E-ticaret nedir? Yasal mevzuat nasıl işler?

E-ticaret nedir? Yasal mevzuat nasıl işler?

Bilişim teknolojileri günlük iş hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Bu teknolojiler firmalarımızın daha verimli ve etkin iş yapmalarını ve internetle doğan yeni fırsatlardan faydalanmalarını sağlamaktadır. Söz konusu fırsatlardan biri olan e-ticaret başta KOBİ’ler olmak üzere işletmelerin dünya ticaretinden daha fazla pay almalarına olanak sağlamaktadır. Elektronik ticaret; mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır. Elektronik ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme ile teslim olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır.

E-Ticaret ile ilgili yasal ve ticari süreçler, Başbakanlık’a bağlı Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi tarafından Aralık 2008 ve Kasım 2009’da yayımlanan BTB E-ticaret ve BTC E-pazaryerleri ile Yurtdışına E-ticaret raporunda yer almaktadır.

E-ticaret ile ilgili süreçler, Başbakanlık’a bağlı Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi ve Ekonomi Bakanlığı İhracat Bilgi Platformu üzerinden yürütülür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir