Foursquare kullananlar dikkat!

Foursquare, artık tüm akıllı telefon kullananların vazgeçemediği sosyal ağlardan biri. Tüm kullanıcılar nerede, ne yaptığını, ne yediğini, ne içtiğini ve neler gördüğünü hem fotoğraflı hem de haritalı biçimde sosyal medyada paylaşıyor. Kendilerine bir nevi “nerede, ne yaptım” günlüğü tutuyorlar. Bir çok insan da kimin nerede olduğunu Foursquare’den görebiliyor ve takip edebiliyor. Peki bu durum yalnızca arkadaşlarımız tarafından mı takip ediliyor?

Yalnızca arkadaşlarımız ve çevremiz mi bizim anlık nerede olduğumuzu görebiliyorlar? Cevaplıyorum, hayır. Son zamanlarda hırsızların Foursquare kullanmaya başladığını duydum. Artık evini soymak istedikleri kişileri Foursquare’den takip ederek nerede olduklarına bakıyorlar. Eğer ev dışında uzak bir yerde ise, hemen harekete geçiyorlar. Bu tür vakaların çoğaldığını duydum. Aslında Foursquare kullanıcıları olarak bizler, hırsızlara açık davetiye çıkıyoruz. An be an nerede ne yaptığımızı, işimizin uzun mu veya kısa mı süreceğini, ne kadar trafikte kaldığımızı, trafiğin ne zaman açılacağını hem Twitter’dan hem de Foursquare’den tüm insanlara bildiriyoruz. Yani resmen gelin ofisimizi, evimizi arabamızı soyun veya çalın diyoruz.

Sizlere önerim, sosyal medya kullanımını profesyonel hale getirin. Artık gizlilik ayarlarınızı tek tek kontrol edin. Tüm özel bilgileriniz 3. kişilere açık olabilir. tvitlerinizi arkadaşınız veya tanıdığınız olmayan kişilere görünür kılmayın. Foursquare’de herkesi arkadaş olarak kabul etmeyin. Yoksa sosyal medya yüzünden hayatınız kabusa dönüşebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir