Ali Ağaoğlu’nun krizden çıkış yolu

Ali Ağaoğlu oynadığı reklamlarla, gece hayatıyla, özel hayatıyla, arabalarıyla, tekneleriyle… anlayacağınız lüks yaşamıyla medyada adından sıkça söz ettiriyor. Son günlerde ‘Maslak 1453’ isimli projesiyle krizin içine girmiş durumda. Bazı medya organları da bu krizi fırsat bilerek Ağaoğlu’na ‘karalama’ kampanyası başlatmış durumda.

Öncelikle Ağaoğlu’nun davranışları ve yaşamı, Türk toplumunda yadırganan davranış ve yaşam biçimlerinden.  Bu yaşam Toplumumuza baktığımızda ‘bir elin verdiğini öbürü duymasın’, ‘alçakgönüllülük’, ‘güzel gözünden, yiğit sözünden belli olur’ gibi bazı olgular var. Ağaoğlu bu olguları ve ritüelleri yok sayarak, ağzına geleni söyleyerek ve para ile ön plana çıkarak malesef toplumun bazı dinamikleriyle oynadı.

Basın açıklamalarını gazetelere verdiği boy boy resimli ilanlarla yapmayı tercih etti. Bunu öneren her kimse, bir an önce mesleği bıraksın. Basın açıklamaları fotoğrafsız olmalı. Ağaoğlu’nun basın açıklamaları bile olumsuz algı yarattı. Topluma mesaj gönderirken bile yadırgandı. Ben suçsuzum derken bile suçlayarak anlattı. Fatih Altaylı ile ilgili verdiği boy boy ilanlardan dolayı şu anda Habertürk gazetesinde her gün olumsuz haberleri yayımlanıyor.

 Peki bu süreçleri ne tetikledi? 

Ali Ağaoğlu tüm bu iletişim süreçlerini kendisi mi planlıyor? Yok mu bu şirketin bir PR ajansı? Medya satın alma ajansı? Burada çalışanlar ne biçim iletişimci? Agresif iletişim modeli derken bunlar ‘arsız’ iletişim modellerine mi geçiş yaptı? Yapmış olduğunuz reklamlar ve PR çalışmaları rezalet! Ali Ağaoğlu’nu ön plana çıkarmak yerine şirketi ön plana çıkarın.

Ağaoğlu Şirketler Grubu hakkında bir bilgisi olan var mı?

PR ve reklam çalışmaları Başkan’ın üzerine kurulmamalı. PR çalışmaları şirketin toplumdaki algısına dönük olmalı. Siz ne yaptınız? Şirketi geri plana atarak Ali Ağaoğlu’nu bir marka yaptınız. Nasıl Yaptınız? Para içinde yüzen, lüks arabalarla ordan oraya gezen, her gün farklı kadınla birlikte olan bir imaj çizdiniz. Hatta, halkın ‘sonradan görme’ diye tabir ettiği seviyesiz bir imaj.

Ağaoğlu bu krizden ancak suskun kalarak çıkabilir!

Geçtiğimiz günlerde basın toplantısı düzenledi. Bu basın toplantısına bazı marjinal gazeteler de çağrıldı. Bu gazeteler, Ağaoğlu’nun medya ile olan iletişimsizliğini kullanarak, bazı kışkırtıcı ve çelişkili sorular sordu. O cevaplarını da manşetine taşıdı.

Sevgili Ağaoğlu, medya tarafını her zaman belli eder. Bu yüzden bu basın toplantısına herkesi çağırmamalıydın. Başbakan’ın her toplantıya, her gazeteciyi çağırmadığı gibi.

Krizden çıkabilmek için soğukkanlı olmak gerekir. 

Önümüzdeki günlerde Maslak 1453 projesi için gelişecek olayları web sitenizden duyurmalısınız. Bunun için yalnızca belli başlı ajans ve gazetelere basın açıklaması göndermelisiniz. Bunun için gazetelere yine ilan verirseniz, daha da batabilirsiniz.

Ali Ağaoğlu, lüks hayatını magazinden uzak tutmalı.

Toplum lüks hayatları yalnızca dizilerde sever. Gerçek hayatta har vurup harman savuran insanları pek sevmez bizim milletimiz. En yakın zamanda ailenle bir tatile çık. 15 Gün medyadan uzak dur. Basın açıklamalarını Ağaoğlu kendisi yapmasın. Koskoca şirket bir kişi üzerine kurulu olmamalı. Senin bir iletişim danışmanın olmalı.

Her kurum için iletişim stratejisi belirlenmeli

Sevgili Ağaoğlu, lüks hayatı seviyor ve bunu halka anlatmak istiyorsan, anlatırken de halkla paylaşmalısın. Ben seni hiç kedi severken görmedim. Ben seni hiç köpek severken görmedim. Ben seni hiç yetim başını okşarken görmedim. Seni sürekli milyon dolarlık arabalara binerken gördüm. Bu davranışlardan uzak durmalısın. Durmak istemezsen, her yaşamını bütüncül geçirmelisin. İş yaşamın için bir stratejin olmalı, magazin yaşamın için bir stratejin olmalı, aile yaşamın, otomobil yaşamın ve projelerin için ayrı ayrı stratejiler.

Birisi, ‘Ali Ağaoğlu Maslak 1453 projesi’ dediğinde ‘haa, şu genç kızlarla gezip, milyon dolarlık arabalara binen sonradan görme adam mı?’ dedirtme kendine. Sınırlamayı bilmelisin. Bu toplum ve medya eninde sonunda senin itibarını ve yaşamını altüst edebilir. Arkanda kimse durmaz. Toplumun nabzını iyi bilmelisin.

Habertürk’te yapılan haberlere kulak asma. Dava da açma. Bununla ilgili hiçbir atakta bulunma. bırak kimin suçlu, kimin suçsuz olduğuna halk karar versin. Halk biliyor, kimin doğru, kimin yalan haber yaptığını. Halk artık medyayı okuyabiliyor.

Sen suçsuz isen zaten ortada bir problem yok.

Artık kimseyle de polemiğe girme. Sen iş adamısın, her gün partilerde ve gecelerde boy verme. Sen bu değilsin. Sen şuan halkın gözünde nesin? bunu iyi anla. İyi analiz et.

Kurtuluş reçeten, 3 kere düşünüp bir kere konuş

Stratejilerini sorarak ve danışarak belirle. Bırak bir kere de başkasının dediği olsun. Senin dediğin her zaman doğru olmayabilir.

Magazin’den uzak dur.

Para kelimesini 3 ay hayatından uzak tut.

Medyaya demeç verme.

Her programa katılma.

Magazin programlarına hiç katılma.

Proje ile ilgili reklamı durdur.

PR kampanyalarına başla.

Sosyal medyada blogger’ları al, Maslak’a götür. Projeyi yakından tanısınlar. Ne bileyim yap bir şeyler.

Kendine bir hayat seç. Ya Magazin yaşamı (hiç değer verilmeyen) ya da iş yaşamı (değerli ve itibarlı).

 

 

 

 

 

 

 

 

Not: Bu fotoğrafları seçmemin sebebi, Google görsellerde ilk sırada bu fotoğrafların çıkması. Kendine biraz yeni medya çeki düzeni vermelisin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir