Halkla İlişkiler Mesleğini Bilmeyene Anlatmak için 10 Yol

İletişim bilimleri altında ortaya çıkan ve geçmişi profesyonel olarak 100 yıla dayanan iletişim meslekleri tarzı ve iş yapış biçimleri çok farklı olan mesleklerdir. Çok yeni olmasından dolayı toplumda öğretmen, doktor, avukat, mühendis gibi belli tanımları yoktur. Bu yüzden elimden geldiği kadar size anlatmaya çalışacağım.

1 – Ailenize halkla ilişkiler mesleğini anlatmakta zorlanıyorsanız, özellikle ailenin büyükleri olan dedeye veya babaanneye, Twitter’da PR Ajansı hesabından atılan şu tweete bakmanız faydalı olacaktır. Anlatmakta zorlanıyorsanız bu örneği verebilirsiniz.

PR

2 – Halkla ilişkiler mesleği Türkiye ve dünyada genellikle ajanslar tarafından kaba ifadeyle ‘taşeron’ olarak verilen bir hizmettir. Yani, şirketler halkla ilişkiler ajanslarına PR hizmeti almak için başvurur, revize edilmek suretiyle yıllık iletişim planları hazırlanır ve o plan çerçevesinde ajanslar şirketlere halkla ilişkiler hizmeti verir. Kurum içerisinde halkla ilişkiler departmanları olmasına karşın medya ilişkileri zayıf olduğundan dolayı şirketler genellikle ajansları tercih etmektedir. Yapılan işte, reklama para harcamadan medyada şirketinizin görünürlük elde etmesi ve hedef kitlelere ulaşmasıdır amaç.

6

3 – Eğer halkla ilişkileri reklamla kıyaslarsalar veya reklamdan farkı ne diye sorarsalar, şu örneği verin: ‘Reklam ürün satar, halkla ilişkiler ise fikir satar’. Halkla ilişkiler, para harcamadan medyada yer bulmaktır.

5

4 – ‘Halkla ilişkiler ne kardeşim!’ benim de halkla olan ilişkim iyi. Ben de yaparım derse ona şunu söyleyin: ‘Halkla ilişkiler, halkla olan iyi ilişkileri kastetmez, halkla ilişkiler, halkla güven ve anlayışa dayalı ilişki geliştirilmesi için farklı yöntemler kuran bir meslektir. Her iyi ilişki halkla ilişkiler değildir. Halkla ilişkiler, uzun süreli sağlam inşa edilmiş ilişkileri yaratır.

1

5 – ‘Halkla ilişkiler yalan söyleme, propaganda yapmadır kardeşim!’ gibi bir söylemle de karşılaşabilirsiniz. Bunu duyduğunuzda şu cümleleri sarf edip, karşınızdaki insanı rencide edin lütfen: “halkla ilişkiler, kamu yararı gözetir. Var olma sebebi, özel ve kamu kurumlarının yaptıkları işlerde kamuya da fayda sağlayacak yöntemlerin geliştirilmesine zemin hazırlar. Günümüzde bazı ajansların ve şirketlerin halkla ilişkilere yaklaşımı, tamamen basında yer alabilmek için girişilen her türlü çaba olarak biliniyor; fakat onların yaptığı halkla ilişkiler değil, onların yaptığı kamu yararı gözetmeyen kapitalist ve pragmatist bir tavırla Black PR’dır.

7

6 – Halkla ilişkiler, genel ifade ile kurumlar ve onun hedef kitleleri arasında karşılıklı güven inşa etmektir. Tekrar ederek söylüyorum, her ilişki, halkla ilişkiler içermez. Her ilişki güvenle oluşmaz. güvenle oluşması için halkla ilişkilerde uygulanan çeşitli yöntemler vardır. Başarısı tartışılır ama sonuç almak için denenmesi zorunludur.

4

7 – Halkla ilişkiler gazetelerin, üçüncü sayfadan sonraki sayfaları hedefleyen ve genellikle halkın okumadığı ekonomi sayfalarında etkindir.

8 – Reklam; ürünlerin veya hizmetlerin satılmasını kolaylaştırmak için, pazarlama; hedef kitlelere ürünleri anlatmak ve tattırmak veya deneyimlemesi için, halkla ilişkiler ise o ürünü veya hizmeti üreten kurumun itibarlı ve güven duyulan bir kurum olduğunu anlatmak için yapılan faaliyettir.

3

9 – Halkla ilişkiler, insanlarla doğrudan iletişim kurup selam vererek kurulan bir iletişimi işaret etmez. Halkla ilişkiler, o insanların ruh hali, eğitim seviyesi, karakteri ve ‘fıtrat’ı esas alınarak kodlanan mesajlarla iletişim kurulmasını ister. böylelikle yaşanabilecek iletişim kazalarının önüne geçilmiş olur.

2

10 – Halkla ilişkiler, günümüzde tüm kurumların ihtiyacı olan bir iş aslında. Herkes toplumda saygınlık kazanmak ve halkın ve çalışanlarının kurumlarını sevmesini ve bağlılık göstermesini ister. Bu yüzden herkes halkla ilişkiler yapmalıdır. bir kişi dahi olsa kendi itibarını sağlam temeller üzerine kurmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir