Bloggerlar da sahtekardır!

Blogger olmak nedir? nedir Allah aşkına…

Yazı yazmak, bilgilendirmek veya paylaşım yapmak mıdır? Para kazanmak mıdır? Ürün satmak mıdır? Nedir?

Alexa’dan merak ettiğim bazı blogger’ların istatistiklerine bakarken, bir blogger arkadaşın istatistikleri dikkatimi çekti. Arkadaşın bloguna 2500’den fazla site backlink vermiş. İlk başta helal olsun dedim. Ne çok paylaşımı, ne çok bilinirliği ve referansları var… Takdir ettim. Yalnız, bu arkadaşın global sıralamasına baktım, 1 milyondan fazla. Eee, Türkiye ortalaması da 30 binden fazla. Nasıl oluyor da iki binden fazla site bu arkadaşa backlink veriyor. Linklere baktım çok ilginç; adı şanı duyulmamış, garip garip uzantılara sahip onlarca link.

Google’dan biraz araştırdım. Meğersem bazı kodlarla ve yazılımlarla anında blogunuza binlerce backlink alabiliyormuşsunuz. Hadi dedim bu arkadaş aldı, tamam. Belki doğrudur dedim. Türkiye’nin en çok okunan blogger’larından birisinin istatistikleriyle karşılaştırmaya karar verdim. Bir baktım, Global sıralaması  160 bin olan, Türkiye’de ise 2 bininci olan bu blogger için sadece 200 site backlink vermiş. EEE, bu adam yıllarını vermiş, daha çok okunan ve TV’lere çıkan bir blogger, nasıl oluyor da sadece 200 backlink alabiliyor?

Ortaya çakallık yapmaya çalışan, HİT arttırmaya çalışan, takipçi kovalayan bir profil ortaya çıkıyor. EEE, nerde kaldı senin özgürlüğün ve özgünlüğün? sahte kodlarla ve sahte takipçilerle ortalıkta neyin kafasını yaşıyorsunuz? Kimi kandırıyorsun?

 

Blogger olmak nedir? bunun cevabını bilmiyorum. Ben yalnızca yazmak istediğim konuda yazıyorum. Yazdığım birisine yararlı olursa çok seviniyorum.  Çok şükür hiçbir kompleksim yok. Moda ile ilgili blog yazan bir arkadaş gibi günlük 10 bin ziyaretçim var diyerek yalan konuşmuyorum. Çok şükür bloguma gelen günlük ortalama 120 ziyaretçi de blogumdan faydalanabiliyorsa ne mutlu bana.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir