Google Arama Trendleri: Halkla İlişkiler

Google Arama Trendleri (GAT)

Google’ın uygulamalarına göz attığımızda istatistiksel anlamda bir çok program ile karşılaşırız. Google bu programlarda araştırma yöntemlerinin bütün inceliklerini kullanır. Bu yazıda sizlere Google Arama Trendleri’nden bahsetmek istiyorum.

GAT uygulaması, sizlere merak ettiğiniz bir terimin internette küresel veya yerel olarak ne kadar arandığını, hangi şehirlerde arama oranlarının yüksek olduğunu yüzdesel olarak hesaplayarak sunar.

Filtre özelliğiyle aradığınız terimin alanını bölgelere, yıllara ve kategorilere göre daraltabilirsiniz.  Ayrıca aradığınız terimin görsel, video ve yazınsal sonuçlarına da erişebilirsiniz.

Yine aradığınız terim hakkında google’da o ve benzer terimlerin aranma oranları ayrı bir tablo şeklinde gösterilir. En çok arananlar ve Yükselen Aramalar diye gruplandırılır.

Google Arama Trendleri genel grafiği sizlere aradığınız terimin zaman içerisindeki inişlerini ve çıkışlarını yıllara ayırarak sunar.

Halkla ilişkiler Trendleri

Arama çubuğuna halkla ilişkiler yazdığımızda karşımıza ilginç bir arama sonucu gelir. Türkiye’de halkla ilişkiler faaliyetlerinin yoğunluk merkezinin büyük şehirlerle parelel doğrultuda olduğunu düşünürüz; fakat Google Arama Trendleri istatistikleri,  halkla ilişkiler terimi araması yapıldığında en çok aranan ilk 10 şehri şu şekilde sıralıyor:

İstanbul

Ankara

Karaman

İzmir

Eskişehir

İçel

Sakarya

Antalya

Kocaeli

Konya

İlginç olan halkla ilişkiler teriminin en çok arandığı 3. şehir Karaman’dır. karaman 230.000 civarında nüfusu olan güzide kentlerimizden birisidir. Hangi yönden 3. sırada yer aldı merak konusu.

Bu sonuçları; kurumsal şirketler,  ajanslar, medya ve hükümet bağlamında farklı şekillerde yorumlayabiliriz. Bunun için şehirlerde araştırmalar yapmak gerekir. Şimdilik bu kadar yeterli sanırım..

Bir sonraki web haberinde görüşmek dileğiyle…

Ali Yıldırım

PR PR’cısı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir