TORKU Çikolataya Reklam ve Halkla İlişkiler Eleştirisi

TORKU LOGOTORKU çikolata deyince aklıma direk Konya geldi nedense. Sanırım reklam ve iletişim faaliyetlerinden bir tek Konyalı olduğu algısı kaldı bende. Bu da sanırım biraz reklam ve iletişim çalışmalarında yeterince derinlik ve plan olmadığı için sanırım. Marka isimlerinin çılgınlığı, anlam verilemeyen tuhaf reklamlar, beni blog yazmaya iten gerekçeler diyebilirim. Kim bu TORKU Çikolata? Websitesinden kurumsal bilgilerine göz attığımda aşağıdaki sonuçlarla karşılaşıyorum.

TORKU Çikolata bir öz sermaye ve Konya’da faaliyet gösteren Konya Şeker bünyesinde 2007 yılında kuruluyor. Bir kooperatifle her şey başlıyor. Kendilerini 900 bin çiftçinin birleşiminden meydana getirmişler. Websitelerinde güzel ve samimi bir dille kendilerini iyi anlatmışlar.

TORKU Çikolata; şeker, şekerleme, çikolata, unlu mamuller, dondurulmuş ürünler, seracılık ürünleri, süt ve süt ürünleri ile et ve et ürünleri pazarında faaliyet gösteriyorlar. Bir Anadolu markası için çok kapsamlı bir pazar. Cesaretlerini tebrik etmeli. Günümüzde şirketler, pazarda birden fazla ürünle mücadele etmek zorunda. Her ürün, bir başka ürünün rekabetçi markası konumunda yer almalı. Yoksa pazarda ayakta durmak çoğu zaman güçleşiyor.

Biz Torku’yuz, Biz Konya Şekeriz                                                                                        Sloganlarda başarılı oldukları kadar marka isimlerinde başarılı olamamalarını anlayamadığımı da belirtmek isterim. 4×4 marka isimli çikolatası buna örnek verilebilir. Yanlış bir imaj transfer çalışması olmuş.

torku 4x4 çikolata

 Anadolu gibi güvenilir, Anadolu gibi doğal. Güzel bir slogan daha. Keşke bu başarıyı marka isimlerinde de gösterseler.

Peki TORKU’nun ne anlama geldiğini merak ediyor musunuz? Başkanın mesajını bakmakta fayda var. Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk şöyle açıklıyor TORKU’yu. Divan-ı Lügati’t Türk’te ipek gibi saf, temiz, sağlam, ipeksi diye tarif edilen TORKU, 1950’lerin başında bir şeker fabrikası inşa ederek ürünlerini değerlendirmek, gıdada söz sahibi olmak için kooperatif çatısı altında bir araya gelen üreticiler tarafından kurulan Konya Şeker’in gıda markasıdır.

TORKU’nun reklamlarını aşağıda görebilirsiniz. Biraz daha mekan ve alt metin çalışmaları yapmaları gerek. Zira, adalet sarayı gibi bir mekanda reklam çekmek farklı manalara gelebilir.

Pascal Nouma’nın oynadığı çikolata reklamının ne anlamı olabilir, bunu ben anlamıyorum. Pascal Nouma çikolata veya yiyecek markası için uygun değil. Ha Nouma siyah, çikolata siyah diyorsan burada ten renginden doğan bir hafif dalga söz konusu.

Reklam ve iletişim çalışmalarını gerçekten alanında yetkin ajanslarla yapmanız, markanız ve ürünleriniz için iyi olacaktır. Aynı zamanda reklam ve pazarlama bütçeniz için de yerinde olacaktır. Burada ortaya çıkan em önemli konu ise halkla ilişkiler faaliyetleri. Hedef kitle belirleme ve rekabet edeceği markalar. Bunlar için de ayrıca çalışmalar yapılması, bütünleşik iletişim faaliyetleri açısından önem arz etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir