Defacto, Rodi Mood ve Mavi’nin reklam rekabeti


‘Cin Çıkarma’ kampanyasından sonra yeni bir reklam kampanyasıyla tüketicinin karşısına çıkan  Defacto, bu sefer de sansasyonel kişiliğiyle tanınan Hilton otellerinin varisi Paris Hilton ve eski Galatasaraylı futbolcu Arda Turan’ı kullanarak ucuzluğu ön plana çıkaran bir reklam kampanyasına başladı. Reklamda benim dikkatimi çeken bir çok zıtlık var. Önce o zıtlıkları açıklayayım. Hedefe bir mesaj iletirken doğru kanalları kullanmak, doğru mesaj kodlamak ve doğru hedef kitle belirlemek önemlidir. Ucuzluğa vurgu yapan reklamlarla ortaya çıkan Defacto, lükse düşkün, işi gücü olmayan, özel yaşamıyla dudak uçuklatan Paris Hilton’u reklam yüzü olarak seçti. 20 TL’lik bir elbiseyi de Paris Hilton’a giydirdi. Bir kere reklamda eğer B ve C grubuna hitap ediyorsan, Paris Hiton’a harcadığın paraya yazık. Bu reklamlarda sıradan bir Türk ünlü de oynayabilirdi. Halkın içinden Mecnun bile oynayabilirdi. Ürün ve satıcı arasındaki zıtlık çok bariz ortaya çıkıyor. Biliyoruz ki Defacto, reklamlarda Paris Hilton’u oynatarak, Adrina Lima’lı Mavi’yi kendisine rakip seçti. Defacto’nun hem ucuzluk, hem Paris Hilton mesajları birbirine girmiş durumda. Mavi’de ben bir kez bile 10 TL ve 20 TL’ye ürün göremedim. Mavi Adriana Lima’yı reklam yüzü seçerek aslında varolan hedef kitlesinin karşısına doğru kişiyle çıktı. Hem ürün hem satıcı kaliteli ve lüks. Bu anlamda Defacto’nun reklam kampanyası bana göre anlamsız bir reklam.

Defacto ve Mavi arasındaki ultra lüks ünlülü reklamlar serisine mütevazi bir kampanyayla Rodi Mood da katıldı. Burak Kut ve Ceyhun Fersoy’u reklam yüzü olarak belirleyen Rodi Mood, Defacto’nun reklam kampanyasının hemen ardından yeni bir kampanyaya başladı. Rodi Mood ise yalnızca Defacto’ya ben burdayım mesajı gönderdi.

Reklam kuşaklarında bu üç markanın reklamları arka arkaya yayınlanıyor. Bu durumda şöyle bir çıkarım yapabiliriz; Rodi Mood, Defacto’yu kendisine rakip olarak belirledi, ama yeterince bütçe ayıramayarak yabancı star oynatamadı reklamlarında. Defacto ise ‘cin çıkarma’ kampanyasından sonra gelenekselliğe vurgu yapmayı bırakarak popülist ve çağdaş bir duruş sergileyerek Mavi’yi kendisine rakip seçti ve hedef kitlesini bir level artırdı. Mavi gibi de reklamlarında yabancı star oynattı.  Mavi ise henüz Türkiye’de kendine bir rakip seçmedi. Kimseyi de rakip olarak görmedi. Periyodik reklam kampanyalarına devam etti. Son olarak, bu reklam kampanyası rekabetine çok yakında Colins’in de katılacağını düşünüyorum.

colins logo

Sonuç

Defacto Mavi’ye ‘ben de burdayım’ mesajı verdi. Sanırım pek tutmayacak.

Rodi Mood ise Defacto’ya mesaj göndererek ‘senin yerin benim yanım sen Mavi ile rekabet edemezsin’ dedi.

Mavi ise ‘siz aranızda rekabet edin, benim kulvarım farklı’ diyor.

Colins ‘az bekleyin, geliyorum’ diyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir