Fırındayım – Esentepe Rezaleti

cesit_lezzet_firindayim_h1315
Baştan söyleyeyim, hayvan gibi muamele görmek istiyorsanız, eski ismi Bulvar olan Fırındayım Esentepe restoranına gidin. Size mekana gelen dilenci muamelesi yapıyorlar. Kendi kendine senaryolar yazıp oynayan çalışanları ise Allah’a havale ediyorum.

Bugün sabah Fırındayım Esentepe (eski Bulvar) (restoran, fırın, büfe, çorba gibi bir yer) mekanında bir olay yaşadım. Vitrinin önüne gelip, merhaba deyip, bir porsiyon su böreği istedim. Orada çalışan hafif orta yaşlı beyaz saçlı adam böreği kutuya koyarken, kibarca “böreğin miktarını neye göre belirliyorsunuz?” diye sordum. Bu beyaz saçlı adam, “göz kararı belirliyoruz, tartarsam zararlı çıkarsın, en iyisi böyle” ifadelerini kullandı. Ben hiçbir şey demeden kasaya yöneldim ve bir porsiyon parası 4 TL ödedim. Böreği kasaya getiren ak saçlı adam, gidip böreği tartıp gelmiş, “bundan 5 TL alın” diye kasaya seslendi. Benden 1 TL daha aldılar. Ben de hiçbir şey demeden, böreği de almadan, restoranı terkettim. Çıkarken, “beyefendi, paketi unuttunuz” dedi. Ben de, “kalsın” dedim.

Şimdi size soruyorum sevgili Fırındayım,

Bir porsiyon su böreği 4 TL ise benden fazladan 1 TL daha niye aldınız?
Müşterilerinize “sen” diye hitap edip, kibarca sorulan soruya artniyetli cevaplar verip, zevk mi alıyorsunuz?
Müşteriye karşı “tartarsam zararlı çıkarsın” gibi aşağılayıcı ifadeler kullanmak hangi ahlaka uygun. alt tarafı bir börek. Kim neyden zarar edecek? Size mail attım, durumu belirttim, satın almadığım ürünün parasını neden geri ödemediniz?

Nerede müşteri memnuniyeti? benim sorunumu çözmek için özür dilemek yeterli mi sizce? İyi, ben de kendi müşterilerime böyle yapıyım, mağdur ediyim, sonra özür dilerim diyim.

İnsanlara karşı tutum ve davranışlarını ayarlayamayan adamları nasıl çalıştırıyorsunuz?
Güleryüzlü çalışanlarınız olması gerekirken, biz güleryüzlü olmak zorunda kalıyoruz.

Kasada duran hanımefendi, yoğunluk da olsa parayı alırken insanın yüzüne bakar, buyrun der, bir şey der… Her sabah buz gibi bir ifadesiyle ile hesap ödemeye de korkuyordum.

Çok ayıp çok.

Tüm ofis sizden alışveriş yapıyorduk sabahları. Artık sizden alışveriş yapmayacağız.

Bu konuyu da blog yazılarımda hep belirteceğim. Müşteri nasıl kaybedilir? İşte böyle.

Fırındayım Mekanı Esentepe Büyükdere caddesi üzerinde, Maya Center karşısında yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir