İletişimde başarılı olmanın temel prensipleri nelerdir?

 

İletişim denince akla genelde bir ileti göndermek gelir. Halk içerisinde iletişim nedir diye sorarsanız sığ ve dar kapsamlı cevaplar alabilirsiniz. Ben sorduğumda, “iki insanın konuşması”, “sohbet etmek” gibi cevaplar aldım. Oysa ki iletişim daha farklı bir kavramdır. İletişim öncelikle iki nokta arasında karşılıklı bilgi, duygu, düşünce ve ileti alışverişidir. Alışveriş yeterli olmamakla birlikte doğru araç ve yöntemle gönderilmesi gereken iletiler, doğru anlaşılmadan da cevap verilmesi, iletişimin başarısız bir süreç olmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden her iki noktanın da kültürel, sosyal, ekonomik ve psikolojik durumu, iletişimin başarılı gerçekleşebilmesi için bilinmesi ve anlaşılması gereken temel unsurlardır. Çünkü bir kaynak iletiyi kodlarken, karşısında yer alan alıcının halet-i ruhiyesine ve kültürüne göre kodlamalıdır. Aksi takdirde ileti karşı taraftan anlaşılmaz ya da az anlaşılır. Dolayısıyla iletişimin gerçekleşmesi ve sürecin başarılı olması kolay değildir.

Buradan hareketle iletişimin yeniden bir tanımını yapmak gerekirse, bir kaynağın belirli bir araç yardımıyla alıcının kültürel, sosyal, ekonomik ve psikolojik durumunu dikkate alarak kodladığı iletileri göndermesi; alıcının da aynı şekilde kaynağın durumuna göre iletileri anlamlandırıp bir karşılık verdiği sürece iletişim denir. İletişim kavramının içerisinde yer alan “ş” harfi de zaten karşılıklı anlamına gönderme yapmaktadır. Günümüzde “ş” harfi kullanılarak yeni kavramlar türetilmiştir. Yönetişim, bilişim, etkileşim de bunlara örnektir. Akademik olarak açıkladıktan sonra biraz da günlük yaşamda nasıl ortaya çıkıyor yazmak gerek.

Asıl soruya geldiğimizde iletişimde başarılı olmanın temel prensipleri nelerdir? Aslında bu tamamen bireyin kişisel yeteneklerini nasıl geliştirdiğiyle alakalıdır. Hangi yönlerini kuvvetlendirdiği, iletişimde önemlidir.

İletişimde başarılı olmak için;

Bildiğiniz her doğruyu, yeri geldiğinde bile olsa her zaman söylememelisiniz.

Her doğru, her zaman doğru değildir. Yer ve zaman, doğrunun anahtarıdır.

İletişim kurduğunuz bireyleri ikna etmek için yola çıkmayın, onları dinlemek ve sorularla onun cevaplarını almak için iletişim kurun.

Hiçbir insan kendisini ikna etmeye çalışan insandan pozitif enerji almaz.

Karşınızdaki insana çok soru sorun, az cevap verin. Onu dinlediğinizi göstermek her zaman daha doğrudur.

İletişimde ikna, dinlemektir.

Saatlerce konuşup iknaya uğraşmak gerçekten ikna etmek değildir.

Eğer siz karşınızdaki insandan saatlerce konuşup evet cevabını alsanız da onun kalbini gerçekten ikna etmiş sayılmazsınız.

Yapılması gereken insanın karşısındakini rahat bırakıp kendi kendisini ikna etmesini sağlamaktır.

İletişim temeli iknaya dayandığı için iknayı yazarak yola çıkıyorum. Reklam, pazarlama, halkla ilişkiler gibi tüm iletişim disiplinlerinde amaç ürün ve hizmetin hedef kitle tarafından beğenilmesi, benimsenmesi ve kullandırılmasıdır. Dolayısıyla ikna, iletişimin temel kavramlarındandır. Buradan her iletişim ikna içerir anlaşılmamalıdır. İkna iletişimin sadece bir boyutudur.

İletişimde bir başka başarı faktörü de güzel bir “merhaba” diyebilmektir. Çünkü insanlar ilk tanıştığında birbirlerine verdikleri ilk 5 saniyelik izlenim, onlar hakkında kuracağı ilişkinin yüzde 70’ini oluştururmuş. Yani ilk 5 saniyede insanlara nasıl bir insan olduğumuzu anlatabilmek için iyi bir selam verebilmeliyiz.

Bu selam sert bir el sıkma olabilir, güler yüzlü merhaba olabilir, göz teması ve mahremiyet alanına dikkat ederek dik bir oturuşla tüm bedeninizi karşınızdaki insana çevirerek iyi bir dinleyici olabilmek olur… Çok sırıtmayan, marka logoları olmayan zarif bir elbise olabilir… Bütün bunlar ilk buluşma için gerçekten çok önemli davranışlardır. Doğru iletişim kurmak için gerçekten eğitim gereklidir. İletişim, öğrenmeye yürütülen bir bilimdir.

Sonuç olarak iletişim kurabilmek için iletinin ne olduğu, nasıl ileti yaratılacağı, nasıl gönderileceği, hangi araçların kullanılacağı önemli ayrıntılardır. Bir görüşmede takılan kravat bile bir iletidir ve karşı tarafa gizli anlamlar iletebilir. O yüzden iletişim öğrenilmelidir.