Batum Turizm’e yatırım yapıyor

2003 ve 2004’te geçirdiği iki devrimden sonra hızla kalkınmaya başlayan ve şehrin yapılanmasında bir çok projeyi hayata geçiren Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti Başkenti Batum, yatırımcılara büyük kolaylık sağlıyor.  Deniz kenarında hayata geçirdiği Serbest Turizm Bölgesi projesiyle yatırımcılara 1 Lari’ye (0,88 Krs) arsa tahsis edip, 15 yıl vergisiz 50 yıl kiraya veriyor. Yatırımcıların yapması gereken ise, tüm alt yapısı ve projesi hazırlanmış alanda otel inşa etmek.

 

 

Son yıllarda turizm’e büyük ağırlık veren Acara Özerk Bölgesi Hükümet Başkanı Levan Varshalomidze ise,” iş dünyasından birçok yatırımcı gözünü Batum’a dikti. Yatırım için çok büyük kolaylıklar sağlıyoruz. Bölgemizin en önemli ekonomik geliri turizmdir. Bu yüzden özellikle turizm yatırımcılarına ayrıcalıklar tanıdık. Serbest Turizm Bölgesi de bunun bir parçası. Önemli yatırımlar arasında şu anda, Kempinski otel inşası ile Trump Tower projesi devam ediyor.” Dedi.

Radisson Otel’den bir görünüm (Fotoğraf: Gökçen Gökyer)

 Sovyet rejiminden sonra şehrin mimari yapısında da hızla değişime giden Batum’da, Avrupa mimarisi dikkat çekiyor. Duble yollar, sahil kenarına inşa edilen kordonlar, Sanat binaları ve kültür merkezleri ile sokaklardaki ağaçlandırma ve ışıklandırmalar projelerin bir parçası. Batum’un nüfusu ise 2012 itibariyle 150 bin civarında.

Opera Binasından bir görünüm

Batum – Bulvar (Kordon)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir