Gürcistan’da Public Service Hall modeli

Gürcistan demişken notlarıma göz atıyorum da, Batum’da bir saray var, aslında saray değil kamu hizmeti binası. Ama saray gibi. Türkiye’deki gibi içinde sadece tek bir alan yok. Öncelikle aşk var, sevgi var, modernizm var, bütünlük var, hizmet ve teknoloji var. Batum Public Service Hall aslında bir proje. Bu projeye göre, bir toplumda bürokratik yaşamda yapılması gereken tüm resmi işler bu binada yürütülüyor. Ehliyetten sabıka kaydına, pasaporttan vizeye, elektrik işlerinden vergi işlerine kadar bir dizi işlemler tek bir binada kısa sürede yapılıyor. Günlük 2500 kişi bu binada işlem yapıyor. Ayrıca tüm işlemler, www.house.gov.ge adresinden de yürütülebiliyor.

Bina içerisinde çocuk alanı

ofisler, bir kamu binası görünümden çok,  özel bir şirketin ofisi gibi.

Bu kamu hizmeti binası, dünyanın en iyi kamu hizmeti veren kuruluşu seçilmiş. Farklı bir mimari teknik kullanılan binanın yapısı, kalem ucu gibi, aşağıya doğru inceliyor. Teknolojik altyapı öyle hazırlanmış ki, insanlar işlemlerini dakikalar içerisinde bitirebiliyor.  Yoğunluk olduğunda beklemekten sıkılan insanlar için internete bağlı bilgisayarlar var. Gürcistan Hükümeti bu projeyi tanıtmak için bir demo center kurmuş. İçerisinde toplantı salonu, ofis ve mini bir konferans salonu bulunuyor. Bu demo merkezinin denize bakan bir manzarası var. Neyse, bu projeyi şu anda Amerika’ya satmak için bir dizi görüşmeler yapılıyormuş.

Bina görünümü

Tabii en önemli projeyi sona sakladım. Future Card dedikleri bir proje daha var. Sloganları ise “More than İD” yani kimlik karttan daha fazlası. Bu kartla otobüse binip para ödeyebilir, otoparka gidip kayıt olunabilir, sağlık işlemlerinizi halledebilir, hatta kolunuzdaki saatten nabız bilgilerinizi ölçüp TV’ye aktarabilir, oradan sağlık merkezine iletebilirsiniz. Bu ID kart şu anda tasarlanmış, teknolojik altyapısı için çalışmalar sürüyormuş. Her şeyi tekbir kartta toplayıp halkın daha hızlı ve huzurlu yaşamı için kolları sıvamışlar kaba tabirle.

ID Kart tanıtımı (Fotoğraf: Gökçen Gökyer)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir