Halkla ilişkiler öğrencilerine tarih dersi mi öğreteceksin?

Bir paylaşım sonucu Plato Meslek yüksek Okulu’nun bir akademisyen ilanıyla karşılaştım. İlan, “PLATO MESLEK YÜKSEKOKULU—>PLATO MESLEK YÜKSEKOKULU—>PAZARLAMA VE DIŞ TİCARET BÖLÜMÜ—>HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM PR. (İNGİLİZCE)” bölümüne öğretim görevlisi arıyor.

Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümüne bir akademisyen almak isteseniz, nasıl bir eğitime sahip akademisyen arardınız? Öğrencilerin en çok faydalanabileceği şekilde seçim kriterleri getirirdiniz. Halkla ilişkiler master’ı yapmış, halkla ilişkilerde veya yan bilimlerde doktora yapmış birisini.

Fakat Plato’nun bu ilanını görünce hem üzüldüm, hem ne yapacağımı bilemedim.

İlanın detaylarında “Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi alanında Yüksek Lisans yapmış olmak, Yakın çağ Tarihi alanında Doktora yapmış olmak.” kriteri yer alıyor. Yani bölüme tarihçi alınıyor. Hangi bölüme alınıyor, halkla ilişkiler ve tanıtım bölümüne.

Bu bölümde okuyan öğrenciler karşılarında tarihçi bir PR’cı gördüğünde ne diyecek? Bu tarihçi öğretim görevlisi bu çocuklara ne anlatacak?

Belli ki kişiye göre ilan çıkarmışsınız. Belli ki kimse başvurmasın demişsiniz. Belli ki, ortada usulsüz şeyler dönüyor. Yoksa halkla ilişkiler bölümüne yüksek lisansı ve doktorası garip garip tarih bölümden öğretim görevlisi talep eder misiniz?

Bu sistem ve ticari kaygılar taşıyan okullar olduktan sonra eğitimli öğrenciler yetişmez. Yazık ki özel okula gidip kaliteli eğitimler almak isteyen öğrencilere. Görüyoruz olan biteni.

Geçenlerde Adana’da kurulan özel bir üniversitede açılan kadro ilanında, “Ülkeye gelen turistlere motivasyonu ne sağlar” üzerine doktora yapmış olmak kriteri vardı.

Pes dedim. Sizin anlayışınız buysa “okulunuz batsın”.

İlana bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir