Keşke geleneksel kalabilseydik

Keşkelerle dolu bir yaşama doğru mu ilerliyoruz sizce? Her geçen gün artarak büyüyen bir keşkeler dünyası mı bekliyor bizi?

Keşke babannemin dediklerini yapsaymışız….

Keşke yine eskiden olduğu gibi zillere basıp kaçabilsek… Keşke hayatımızda yine çevirmeli telefonlar olsa… Keşke buluşmalar yine hep heyecanlı olsa…

Her geçen gün gelişen ve değişen teknoloji, eskiden yapmakta zevk aldığımız ve mutlu olduğumuz bir çok davranışımızı elimizden acımasızca çekip aldı. Yaşamımızı tamamen ele geçirdi. Tüm huzurumuzu 78 tane tuşlu klavyenin esaretine terketti. zile basıp kaçmam gerekirken beni ‘dürt’ kelimesinin esiri yaptı.

Omzuna elimi atarak gezdiğim dostlarımla yalnızca paylaş butonu ile haberleşmenin kucağında bıraktı.

Teknoloji tüm özel hayatımızı 7 milyar insanın tek tuşla erişimine bıraktı.

Sırf bir masa etrafından okey’ler oynamak, çaylar içmek için bir araya geldiğimiz aile dostlarımız ve akrabalarımızla artık börekler, çörekler yapıp toplanmıyoruz. İnternetten oyunlar oynayıp sanal hediyeler gönderiyoruz.

Acaba babaannem hep haklı mıydı evladım bunlar şeytan icadı derken?

Sevdiklerimizle güçlü bağlarımız varken, kısa sürede hayatımıza giren ve virüs gibi tüm vücudumuzu saran sosyal ağ çılgınlığı ne ara önüne geçti bu güçlü bağların ve sıcaklığın…

Biz ne ara sevdiklerimizi hiçbir ilişkimiz olmayan bir web sitesi yüzünden üzer olduk? Bir linke tıklamakla boşanan çiftler ne ara bu duruma geldi. Babaannem hep haklı mıydı yoksa?

Sanal dünyada düzenlediğimiz etkinliklerle tüm ilişkilerimizi yürütmeye çalışmanın her şeyi halledebileceğini biz ne ara düşündük?

Eskiden bayram ziyaretlerimizi ev ev gezerek yaparken, biz ne ara toplu SMS’min kurbanı olduk? biz ne ara kopyala-yapıştır mesajlarının esiri olduk?

Hoş sohbetler yapardık boğaz kenarında mehtaba karşı. Şan dersleri alırdık güzel konuşmak için. Oysa biz şimdi 140 karakterin peşinden teknoloji tutkunu olduk. Sosyal medyanın uzmanı olduk. Takipçi sayısı kadar itibarımız oldu. Yoksa babaannem haklı mıydı oğlum evden çıkmadan önce kapıyı kilitle derken?

Koşup zıplayıp, gezip eğlenmek varken biz bilgisayar başında neden tüm zamanımızı ağustos böceği gibi harcıyoruz?

Obeziteden dem vururken, biz neden hala teknolojinin kurbanı oluyoruz?

yoksa babaannem hep haklı mıydı?

Ali Yıldırım

@aliyildirimy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir