Halkla ilişkiler ajanslarının müşteri bulma ile imtihanı

halkla iliskiler-gazeteci

Çok merak ediyorum, halkla ilişkiler ajansları nasıl yeni müşteri bulmalı? Nasıl büyümeli? Bu sorulara cevap vermek için halkla ilişkilerin kökenine inip ne olduğunu iyi anlamakta fayda var. Bazı halkla ilişkiler kavramlarının sektörde gerçekten yanlış bilindiğine bir çok kez şahit oldum. Bu disiplini yıllardır araştıran akademisyenlerin çabalarını görmezden gelip kendine göre halkla ilişkiler literatürü oluşturmaya çalışan sektör temsilcileri akılları sıra halkla ilişkiler yapıyor.

Geçenlerde halkla ilişkilerde kullandığımız “image” kavramına yönelik bir tartışma yaşadım. Tartışmanın diğer tarafı her kurumun bir imajının olduğunu ve her şeyin bir imajının olduğunu savundu. Ben ise tartışmanın başlamasına sebep olan bir akademisyenin image ile ilgili bir düşüncesine katıldığımı imajın yapmacık, sonradan elde edilen bir kavram olduğunu öne sürdüm. İmage, ingilizceden gelip “build an image” olarak halkla ilişkilere giriş yapmış bir kavram. Dolayısıyla sonradan var edilen bir şey.

Peki halkla ilişkiler temelde nasıl yapılıyor? Bu eğitimi almaya başlamamdan itibaren, yaklaşık 7 yıldır sektörün ve akademinin içerisindeyim. Bu süre zarfında halkla ilişkilerin bir network işi olduğunu, gündemi iyi analiz edip bu doğrultuda iş geliştirmek gerektiğini, kulaktan kulağa iletişim modeliyle bu işin süreceğini savundum. Son zamanlarda özellikle bağımsız, home office olarak çalışan PR’cılarla birlikte yüzlerce ajans ortaya çıktı. Her sektörün uzmanı ajanslar ortaya çıktı. Yalnızca Green Marketing üzerine PR yapandan tutun da, sponsorluk üzerine hizmet verene kadar bir çok PR’cı mevcut.

Durum böyle olunca müşteri bulmadaki sıkıntılar ortaya çıkıyor. Yüzlerce ajans varken, PR hizmeti isteyen müşteriyi nasıl bulacağız? Birbirimizin müşterisini mi çalacağız? Birbirimizin müşterisine düşük teklifler gönderip, rakiplerimizi bel altından mı vuracağız?

Nasıl olacak bu sektörde müşteri bulma işi?

Bu sektörde müşteri bulma işi hiç kolay değildir. Bu iş telefonla tele marketing yapıp, şirketleri arayarak olmaz. En azından olmamalı, ben böyle düşünüyorum. Durum yalnızca yüklü miktarda telefon parası ödemekle sonuçlanabilir. Bu işin asıl sorumluluğu şirketin sahiplerinin üzerine olmalı. Eğer network’üne güveniyorsan zaten ajans kurarsın. Empati kuralım, bugüne kadar PR ajansları arayıp çizgi altı, tasarım veya organizasyon hakkında telefonda bilgi verip ihtiyacınız olursa arayınız diyen şirketlerin veya şahısların hangisini aradık? 3th işlerimizi yaptırdığımız reklam, tasarım ve organizasyon ajanslarıyla neden çalışıyoruz? Çünkü daha önceden çalıştık ve onların işlerinin kalitesini biliyoruz. Peki telefonla arayıp düşük fiyat veren diğer ajansları hiç aradık mı? Hayır aramadık.

Peki halkla ilişkiler ajansları müşterisini nasıl bulmalı?

Davet gelen tüm etkinliklere, organizasyonlara, gecelere, partilere, cemiyetlere, mümkün olduğu kadar katılmak. (Sarıgül’ün ne kadar itibarı ve iş yapma gücü var ise, bu Sarıgül’ün tüm cenazeleri kaçırmamasındandır.)
Yeni iş kuran veya iş geliştiren yakın çevreyi iyi kontrol etmek,
Var olan müşterilerle iyi ilişkiler geliştirip, onların iş ortaklarını hedeflemek,
3. parti çalışmalar yaptığımız ajanslar ve şirketlerle yalnızca iş için değil, birlikte bir çay içmek için bile bir araya gelmeye özen göstermek,
Sosyal medyayı aktif biçimde kullanmak ve profesyonel şekilde haberler paylaşmak.

Yukarıda saydığım maddeler, bir ajansın öncelikle dikkat etmesi gereken hususlar olmalı… Bunun dışında iş geliştirme gerçekten deneyim gerektiren bir iştir.

Unutmayın ki şirketlerin itibarını yöneteceksiniz. Empati kurun, sizin itibarınızı ve algınızı yönetecek bir kişiyi, sizi telefonla arayan birilerinden mi seçersiniz, yoksa bir cemiyette merhabalaştığınız birisiyle mi? Bir kez daha söylüyorum, halkla ilişkilerde iş geliştirme telefonla şirketleri arayarak olmaz. Her yönden zarardır. Her yönden itibar kaybıdır. Her yönden zararlıdır. Neden zararlıdır? iletişimin en etkili yöntemi ve temeli yüzyüze iletişimdir. Bu yüzden zararlıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir