Gazeteciyle röportaj organize ederken nelere dikkat etmeli?

gazeteci-pr

Başlıktan da anlaşılacağı gibi röportaj ayarlamaya çalışırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar var.Bu hususlara dikkat edilmediği zaman medya ilişkileri de tehlikeye girer, gazeteci sizinle röportaj yapmayabilir, adınız çıkabilir, markanız hakkında kötü bir izlenim oluşabilir.

Nedir bu hususlar?

– Gazeteciyle markayı buluşturmak için öncelikle gazeteciye; marka hakkında güncel, ilgi çekici ve fark yaratan bilgiler içeren mail gönderilmeli, eğer gazeteciyi tanımıyorsanız. Tanımadığınız bir gazeteciyi ilk telefonla arayıp, “benim şöyle bir müşterim var, sizinle röportaj yapmak istiyorum” dediğinizde “mail at” cevabıyla karşılaşacaksınız.

– Gazeteciyi tanıyorsanız, öncelikle telefonda konuşmanız, yüzyüze iletişim kadar etkili olacaktır. Öncelikle hal hatır sorulmalı, havadan sudan ve gündemden veya önceki iletişimlerinizden doğan ortak duygular paylaşılmalı. Daha sonra markadan kısaca bahsedip, gazetecinin takvimi ve yoğunluğu öğrenilmeli.

– Mail atarken nelere dikkat etmeli? Mail atarken öneri mailinizi çok uzun tutmayın. kimsenin hikaye kitabı gibi mail okumaya vakti ve takati yoktur. O yüzden kısa ve ilgi çekici okunabilir bir mail oluşturulmalı. Detayları ve akılda kalan soru işaretlerini de daha sonra telefonla aradığınızda giderebilirsiniz.

– Mail atar atmaz gazeteci aranmamalı, genellikle öğleden sonra 2-3 gibi aranmalı. Öğleden önce saat 12’ye kadar gazeteciler LCV veya diğer talepler için aranmamalı. Gazeteciler o saatte genellikle haber ve gündem toplantısı yaparlar.

– Mail attıktan sonra telefonla aradığınız gazeteciyle samimi bir iletişim kurun, formal bir yaklaşım pek şık karşılanmıyor. Çok ezilip büzülmeyin, arkadaşınla nasıl konuşuyorsan, onunla da öyle konuş. Bazıları sizi “bakacağım dedim, arayıp durmayın diyebilir” bu onların terbiyesizliği, siz metanetli olun. Size ihtiyaçları var.

– Eğer röportajla ilgili olumsuz bir geri dönüş alırsanız, bu sizi üzmesin. Siz iletişiminizi sürdürmeye devam edin. Muhtemelen haber müdürü beğenmemiştir konuyu.

– Röportaj ayarladığınızda veya gazeteci röportajı kabul ettiğinde marka temsilcinize gazeteci hakkında bilgi notu oluşturun. Temsilciniz gazeteciyi tanımalı ve rahat olmalı.

– Marka hakkında da gazeteci önceden iyi bilgilendirilmeli.

– Marka temsilciniz  gazetenin sorduğu sorulara cevap vermeli, soruların dışına çıkmamalı. Yanlışlıkla söyleyeceği bir kelime olumsuz bir itibar oluşturabilir. Manşetlere taşıyabilir.

– Röportaj sonrası haberin veya röportajın ne zaman çıkacağını sorabilirsiniz; fakat gazeteciyi darlandırmayın. Eğer tanıyorsanız ve samimi ilişkiniz var ise sorun.

– Bir de markanın temsilcisi önceden haberi görmek istiyorum gibi bir havaya kapılabilir, en rezil edici PR hatalarından birisidir. Sakın sormayın!

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir