Halkla ilişkiler Bir Ağaçtır

Halkla ilişkiler bir ağaçtır. Dalları vardır. Kök salar derinlere, toprağı işler liğme liğme, nerde ne zaman yeryüzüne çıkacağını bilir. En can alıcı noktası, düzenli olarak göze hitap eder. Bazen solgun olarak karşımıza çıkar, bazen cıvıl cıvıl, bazense düşündürücü bir şekilde… ve sürekli değişir dallarında barındırdığı kuşlar.

Tercümesi

Halkla ilişkiler bir bilimdir. Çok çeşitli dalları vardır. Bütün kurumlarla iç içe çalışabilecek potansiyele sahiptir. Stratejik iletişim yönetimleri ile başarıya ulaşır. En önemli özelliği, toplumda kimi sosyal sorumluluk, kimi zaman ise bir kriz iletişimcisi olarak ortaya çıkmaktır. Böylelikle toplumsal gelişim hizmetini yerine getirmektedir.  En büyük sponsorluklar onun başının altından çıkar. Algı yönetiminde çift yönlü iletişimle davranış geliştirir.

Ali Yıldırım

“Halkla ilişkiler Bir Ağaçtır” için 6 cevap

 1. TEMA El Koyun Projesi, gayet başarılı bir projedir. Arkasında TEMA yoktur. “zırtopoz” PR vardır.

  KSS’yi kullanıp bir şeylerini örtmeye çalışan kurum örnekleri duymak isterim. Bu işte biraz “suizan” yapıyorsunuz.

  Halkla ilişkiler, insana bakış açısı kazandırır. Amerika’nın Vietnam’da Savaş kazandığı gibi…

  Muhakemey-i Kübra’da neler olur kimse tahmin bile edemez. Eden de tehlikeye düşer.

  Hangi internet haber sitesi ve hangi gazeteleri takip ediyorsunuz?

  Mesela hiç sol.org.tr okudunuz mu?

 2. Halkla ilişkilerdeki bu sosyal sorumluluk postu da bizim ülkemizdeki atatürkçülük gibi bişey herhalde.Nasıl ki Türkiyede hertürlü haltı yiyen bürokrat ve düşünce adamları üstüne gelindiğinde biz atatürkün evlatlarıyız gibi bir söylem geliştirip dokunulmaz olurlar burada da bu markalar hertürlü rezilliklerini sosyal sorumluluk adı altındaki pişkinlik ve kaypaklıkla ört bas etmeye çalışırlar .komik olan da bizim bunu yediğimizi zannederler. ama yiyenlerin olduğunu gördüğüme üzülürken hakikati görebilen biri olabildiğim için de bir kere daha şükrettim(yukarıdakileri tenzih ediyorum bunlar marka falan değil asli görevi yardım olan stö’lerdir.Onlar h.ilişkiler yapmaya gerek duymaz meramını ne şekilde getirirlerse getirsinler aradıkları desteği zaten bulurlar öyle ki gerektiğinde kamu iktisadi teşebbüslerini bile arkalarına alabilirler bu tip kurumları örnek vermekl popülizm yapmaktan başka bişey değildir!!!!!!!) daha da yazmıyorum senin fikrin sana benim fikrim banadır sadece kendine şunu sor halkla ilişkiler denilen zırtopoz bana bir ehliyet ya da zanaat kazandırdı mı?? kazandırmadıysa zaten ne ilimdir ne de bilimdir.fakat türkiyede PR’la uğraşan kişiler kendilerinin ehil insanlar olduğunu ve çok önemli bir iş yaptıklarını zannederler ve bunu nümayişe çevirirler ne kadar boş bir işle uğraştıklarını malesef muhakemey-i kübra’da görecekler!!!!!

 3. İlkin nezaketinden dolayı teşekkür ederim.Benim ithamlarım sana değil Halkla ilişkilerin bir bilim olduğu kanısını oturtmaya çalışan insanlaradır.Halkla ilişkiler denen ilgi alanı sokaktaki bir seyyar satıcının günlük kullandığı pazarlama stratejisinin sadece terimlere oturtulmuş sözümona ilmi kavramlar kullanarak akıllarda bir bilim algısı uyandırmaktan başka birşey değildir. Şu da bu polemiği bitirmek için kafidir: ”’ilim bir taneydi cahiller onu çoğalttı ” (Hz. Ali ) r.a.

  1. HALKLA İLİŞKİLER PROJELERİ

   Tap Water

   Problem:
   Dünya’da 900 milyon kişi temiz su kaynağına ulaşamıyor. Bu rakamın yarısını çocuklar oluşturuyor. Her gün 4.100 çocuk sudan kaynaklanan hastalıklardan hayatını kaybediyor. UNICEF, temiz su kaynağına ulaşamayan çocuklar için bir sosyal sorumluluk projesi geliştirmek amacıyla yola çıktı.

   Çözüm-sonuç:
   New York’ta, 2007 yılında, 300 kadar restoranda başlayan akım hızlı bir şekilde ülkedeki binlerce restorana yayıldı. 2007’de $100.000 toplanarak Laos, Irak, Kamboçya, Angola’da 4 milyon çocuğa temiz su kaynağı sağlandı. 2008 yılında elde edilen gelir $550.000 ulaştı. 2009 yılında 3.100 gönüllü, 1.500 restoran’ın desteğiyle $820.000 gelir elde edildi.

   RED

   Problem:
   AIDS’in Afrika’da yayılma oranının artması üzerine AIDS ile savaşan Global Found örgütü hastalık hakkında bilinirlik yaratmak ve hastaların tedavisi için fon sağlamak amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi başlatmak istiyordu.

   Sonuç:
   İki yılda AIDS hastalarının tedavisi için kullanılmak üzere $100 milyondan fazla kaynak yaratıldı.

   EARTH HOUR
   Problem:
   Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafı küresel ısınma konusunda bilinç yaratmak ve insanları harekete geçmeye çağırmak istiyordu.

   Sonuç:
   2006 yılında sadece Sydney’de 2.200.000 kent sakininin katıldığı eylemle şehrin enerji harcaması bir saatliğine %10.2 kadar azaldı (hedef 5% idi). Bu sayı, 48 bin’den fazla otomobilin, bir saat boyunca trafikten çıkmasına eşitti. Sydney’lilerin 97%’si Earth Hour projesinden haberdar oldu.

   Çözümlere yer vermedim bile. Sonuçları görmen açısından. Bunlar halkla ilişkiler projeleridir. Sosyal sorumluluk anlamında büyük yankı yapmıştır.

   Umarım şimdi daha iyi düşünürsündür. Halkla ilişkilerin simitçiliğe indirgenmesini….

 4. Merhaba,

  Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bu geri dönüş benim için mutluluk verici. Yazıma yorum yapılması önemsendiğim, takip edildiğim, siteme kayıt olunacak kadar zahmetli bir işe değecek bir yazı yazdığım anlamına gelir. Sizi tanımıyorum. Sizin gibi bilgisiz, cahil gibi sıfatları sizin için kullanamayacağım. Onlara bile değebiliyor musunuz bilmiyorum malesef.

  Ön yargılı bir sisteme karşıyım. Sizi yargılamak bana düşmez. Çok okumam gerekiyor. ,)

  Ayrıca cümlelerin başına nokta koyarak ve harfleri yutarak yazı yazmanız Türkçe ve bilim açısından gurur kaynağı. Çok okuduğunuz her halinizden belli.

  Ben de sizin gibi İstanbul’da yaşıyor ve Türksat uydu net kullanıyorum. Bir ara kahve içip bilim tartışalım.

  Mutlu Yarınlar.

 5. halkla ilişkiler bir bilimdir .diyen bir insan bilimin ne olduğunu bilmeyen bilgisiz kişidir.bilim malumun beyanıdır .halkla ilişkiler malumu beyan etmez aksine olmayanı var gibi göstermeye çalışan iki yüzlü bir çalışma alanıdır biraz okuyun ilim yapın zahiri bırakın da batına yönelin belki bişeyler öğrenirsin vesselam…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir