Dünyanın en büyük ikinci botanik bahçesi: Batum Botanic Garden

Kocaman bir bahçe düşünün, bir tepenin yamacına yaslanmış içerisinde dünyanın 5 kıtasından gelmiş binlerce farklı ağaç ve çiçek yaşıyor. içerisine girdiğinizde kuş sesleri ve çayın melodisi sizi alıp başka diyarlara götürüyor. 20 bine yakın farklı ağaç ve çiçeğin kokusu insanda endorfin etkisi yaratır. Bir de muhteşem deniz manzarası girince araya pembe panjurlu ev sahibi olma hayalleri alıp başını gider.

Bu arada bahçeyi gezerken çok yorulabilirsiniz. Arada dinlenmek için deniz manzaralı banklar mevcut. küçük bir göl yanında içerisinde balıklar, kaplumbağalar ve kurbağaların olduğu bu havuzlar da huzurun bir parçası.

Bu bahçenin projesi 1920’li yıllarda bir hayalperest tarafından hayata geçirilmiş. O tarihten bu güne kadar bahçe geliştirilerek dünyanın en büyük botanik bahçelerinden birine dönüşmüş. Yolları asfalt. Araçların girmesi yasak. susadığınızda buz gibi bir su pınarı size kana kana su içtiriyor. Yukarıda görmüş olduğunuz 6. fotoğrafta kalın bir ağaç yıllar önce devrilmiş, fakat umudunu yitirmemiş ve yorgun gövdesinden yeni filizler vererek yeni ağaçlar çıkmasını sağlamış. altından çay akıyor ve engelli bedeni üzerinde fotoğraf çektiren insanlar, aslında onun çektiği çileyi tahayyül edemiyor.

Teşekkür bölümü

Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Levan Varshalomidze

Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı danışmanı ve Türkiye Temsilcisi İlker Dindar

Acara Özerk Cumhuriyeti Turizm Daire Başkanı David Bey

Acara Özerk Cumhuriyeti Turizm Dairesi Pazarlama ve Reklam Bölüm Başkanı Nino Hanım

Acara Özerk Cumhuriyeti Turizm Dairesi Pazarlama ve Reklam Bölümü ekip üyesi Tako Hanım

Hürriyet Bumerang ekibinden Hilal Meriç’e ve Pınar Farımaz’a gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir