Galaxy Note N7000′de Android 2.3.6 ile 4.0.3 ve 4.1.2 incelemesi

Samsung-Galaxy-Note-II-vs-Galaxy-Note-05Yaklaşık 6 aydır Galaxy Note N7000, yani Note 1 kullanıyorum. Bu süreçte telefonda bir kaç kez farklı Android sürümü denedim ve kullandım. Benim hızlı istememden midir, yoksa telefonun yavaş çalışmasından mıdır anlamadım, bazı sürümlerde telefon çok yavaşlıyor.

Mesela, telefonu ilk aldığımda içerisinde Android 2.3.6 vardı. Telefon gayet hızlı ve seri çalışıyordu. Bu sürümde bazı özellikler bulunmadığı için kendi imkanlarımla sürümü yükseltmeye karar verdim. Odin denen programla Android 4.0.3 sürümünü indirip telefona kurdum. Bu sürümü kullanmaya başladıkça diğer sürümden daha yavaş çalıştığını farkettim. Uygulamalar açılırken bekliyor, bazı oyunlarda takılmalar yaşanıyordu. Durum böyle olunca 2.3.6 versiyonuna geri dönme kararı aldım. Telefon kendine geldi. Uçuyordu. Neyse günler geçtikçe ve yeni sürümler ortaya çıktıkça, benim de iştahım kabardı. Galaxy Note 2′nin de çıkmasıyla yeni sürümler iyica cazip hale gelmeye başladı. Henüz 4.2′yi görebilmiş ve kullanmış değilim, fakat 4.1.2′yi keşfettim.

Bir kaç gün önce yaklaşık 1GB’lık boyuta sahip Android 4.1.2′yi indirip Galaxy note N7000′e kurdum. Web sitelerinden incelemelere baktığımda bir çok yeni özellikler vardı. Mesela çoklu pencere kullanımı. Aynı anda ekranı ikiye bölerek iki farklı program kullanabiliyorsunuz. Örneğin, bir yandan video izlerken bir yandan da mail atabiliyorusunuz. Çok eğlenceli ve bir telefon için cazip bir özellik. Lakin, bu sürümü yüklediğim andan itibaren telefonda ve uygulamalarda yavaşlık başladı. Mesajlar simgesine tıkladığımda bir saniye sonra simge hareket ediyor ve 2-3 saniye sonra uygulama açılıyor. Oysaki 2.3.6 versiyonunda nereye tıklarsam anında açılıyor ve kapanıyor. 4.1.2 de ise geri tuşuna iki kere arka arkaya bastığınızda kısa süreli kilitlenme meydana geliyor. 2.3.6 versiyonunda ise geri tuşuna istediğiniz hızda basın, tüm programları anında kapatıp ana menüye geri dönebiliyor.

Sonuç olarak ben 4.1.2 versiyonundan bir çok ilginç ve güzel özellikler olmasına rağmen memnun kalmadım. Telefon yavaşladı. Performans yok. Sanırım 2.3.6 versiyonuna geri döneceğim. Bu yavaşlıkta bu telefon böyle kullanılmaz diye tahmin ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir