakmak için bir tarih belirlemek çok önemli bir adımdır. Bu tarih önünüzdeki 2-3 hafta içinde olmalıdır. Sigarayı bırakmak için kendinize uygun bir plan seçin. Destek tedaviler için eczacınıza ya da doktorunuza danışın. Pozitif düşünün ve başaracağınıza inanın.
Sigara yoksunluğu
Sigarayı bırakınca ortaya çıkan yoksunluk belirtileriyle baş etmek: Sigara yoksunluğu iki bölümden oluşur. Fiziksel yoksunluk zorlayıcıdır, ancak nikotin yerine koyma (replasman) tedavisi veya sigara bırakmaya yardımcı olan diğer ilaçlarla bu belirtilerin çoğu hafifletilebilir. Sadece tedavi amaçlı nikotin içeren Nikotin Replasman Tedavisi (NRT) ürünleri, sigaradaki diğer zehirli ve tehlikeli maddelerin alınmasını önler. NRT ürünlerinin miktarı ve dozu zaman içinde ayarlanarak nikotin miktarı kademeli olarak azaltılır. Böylece nikotin pastili ve bantı gibi NRT ürünleri sigara açlığını ve yoksunluk belirtilerini kontrol altına alarak sigarayı bırakmaya yardımcı olur.
Birçok kişi zihinsel yoksunluğun çok daha zor olduğunu düşünmektedir. Yaşamanızda sigara içme ile ilişkili tüm alışkanlıkları değiştirmeye çalışmak da yararlı olacaktır.
Tekrar sigaraya başlamama: Sigaraya tekrar başlamamanın son, en uzun ve en önemli basamak olduğunu unutmayın. Sigara yoksunluğu ile baş etmek için kullandığınız yöntemleri bu dönemde de uygulayabilirsiniz. Önceden sigara içmek isteyeceğiniz durumları belirleyip bunlarla nasıl baş edeceğiniz konusunda bir strateji geliştirin.
Sigara bırakıldıktan sonra kısa ve uzun dönemde gözlenen yararlar
20 dakika
Kan basıncı ve nabız hızı normale döner. El ve ayaklardaki dolaşım düzelmeye başlar.
8 saat
Kandaki oksijen düzeyleri normale döner. Kalp krizi geçirme riski düşmeye başlar.
24 saat
Karbonmonoksit vücuttan uzaklaştırılır. Akciğerler mukus ve diğer artıkları temizlemeye başlar.
48 saat
Nikotin vücuttan atılır. Tat ve koku alma duyuları iyileşir.
72 saat
Bronşlar gevşediği için nefes almak kolaylaşır. Enerji düzeyleri artar.
2-12 hafta
Tüm vücutta dolaşım iyileşir ve yürümek daha kolaylaşır.
3-9 ay
Öksürük, nefes darlığı ve hırıltılı solunum gibi nefes problemleri düzelir. Genel olarak akciğer fonksiyonu % 5-10 artar.
5 yıl
Kalp krizi geçirme riski sigara içenlere göre yarıya düşer.
10 yıl
Akciğer kanseri riski sigara içenlere göre yarıya düşer. Kalp krizi geçirme riski hiç sigara içmemiş olanlarla hemen hemen aynı düzeye gelir.
Şifa bulmanız dileğiyle,

http://www.sigarayibitirin.com/
https://twitter.com/sigarayibitirin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir