Belçika’da hafta sonu nasıl geçer?

Şok mu? ne şoku!, şok ne arar ben de demiştim. Sanırım birazcık farklılıklara şaşırma ihtiyacı hissediyor insan. Mesela şey demiştim; “Yaa pazar günü olsun da bir dışarı çıkayım,  şöyle şehir merkezinde gezineyim,  içim açılır,  iyi olur, bir değişiklik yapmış olurum dedim.” Sonra çıktım tabi ki dışarı.

İnceden bir tuhaflık sezmeye başladım. Yollardan çok nadir araba geçiyor. Bütün dükkanlar, iş yerleri kapalı. Nadiren bir kaç Belçikalıya rastlayabildim. Onlar da pazar günü dışarıya çıkan insan görüntüsü vermiyordu.

Yavaş yavaş şehir merkezine ilerlerken, düşünmeye başladım. “bugün pazar, bütün insanların dışarıda ve eğleniyor yada alışveriş yapıyor olması gerekir; fakat kimsecikler yok neden?” dedim.

Sonradan öğrendim ki Bizim ülkemizdeki gibi insanlar hafta sonları değil hafta içleri eğlenir, alışveriş yapar, gezer-tozar, hafta sonları ise evlerinde dinlenirmiş. Bu yüzdendir ki sokaklar sessiz ve sakin, bütün iş yerleri ve dükkanlar kapalı; ekmek fırınları, marketler, AVM’ler, mağazalar, barlar, diskolar, gece kulüpleri hatta okullar bile. :)

Eğer bir gün yolunuz Belçika’ya düşerse, aklınızda bulunması gereken şeylerden bir tanesi, pazar günleri bütün her yer kapalıdır. Eğer hafta sonu için yiyecek bir şeyler almadıysanız, hafta sonu aç kalabilirsiniz. Tıpkı benim gibi…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir