Gent Macerası Chapter 3 ” Gent’te Öğrencilik”

Gentistan Macerası Chapter 3 ” Gent’te Öğrencilik”

Eğer öğrenci olup Gent’e gelirseniz;  sosyal yaşam, öğrencilik yaşamı, yurt yaşamı, ortamlar, partiler, dostluklar, arkadaşlıklar… hakkında bilmeniz gereken çok şey var. Umarım bu yazılar size bir meşale görevi görür.

Sosyal Yaşam

Hangi marketler daha ucuz? bir ay içinde  nasıl az para harcar da, seyahat için para artırabilirim? bu akşam ne yemek yapacağım? kahvaltıda ne yesem? bugün yemek yapmadım, dışarda mı yesem? hangi restaurantlar daha ucuz?  gibi sorular sormaya başlamadan bu yazıyı okuyun.

Gent’te alışveriş için çeşitli alternatifleriniz mevcut. bunların içinde Türk marketleri de var; fakat onlar Belçika marketlerine oranla daha pahalı. Eğer Türk ürünleri benim için vazgeçilmez derseniz, o zaman paraya biraz kıyacaksınız.

Market listesi: en ucuzdan en pahalıya doğru numaralandırmak istersek eğer:

1-) Lidl

2-) Delhaize

3-) Smatch

4-) Spar

5-) Carrefour Express

6-) Nacht Winkels (gece bakkalları, akşam 6 dan sonra açılır.)

7-) Hema (kap, kaşık, bardak, çanak, yatak yastık gibi şeyler bulabilirsiniz)

😎 Kruidvat ( temizlik ürünleri, ve genel hırdavat malzemeleri için 🙂 )

9-) Türk marketleri

diye sıralayabiliriz.

Eğer dışarıda yemek yemek isterseniz öğrenci caddesi olan Overportstraat caddesine gelmenizi öneririm. Şehir merkezinde yemek isterseniz pahalı gelebilir. Türk lokantalarında bir kebab 15-20€ ya kadar çıkıyor. En iyisi küçük bir dönerci bulmak.

Yurt Yaşamı

Student Residence’ye düşerseniz yani devlet yurdu, gelirken kap-kaşığınızı yanınızda getirmeniz gerekecek; çünkü bir katta iki tane mutfak var. Ortak kullanıyorsunuz. Mikrodalga fırın, masa sandalye, bir tane buzdolabı ve ocaklar yer alıyor. Tencere, tava, çay kaşığına kadar getirmeniz gerekecek.

Odalar tek kişiliktir; yatak, masa, sandalye, raflar elbise dolabı ve lavabo yer alıyor.  Tuvalet ve banyolar ortak.

Partiler, Ortamlar,

Bu başlık için tek seçeneğiniz, öğrenci ve barlar caddesi olan Overportstraat.

Her hafta çarşamba ve perşembe günü öğrenci partileri vardır. Çarşamba günü Porter House denen barda bütün Erasmus öğrencileriyle buluşabilirsiniz.

Dostluklar, Arkadaşlıklar

Dikkat edin! Türk öğrencilerle karşılaşma olasılığınız %95. Eeğer “ben ingilizcemi geliştirmek istiyorum. Yabancı arkadaşlar edinmek ve onlarla vakit geçirmek istiyorum” derseniz, dilinizi tutun. En çok ispanyol öğrenciler vardır. Ama onlar da bizim gibi iyi ingilizce bilmiyor. En iyisi Alman arkadaşlar edinin.  Yok yok siz her milletten arkadaş edinin. Çok eğlenceli, her dilden birşey öğreniyorsunuz.

Okumaktan sıkılmayın diye kısa ve öz yazdım.

For more information about this subject, don’t hesitate to contact me. hahah

Ali Yıldırım

18 Aralık

“Gent Macerası Chapter 3 ” Gent’te Öğrencilik”” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir