Bir tarih şehri: Salamanca

İspanya’nın Madrid’ine 3 saat yakınında yer alan ve buram buram tarih kokan Salamanca’da neler yapmalı? diye sorarsanız, kısacık sürecek bu yazıya dikkat etmelisiniz.

Kısa bir tarihini vermek gerekirse, Salamanca 24 yıl önce yani 1988 yılında tarihi dokusu ve kültürel mirasından ötürü Dünya Miras Listesi’ne girmiştir. Şehri çoğunlukla Romalılar yönetmiştir. Salamanca özerk bir yapıya sahiptir. Başkenti de aynı adı taşıyan Salamanca’dır. İspanya’nın en eski üniversitesi Salamanca Üniversitesi’dir ki, geçmişi 1218’e dayanır. Salamanca’nın en önemli görülmesi gereken yeri tabi ki Plaza Mayor’udur. Öyle ilgi çekici bir meydan ki, insanın yere bağdaş kurup oturası geliyor.

Şehrin mimari yapısı zaten genel olarak eski binalardan oluşuyor. nereye baksanız bir kale ihtişamı var. Eski bir kilisesi ise, şehrin her yerinden görünüyor. Katedral Vieja diyorlar.

Salamanca, 2002 yılında Avrupa kültür başkenti seçilmiştir. Bunun şerefine Salamancalılar, çarşıda bir caddeye bunun yer heykelini dikmişler.

 

İnsan Salamanca sokaklarında dolaşınca kendini Şövalye gibi hissediyor. Binalar öyle eski ki, elimde bir kılıç olsa da savaşa girsem hissi uyanıyor içinizde. Geçmişte yaşanan savaşları, entrikaları o binaların duvarlarında yer alan figürlerden anlamak mümkün.

Salamanca’da gece hayatına geçelim mi?

Salamanca’da gece hayatı mükemmel. Öğrenci şehri derler ya, işte Salamanca öğrenci şehridir. 1 Euro’ya Shot içebileceğiniz o kadar güzel barlar var ki, oralarda sabahlayabilirsiniz. Alkol ucuzdur. Gece sokaklar öğrenci kalabalığıyla hareketlenir. kimse kimsenin tavuğuna horozuna kış demez. Güvenli bir şehirdir.


Plaza Mayor’da alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar var.sokak gösterisi yapan insanlar, enstrüman çalanlar, şaklabanlık yapanlar bile var. Salamanca gezilip, tarih kokusu almak isteyenler için ideal bir şehir. Madrid’e giden herkes, Salamanca’ya da gitsin. Başkent olan Madrid, ne kadar gelişmiş, ne kadar modern bir görünüme sahip olsa da, Salamanca bir o kadar tarihi ve doğaldır.

Salamanca’da beni evimdeymişim gibi hissettiren Uğur Ünal ve Nur Ülker’e sevgilerimi bir kez daha iletiyorum. Sizi seviyorum.

Bu restaurantlarda yemek yiyebilirsiniz. 

La Cocina de Tono 4.5 5 yıldızlı

El Alquimista 4.5 5 yıldızlı

Restaurante Isidro 4.5 5 yıldızlı

Bu otellerde kalabilirsiniz.
Hotel Rector 5.0 5 yıldızlı
Grand Hotel Don Gregorio 5.0 5 yıldızlı
NH Puerta de la Catedral 4.5 5 yıldızlı
Melia Las Claras Boutique Hotel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir