Başbakanlıktan yeni uygulama: BİMER


 

Başbakanlık vatandaş ile arasındaki uçurumları yok etmek amacıyla bir halkla ilişkiler çalışmasına imza atmış. Vatandaş bir problem yaşadığında Alo 150’yi arıyor, telefona bulunduğu ilin valiliğinde kurulan halkla ilişkiler bürosundaki memur çıkıyor ve vatandaşın derdini sisteme kayıt ediyor. Sistem, talebin konusuna göre bir ayrıştırma yapıyor ve ilgili makamlara iletiyor. Eğer konu başbakanlıkla ilgili ise başbakanlığa, kaymakamlıkla ilgili ise kaymakamlığa aktarılıyor. Daha sonra sisteme kayıt edilen iletişim bilgileriyle vatandaşa geri dönüş yapılıyor. sistemin özü bu.

Devletlerde iletişim modellerinin geçmişine baktığımızda 1900’lerin başında kamu iletişiminde James Grunig’in “Basın Ajansı Modeli” dediği modeller uygulanıyordu. Bilgi kaynakları (devlet), yalnızca istediği bilgileri topluma aktarıyor, toplumdan yansıyan geri dönüşlere ise cevap vermiyordu. bir necvi propaganda idi. Daha sonra uygulanan “Kamuyu Bilgilendirme” modeli ile halk toplumda yaşanan olaylardan tamamen haberdar edilmeye başlandı. Sonrasında gelişen iletişim teknolojileriyle birlikte bilgi kaynaklarını vatandaş oluşturmaya başladığında karşılıklı etkileşime dayanan  “Simetrik” iletişim modelleri uygulanmaya başlandı. Halk, artık bilgi kaynağını oluşturuyordu. Bilgi kaynakları da iletmiş olduğu mesajların geri dönüşüne göre yeni mesaj oluşturmaya başladı aynı zamanda enformasyon hem devletten hem de toplumu meydana getiren bireylerden topluma aktarılmaya başladı. BİMER de bu tür iletişim modellerinin bir örneği aslında.

Devlet, vatandaşını memnun etmek için bir şirket gibi çalışıyor aslında. Vatandaşını memnun ettiği sürece, sürdürülebilir bir iletişim ortaya çıkacak. Bu da hükümetin sürekliliğini artıracak.

Bimer nasıl çalışır? Bimer nedir? veya Bimer’i nasıl kullanabiliriz diye soracak olursanız aşağıda hepsi yazıyor.

BİMER  nedir?

BİMER, bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak hayata geçirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır.İyi ve sağlıklı işleyen bir halkla ilişkiler uygulaması için günümüz iletişim teknolojilerinin kullanılması bir zorunluluktur. BİMER ile oluşturulan sistem sayesinde vatandaş ile devlet arasındaki iletişim kanallarının tümü açık tutularak müracaatların her zaman ve her yerden yapılabilmesi yanı sıra, müracaatlara cevapların da hızlı, etkin ve daha ekonomik bir şekilde verilebilmesine imkan sağlanmıştır.

BİMER Nasıl Kullanılır?

BİMER uygulaması kapsamında Kaymakamlık, Valilik ve Bakanlıkların tümünde “Halkla İlişkiler Müracaat Büroları” kurulmuştur.Ancak “Alo 150” hattını cevaplamak üzere sadece valiliklerimizde çağrı merkezleri bulunmaktadır.Kaymakamlık ve Bakanlıklar’ a “Alo 150” hattı üzerinden ulaşılamaz.

“Alo 150” numarası herhangi bir ilimizden arandığında o ilin valiliğinde ki halkla ilişkiler görevlisi telefonu açar.Önündeki bilgisayarda Başbakanlık web sayfası inden telefonla arayan vatandaşın kişisel bilgilerini ve müracaatının konusu ve detaylarını kaydeder.Daha sonra kayıt altına alınan bu müracaat Valilik’ teki yetkili tarafından Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü’ne sistem üzerinden gönderilir.Gönderilen müracaat Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü tarafından sonuçlandırılır ve müracaat sahibine cevap verilir.

“Alo 150” numarasına yapılan müracaat herhangi bir Bakanlığı veya Başbakanlığı ilgilendiriyor ise yine valilik halkla ilişkiler görevlileri aracılığı ile Başbakanlık web sayfası kullanılarak sistem üzerinden Başbakanlığa gönderilir.Buradaki değerlendirme sonrasında müracaat Bakanlık Yetkilisi tarafından Bakanlığın ilgili birimine yine sistem üzerinden gönderilir ve müracaat ilgili birim aracılığıyla cevaplandırılır vatandaşa da cevap verilir. Verilen cevaba ilişkin detaylar sisteme kaydedilir.

 

Bu sayede yerel düzeyde çözülebilecek müracaatlar Bakanlık ve Başbakanlığa gelmeden cevaplandırılır.Böylece zaman ve paradan tasarruf edilmiş olur.

BİMER hakkındaki bilgiler www.basbakanlik.gov.tr adresinden temin edilmiştir. Detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir