Gent’te Öğrenci misiniz? Overpoort’ta Ertan Abi’yi Tanımadan Dönmeyin

Belçika Gent’te muhakkak birgün yolunuz düşer. Eğer bir de öğrenci iseniz, Eğlence Caddesi Overpoortstraat’tan başka alternatifiniz yok. Ortama yabancısınız, insanlara yabancısınız, gözleriniz Türk arar, abi burada hiç Türk dükkan yok mu? dersiniz. Bakkallara girersiniz, hepsi Pakistan’lıdır.

Ti Hamburger’in sahibi Ertan Abimiz. Herkesin abisi. Gent’e öğrenci olarak gelmiş ve Ertan Abi ile tanışmamış bir öğrenci göremezsiniz. Onu tanımak zorundasınız. Tanımalısınız. Kente bir an önce adapte olmak için Ertan Abi ile sohbet edip bir iki bardak (çay=vodka/elma) içmelisiniz. Onun muhabbetine doyum olmaz. Size Türkiye’yi aratmaz. Aratmaz diyorum; çünkü Ertan Abimin hem Digiturk’ü hem de D smart’ı bile var. Maç günleri toplaşır, Ertan abinin dükkanda maç seyredilir. O yalnızca iyi bir dostluk kurar. İçinde kötü niyet yoktur. Gent’in en iyi hamburgerini o yapar, demedi demeyin. Hele bir de soğan koyar ki içine dillere destandır. Birgün Türk bi abi geldi. Şey dedi, “abi ben hamburger istemiyorum, ekmeğin arasına soğan koy yeter.” O derece iyidir.

<script type=”text/javascript”><!–
google_ad_client = “ca-pub-8061561610236564”;
/* reklam 3 */
google_ad_slot = “3594707306”;
google_ad_width = 300;
google_ad_height = 250;
//–>
</script>
<script type=”text/javascript”
src=”http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js”>
</script>

Overpoortta her gece muhakkak yanına uğrayıp Ertan abi’nin iyi dileklerini almıştım. Zaten sıra ile Ertan abiyle sohbet edebiliyorsunuz. Size sıra geldiğinde Ertan abiye nasılsın abi diyebilirsiniz. Neden mi? abi bütün öğrenciler Barlara değil, Ertan abinin yanına takılıyor. Size sıra gelmiyor ki. O kadar da iyi bir insandır.  Ben Ertan abinin yanındayken bile, önceki senelerden öğrenciler arıyor. “abi senin hamburgerini, sohbetini, muhabbetini özledik” diyorlar. Haklılar, o kadar içten ki, gerçekten size abilik yapıyor. Ben ona yürekten selamlarımı iletiyorum.

Eğer Gent’e öğrenci olarak gidiyorsanız, tekrarlıyorum; mecburi olarak overpoortta eğleneceksiniz. İlk gittiğiniz zamanlar, Ertan Abi’nin dükkana uğrayın. İsmi Ti hamburger. Zaten 28 yıldır o sokaktadır. Herkes tanır, hürmet ederler. Şimdi soranlar olabilir. 39 yaşında benden genç delikanlıdır kendisi. 🙂 Zaten oralarda içten, samimi bir türk görürseniz, hele de renkli gözlü yakışıklı ise, o Ertan Abi’dir.

Selamlar Saygılar abi, Seni unutmayacağım. Atilla’ya da sevgiler. Vodka-Elma’lar da hala aklımda. 🙂

2010-2011 Belçika Gent Üniversitesi Erasmus öğrencileri Derneği adına 🙂

Ali Yıldırım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir