Halkla İlişkiler Öğrencilerini Çileden Çıkaran 10 Durum

Halkla ilişkiler öğrencilerinin dertleri, tasaları ve yakarışları diğer mesleklere göre biraz farklılık içeriyor. Ben de bu farklılıkları bir araya toplamak istedim. Bakalım neler çıkmış ortaya.

1 – Halkla ilişkiler öğrencileri üniversite zamanlarında Koç, Sabancı ve Doğuş Holding bünyesinde direktör, müdür ve yönetici hayali kurar. Mezun olduktan sonra ise ajans gerçeğiyle karşılaşır.

ferit şahenk

2 – Halkla ilişkiler öğrencileri 4 yıl eğitim görmenin kendilerini baya bir geliştirdiğini düşünüp artık sektöre hazır olduğunu zanneder. Oysa ki her ilanda karşısına 4-5 yıl deneyim isteyen işler çıkar, ve kendisine şu soruyu sorar: “kardeşim, işe girmeden ben deneyimi nasıl kazanacağım?” Deneyim istiyorlar ama önce işe almaları gerekiyor.

3 – Halkla ilişkiler öğrencilerinin bir diğer dert yandığı konu ise mesleğini ailesine anlatamaması. Babasına göre danışmada telefonlara bakacak, annesine göre hastanede hasta hakları ofisinde görev yapacak, çevresine göre ise “benim de halkla olan ilişkim iyi, okumama ne gerek var” olacak.danışma


4 – Halkla ilişkiler öğrencileri, büyük bir hevesle etkinlikler planlar, projeler sunar, pazarlama kampanyaları hayal eder, ama sadece hayal eder.

kampanya

5 – Halkla ilişkiler öğrencilerini en fazla zorlayan ders, kuramlardır. Öğrenci kendisine şu soruyu sorar: “iyi de yok iğne kuramı, yok sistem kuramı, ne işime yarayacak ki bunlar?”

kuramlar

6 – Halkla ilişkiler öğrencileri, yaz gelmeye başladığı zaman staj için ajansların kapısını çalar. akıllarında Google’ın stajyerlere aylık 2 bin dolar verdiği aklına gelir ve ajanstan aldığı cevap: “yemek veriyoruz, yol, sigorta ve diğer masraflar size ait, kabul mü?” öğrenci ise şu kısa yanıtı verir: “WTF”.

google stajyer

7 – Halkla ilişkiler öğrencileri plazalarda, gökdelenlerde elinde starbucks kahvesiyle iş hayal ederken, önünde mini bir lazer yazıcı ile fotokopi çoğaltır.

stajyer

8 – Halkla ilişkiler öğrencileri; direktör, müdür, yönetici, pazarlama uzmanı gibi pozisyonlarda paraya para dememe hayalleri kurarken, asgari ücretle işe başlayınca tüm hayaller kabus olur.

asgari ücrety

9 – Halkla ilişkiler öğrencilerini çileden çıkaran durumlardan biri de işe girdiğinde “deneme süresi” geçirmesi. 4 yıl okuyup deneyim kazanıp, bir de tahta gibi denenmesi, öğrencileri birer militana çevirmekte.

iş ilanı halkla ilişkiler

10 – Halkla ilişkiler öğrencileri okuldayken hayal gücüne kanıp büyük PR projeleri tasarlarken, sektöre girdiğinde hiçbirinin işe yaramadığını ve hiçbir kurumun bu bütçeleri kabul etmediğini görür.

pazarlama bütçesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir