Gürcü mutfağında “tamada” geleneği

Tamada Geleneği sofrası

En uzun süren yemeğiniz ne kadar sürdü sizin? 1 saat mi? 2 saat mi? 5 saat mi? Siz çok hızlı yemek yiyorsunuz o zaman. Gürcü mutfağında, özellikle Batum mutfağında uzunluğu 20 saatlere kadar çıkan “tamada geleneği” yemekleri yenir.  Burada ne Mcdonalds’ın ne de Burger King’in yeri vardır. Hızlı yemek yemek diye bir kavram yok. Tamada geleneğini kısaca tanımlarsak; bir kişiden fazla yenilen grup yemeklerinde masanın bir lideri seçilir, bu lidere “tamada” denir ve o lider o masanın yöneticisidir. Tamada, hayata dair düşüncelerini, geçmişe dair hüzünlerini, geleceğe dair beklentilerini, sevdiklerine dair temennilerini ve herşeye dair sevgilerini paylaşır masada. Her paylaşım sonucu kadehler tokuşturulur, şaraplar içilir, yemekler yenir…Her şarap içme etkinliğini “tamada” başlatır. Her şarap bir temenni, bir sevgi gösterisidir. Bazen Tamada, anneler gibi kutsal olan varlıklar için tüm masayı ayağa kaldırır, öyle temennilerde bulunur.

Bu masada sadece tamada mı konuşur?

-Hayır.

Tamada Geleneği sofrası

Masa etrafında elinde kadeh olan herkes temennilerini paylaşır. Herkes birbiri hakkında iyi dileklerini yerine getirir. Sonra yine kadehler kalkar. Sohbetlerin adı arkası kesilmez tamada sofrasında.

Hele de o sofrada sınırlar ötesinden seninle aynı dili konuşan yiğit bir tamada var ise işte o yemek, sabahlara kadar sürer. İlker Dindar’dan bahsediyorum.  Kendisi, Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Türkiye Temsilcisi ve Danışmanı’dır. Hem Türk kültürünü özümsemiş, hem de gürcü kültürünü tanımış. 25 Yaşında Hükümet Başkanı’nın danışmanı olarak aslında küçük yaşlarda nasıl işler başarılacağını göstermiş bir çok insana. Bize de tamada geleneğini o anlattı. Hiç sıkılmadan tüm Batum seyahati boyunca bize eşlik etti. Tüm deneyimlerini paylaştı. Sevgisini esirgemedi. Teşekkürler İlker abi, tekrar bir araya gelmek dileğiyle.

 Tamada geleneği sofrası

Az kalsın unutuyordum, bu tamada sofrasını kim kurdu, kim oluşturdu diye merak ederseniz?

Bize bu yemeklerde;

Nino

Tako

Bilinmeyen Rota

İlker Dindar

Ahmet Emin Şensoy

Hilal Meriç

Pınar Farımaz

Gökçen Gökyer

Oburcan eşlik etti. Hiç tanımadığım bu insanlar daha tanışmamızın üstünden bir kaç saat geçmeden can ciğer oldular bana. Sizi seviyor, tekrar bir arada olmayı umut ediyorum.

Ali Yıldırım

Fotoğraf: Ahmet Emin Şensoy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir