Bir İş Görüşmesine Nasıl Hazırlanmalı? Garanti Emeklilik Örneği3 3

Öncelikle, mezun olduktan sonra iş arama sürecinde düştüğünüz psikolojik bunalımı atlatmanız gerekiyor ya da en aza indirmelisiniz. Sonrasında;  rahat tavrınızı, sakinliğinizi, ciddiyetinizi ve özgüveninizi korumak altın kurallardan bir tanesi. Giyim-kuşam, seçtiğiniz renkler, saç-sakal düzeniniz (erkek adaylar için), ayakkabınızın temizliği ilk izlenim açısından çok önemlidir. Bilimsel araştırmalara dayanan verilere göre;   ilk izlenimin yüzde 55’ini görüntü ve beden dili, yüzde 38’ini konuşma ve ses tonu, yüzde 7’sini ise ne söylendiği belirliyor.  Bu yüzden verdiğiniz ilk izlenim, mülakatı gerçekleştiren uzmanın aklında ilerleyen dakikalar için olumlu fikirler oluşturuyor.

Sürekli göz temasında olmanız, koltuğa veya sandalyeye yapışık değil, ucuna yakın yerde dik bir şekilde ona odaklanmanız aynı şekilde olumluu davranışlardan birisi. Bir de çok önemli detay var; eğer uzman buyrun istediğiniz yere oturabilirsiniz derse, kesinlikle kapıya yakın sandalyeye oturmayın. Bu davranış zihinde, hemen ayrılma meraklısı, çıkıp gidecek izlenimi verir. Negatif bir davranıştır, kaçının.
Uzmanlar genellikle mülakat sırasında öncelikle işin detaylarını anlatır. Kurumun tarihçesinden bahseder. Nasıl bir personel aradıklarını belirtir. Daha sonrasında sizden kendinizi anlatmanızı ister. Yapmanız gereken, CV’nizde yer alan bilgileri sırasıyla özenle seçilmiş, akademik dile bağlı kalarak kurduğunuz kelimelerle anlatın. Kısa cümleler kurmayın. Bağlaçları sık kullanın; “akabinde, buna ilave olarak, sunu da belirtmede fayda görüyorum, aslında, açıkçası, parelel olarak” gibi. Eğer, “Ben Recep, Samsun’da doğdum. y lisesine gittim, İstanbul Üniversitesi’nde kimya okudum, Ünilever’de staj yaptım, yüzmekten hoşlanırım, Sizin kurumunuz büyük bir kurum, burda çalışmaktan mutluluk duyarım” gibi bir sunu ile başlarsanız gerçekten çok büyük bir olumsuzluk yaratacaktır. Yapmanız gereken, uzun cümlelerle ve bağlaçlarla kendinizi tanıtmanız, deneyimlerinizi iş tanımı ile birlikte vermeniz, hobilerinizden bahsetmeniz, son olarak daha önceden kurumu araştırmış bir şekilde, sayısal veriler kullanarak neden bu markayı seçtiğinizi belirtmeniz daha avantajlı olacaktır. Bu kurumu önemsediğinizi ve özen gösterdiğinizi gösterir ve işe gerçekten girmeyi hedeflediğinizi simgeler.

<script type=”text/javascript”><!–
google_ad_client = “ca-pub-8061561610236564”;
/* reklam 3 */
google_ad_slot = “3594707306”;
google_ad_width = 300;
google_ad_height = 250;
//–>
</script>
<script type=”text/javascript”
src=”http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js”>
</script>

Garanti Emeklilik İş Görüşmesi Örneği

Garanti Bankası’na bağlı Garanti Emeklilik A.Ş, iş görüşmesine çağırdığı adayları toplu bir mülakattan geçirir. 8 kişilik dikdörtgen bir masa etrafına oturmuş olan adaylar, tek tek uzmana kendilerini anlatır. Daha sonra uzman pozisyonla ve kurumla ilgili bilgiler verir. Son olarak, adaylara akıllıca oluşturulmuş kurtarma planı adlı soruyu yöneltir. Adaylardan istediği, çökmekte olan metro istasyonunda siz takım lideri olarak metroda bulunan çeşitli vasıflara sahip (hamile, kalp hastası, doktor, genç, yaşlı, bilim adamı, zengin kişi, şizofren hasta gibi) mağdurları hangi sıraya göre kurtarırsınız. Asıl önemli nokta, bu 8 adayın birbirini ikna ederek, oylama yapmadan hemfikir bir şekilde ve 10 dakikalık sürede, aynı sıraya göre mağdurları kurtarmak. Sonuç olarak adaylardan 10 dakika içerisinde fikir birliğine varmaları isteniyor. Burada adaylardan beklenen, karşınızdaki diğer adayı ikna kabiliyetiniz, mağdurların vasıflarına karşı tutumlarınız, hayattaki öncelikleriniz gibi durumları ortaya çıkarmak ve anlamak. Adayların bu testte gösterdiği performans ikinci mülakat için basamak oluyor. Size önerim, bu gibi durumda ilk sözü sizin almanız ve gerekçeleri ile birlikte neden bu kanaatte olduğunuzu adaylara açıklamak. Zaten sizde ölçmek istediği; konuşma tarzınız, diksiyonunuz, seçtiğiniz kelimeler, anlatım beceriniz, kendinizi dinletmeniz gibi…

Yeni İletişim Teknolojileri kullanımı ve Cep Telefonu Kullanımı

Yeni iletişim teknolojileri kullanımına meraklı ve ilgili olmanız, eğer bir de blog yazarı olmanız size avantaj sağlayacaktır. Sosyal medyanın artan önemi, internet iletişiminin takip edilmesi de dikkat edilmesi gereken nokta. Bir örnek vermek gerekirse, Kuveyt Türk ile olan iş görüşmemde, yeni teknolojilere meraklı olduğumu söylemiştim. Arkasından da bana Iphone ve Blackberry gibi akıllı telefon kullanıp kullanmadığımı sormuştu. Telefon da artık önemli bir detay. İphone işime yaramıştı. 🙂

Son olarak

Bir de dikkati çekmek istediğim nokta mülakatın son kısmında bütün uzmanlar hep aynı soruyu sorar; bana sormak istediğiniz, söylemek istediğiniz, aklınıza takılan herhangi bir şey var mı? bu soru o kadar önemli ki, bu zamana kadar duymadığım uzman kalmadı. Aklınızda mutlaka son olarak sormak istediğiniz soru olsun. Öneri de olabilir.

Ücret Beklentiniz?

Diğer can alıcı nokta ise ücret beklentiniz sorulur. Buna yanıtı ben kuruma ve pozisyona göre değiştiriyorum.  Tabi ki deneyiminiz de bu anlamda önemli bir kriter.  Eğer mülakatı yaptığınız kurum İSO 500 sıralamasında 3. sırada ise, ücret konusunda esnek olduğumu, kurumun insan kaynakları politikaları ile uyumlu olacağımı ve öncelikli hedefimin kurumda kariyer yapmak olduğunu söylüyorum. Paranın önemli olduğu gerçeğini vurgulayarak bunu dile getirmek daha iyi olur. Fakat, başvurduğunuz kurum orta ölçekli, kariyer anlamında gelecek vaad etmeyen bir pozisyon ise, istediğiniz ücreti, almanız gerekenden üçte bir fazla söyleyin. Ücret beklentisi tamamen sizin içinde bulunduğunuz duruma bağlı. Yeni mezunsanız, düşük maaş ve kariyer. Deneyimli iseniz, yüksek maaş ve ağırdan pazarlama.

Kendinizi pazarlayın. Yoksa tutunamazsınız. Doç Dr. İdil Sayımer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir