Allianz Türkiye ve ‘dışa vurumcu iletişim’ stratejisi

Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen #BrandWeek2014 etkinliğine katıldım. Tüm ayrıntılarıyla muazzam biçimde tertip edilmiş, konuşmacılar, salon düzenlemesi, markalar, içerikler ve daha bir çok detay iyi düşünülerek hazırlanmıştı. Her yıl reklam, pazarlama, halkla ilişkiler üzerine önemli bir etkinliğe imza atan Mediacat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan ve ekibine çok teşekkür ederim.

Brandweek2014 kapsamında bir de Allianz Türkiye’nin blog yazarları için tertip etmiş olduğu yemeğe katıldım. iletişim ve teknoloji alanında blog yazan bir çok blogger katıldı. Konu Allianz’ın “dışa vurumcu iletişim” odaklı stratejisi üzerineydi. Allianz, ‘dışa vurumcu iletişim’i kurumun tüm faaliyetlerinin, buna icra kurulu da dahil, iletişim stratejisinin içinde yer alması gerektiğini savunarak açıklıyor. Yani kuruma iletişim stratejisi belirlerken bu stratejinin parçalarını yalnızca kurumsal iletişim, satış ve pazarlama gibi bölümler değil, yönetimin de içinde olduğu bütüncül bir katılım hedefliyor. Bence doğru bir yaklaşım. İletişim bütünsel bir olgudur, bir organizmanın tüm elemanları yapılan iletişimin içine dahil edilmeli ve kamuya açılmalıdır. Yönetimin işi imzadan ve anlaşmalardan ibaret değildir, satış ve pazarlamanın, üretim bölümünün işi yalnızca üretim değildir. Günümüzde tüm bölümler ve kurumun en küçük parçası bile belli bir iletişimi sürdürmeden veya o iletişime dahil olmadan varlığını düzgün biçimde devam ettirmesi zor. Allianz da bu şekilde bir strateji belirleyerek doğru bir iş yapıyor kanımca.

Diğer yandan biz yemeklerimizi yerken Allianz Türkiye Kurumsal İletişim Grup Başkanı Fatmanur Erdoğan kurumun tanıtım filmi olarak hazırlattığı bir video seyrettirdi ve tüm blog yazarlarına fikirlerini sordu. Bunu yapmak büyük cesaret. Önemli bir yaklaşım. Tanıtım filminde Ayhan Sicimoğlu oynuyor, oyuncular da kurum çalışanları ve yönetim kurulu. Filmde eğlenceli öğelere ağırlık verilmiş, kurum içinde bir orkestra kurulmuş ve müzik eşliğinde herkes bu ortama dahil oluyor. Yemekte de söylediğim, yönetim kurulunu erzurum escort bu işe dahil edip iletişimin içerisinde kullanmak başarı. Çünkü halkla ilişkiler mesleğine yönetimlerin yaklaşımı hala günümüzde bir danışman niteliğinde değil. Dolayısıyla Fatmanur’un bunu düşünmesi ve onları dahil etmesi bir anlamda halkla ilişkiler mesleğini de yönetim katına taşıdığını gösteriyor. Bence film gayet eğlenceli ve kurumsal tanıtım filmi çerçevesinde önemli bir adım olmuş.

Allianz Türkiye Kurumsal İletişim Bölümü’ne ve Fatmanur Erdoğan’a bizi ağırladıkları için ve ‘dijital PR’ ile reklam üzerine sohbet etme fırsatı sunduğu için teşekkür ederim. Aynı zamanda blog yazarlarına önem vermeleri de gerçekten halkla ilişkiler adına önemli. Tüm kurumlar artık blog yazarlarının öneminin farkına varmalı.

TÜHİD “İtibar Yönetimi ve Dijital / Sosyal Medya” etkinliği!

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği – TÜHİD, Project House’un desteğiyle “İtibar Yönetimi ve Dijital / Sosyal Medya” etkinliği düzenliyor.

Etkinliğimiz, 12 Aralık 2012 – Çarşamba günü 13.00-17.00 saatleri arasında, aşağıdaki program dahilinde TTNET Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. Etkinlik, TÜHİD Üyesi için ücretsiz, profesyoneller için 100 (yüz) liradır.

İtibar Yönetimi ve Dijital / Sosyal Medya Etkinliği’nde bir arada olabilmeyi dileriz.

İtibar Yönetimi ve Dijital / Sosyal Medya
Tarih: 12 Aralık 2012, Çarşamba
Saat: 13.00 – 17.00

Konuşmacılar
Salim Kadıbeşegil – ORSA Stratejik İletişim Danışmanlığı
Serhat Akkılıç – Project House Yönetici Ortağı, Esra Günel – Project House Social Ekip Lideri
Gonca Karakaş – Effect Halkla İlişkiler Ajans Başkanı
Yrd. Doç. Erkan Saka – Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi
Özgür Ünlü – Akbank Dijital İletişim Müdürü

Mekan: TTNET Plaza, Esentepe Mh.Salih Tozan Sk. No:16 Karamancılar İş Mrk. D Blok Şişli-İstanbul
Katılım: Etkinlik profesyoneller için 100 lira, TÜHİD Üyesi için ücretsiz

Önemli Not: Yerimizin kısıtlı olması nedeniyle cigdem.antli@tuhid.org adresine rezervasyon e-postası göndermenizi önemle rica ederiz. Ödeme bilgisi tarafınıza e-posta ile bildirilecektir.

İçeriğin Gücü MediaCat Marketing Forum’da!

MediaCat Marketing Forum marka, pazarlama, dijital pazarlama, perakende, reklam, araştırma, iletişim, halkla ilişkiler, organizasyon-etkinlik, üretim, medya ve benzeri alanlarda çalışan tüm üst ve orta düzey yöneticiler, CMO’lar, başkan yardımcıları, direktörler, bölüm başkanları, genel müdürler, kıdemli yöneticiler, orta kademe yöneticiler, reklam yaratıcıları, iletişimciler, stratejistler için önemli bir eğitim organizasyonu niteliğinde olup, aynı zamanda networking imkanı sağlamaktadır.

Bugüne kadar Dr. Robert Cialdini, John Grant, Guy Kawasaki, Chin-Ning Chu, Kevin Roberts, Al Ries -Laura Ries ve Jack Trout gibi alanlarında uzman bir çok konuşmacıyı ağırlayan Marketing Forum’un temelde inovasyon, yeni trendler, yeni teknolojiler, temel tasarım ilkeleri, yeni tüketim kültürü, değişen/değişmeyen tüketici davranışları, tüketicinin yeniden yorumlanması ve analiz edilmesi, yaratıcılığın sınırları, yaratıcılığın tüketiciyi ne ölçüde etkilediği gibi konular üzerinde duruyor.

Bu yıl onuncusu Four Seasons Hotel’de düzenlenecek olan MediaCat Marketing Forum 2012’nin ana teması “İçerik Pazarlaması”. Konferans; Dr. Robert Cialdini, John Grant, GuyKawasaki, Chin-NingChu, Kevin Roberts, Al Rise-Laura Rise ve Jack Trout gibi alanlarında uzman birçok konuşmacıyı ağırladı.

MediaCat Marketing Forum 2012’nin ana konuşmacılarından biri; 400,000 üyesi bulunan ve pazarlama konusunda en iyi online platformlardan biri MarketingProfs’da pazarlama profesyonellerine stratejik ve taktiksel pazarlama know-how ve eğitimleri veren Ann Handley. Şirket ve organizasyonlara dijital dünyada doğru iletişim ve ilişki kurmaları adına dijital içerik yaratmak ve yönetmek konusunda destek sağlayan Handley; “Content Rules: How toCreate Killer Blogs, Podcasts, Videos, EBooks, Webinars (andmore) ThatEngageCustomersandIgniteYour Business” (Wiley, 2011) isimli best seller kitabının da ortak yazarıdır.

MediaCat Marketing Forum 2012’nin bir diğer ana konuşmacısı ise Unilever Global’in pazarlama ve iletişim fonksiyonlarından sorumlu olan Keith Weed. Weed daha önceki senelerde LeverFaberge’in kurul başkanı ve Unilever İhracat bölümünün başındaydı. Unilever Amerika, Fransa ve İngiltere için çalışan Weed, bu ülkelerde pazarlama ve uluslararası ve yerel yönetimde rol almıştır.

Forum’un bir diğer ana konuşmacısı da CrainCommunications’un sahibi olduğu Advertising Age Grubu’nun yayın ve editöryel direktörü olan David Klein. Aynı zamanda tüm grubun yayıncılık ve stratejik girişimlerini de yöneten Klein; CrainCommunications’ın pazarlama, medya, internet ve yayıncılık girişimleri konusunda da sorumluluk sahibidir.

Uluslararası saygın antropolog ve pazarlama uzmanı Dr. G. Clotaire Rapaille de Marketing Forum’da! Rapaille’nin “Kültür kodu” araştırması ve kitabı Businessweek’in bestseller listesinde 9. sıraya yükseldi ve 12 dile çevrildi. Rapaille’nin uzmanlık konuları kültürel arketip keşifleri, yaratıcılık ve inovasyon olmaktadır.

Forum’un bir diğer oturumunda ise; Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu , Hürriyet Gazetesi Reklam Grup Başkanı Ayşe Sözeri Cemal ;
Medyada Hibrit Gazetecilik başlığı altında yakınsama ve entegre gazeteciliğini konuşacaklar.
Marketing Forum’da konuşma yapacak diğer önemli bir isim olan Wendy Clark. Coca-Cola’nın tüm pazarlama iletişimi faaliyetlerinden sorumlu olup, Fortune tarafından dünyada izlenmesi gereken 4 kadından biri olarak gösteriliyor. Wendy Clark ile birlikte sunum yapacak olan Coca-Cola Türkiye Stratejik Planlama Müdürü Beyza Ergen ise Coca-Cola’nın pazarlama iletişimi stratejisini bölgeye adapte edip inovasyon ve iletişimde yarattığı farklılıklarla biliniyor.

Dietmar Dahmen ise Forum’da yaratıcılık üzerine konuşacak. Ogilvy’de “Executive Creative Director” ve BBDO’da da “Chief Creative Officer” olarak görev yapmış olan Dietmar Dahmen şu anda freelance olarak kreatif danışmanlık yapmakta olup, güncel pazarlama teknikleri, dijital trendler ve çözümleri konusunda çalışmaktadır.

MediaCat Marketing Forum, bu yıl da birbirinden iddialı konuşmacıları yine katılımcılarıyla buluşturacak.

İletişim;
Alper Barış alperbaris@kapital.com.tr
0 212 282 26 40 /138
İnternet sitesi:  www.mci.com.tr
hashtag:  #contentmarketing12
Etkinlik accountumuz; @MediaCat

Bir bumads advertorial içeriğidir.

‘BP Türkiye, 100. yılında Türkiye’nin gücüne güç katıyor’

Önceki gün BP Türkiye‘nin iş dünyasına yönelik olarak Four Season’da düzenlediği ‘community management’ davetine gittim. Bu daveti uzun yıllar BP Türkiye’de Public Affairs’da görev almış Doç Dr.  İdil Sayımer’den aldım. Kendileri uzun yıllardır meşalemdir.

Davete gelince, BP Türkiye‘nin yüz yılık serüvenini anlatan bir tanıtım filmi vardı. Gecenin sunuculuğunu ütlenen Oylum Talu’nun dediği gibi aslında bu film, Türkiye’nin geçtiğimiz 100 yılına da ışık tutuyordu. Biraz film tadında, biraz da tarihten aldığı güçle güzel bir tanıtım filmi hazırlanmıştı. Film’de BP’nin Türkiye ve akaryakıt sektörüne katkıları yer alıyordu. Onlarca sosyal sorumluluk projeleriyle milyonlarca insana erişmiş bir markanın öyküsü vardı. Türkiye ekonomisine olan büyük katkısı da BP’nin Türkiye’deki gurur kaynaklarından biriydi.

Sosyal sorumluluk ve toplumsal fayda gözeten en önemli çalışmalarından biri de Paralimpik Olimpiyatları ve Londra Olimpiyatları’nda milli sporcularımıza olan desteğiydi.  Bir çok alanda onlara sponsor olan ve altın, gümüş ve bronz madalya kazanmalarında en büyük paya sahip olanlardan biriydi BP. ‘Engelsiz’ bir sporcu bunu söylüyordu. ‘Keşke her marka BP gibi destek olsa da, tüm ‘engelsiz’ insanlar spora yönelse.’ BP Türkiye gerçekten büyük bir sponsorluk ve sosyal sorumluluk projesine imza atmıştı. Çok da güzel bir slogan ile bunu kamuoyuyla paylaştı.; ‘ay yıldızın çocuklarıydı onlar’.

BP Türkiye, yüzüncü yılına özel olarak organize ettiği bu şık ve anlamlı davette, bir de 100 yıllık bir geçmişi anlatan kitap bastırmıştı. Tüm konuklara da bu kitaptan hediye etti. İçerisinde 166. sayfada bir grup kadın fotoğrafıyla karşılaştım. Bir de kırmızı ceketli biri vardı. Tanıdık geldi. Meğersem İdil Sayımer imiş. BP Türkiye’nin 90’larda gelişimine büyük katkı sağlayan çalışanlarından.

BP Türkiye’nin göz önünde yer almayan yönleri hakkında bana ve İdil Sayımer’e bilgi veren 22 yıllık BP’li Simge Ergun Camgözoğlu da BP’nin aile olma özelliğine dikkat çekti. Kendisine teşekkür ediyorum vermiş olduğu bilgiler için.

İnteraktif Pazarlama Zirvesi 2012 : “Türkiye interaktif ekonomiyle büyüyor!”

Türkiye’nin ilk ve en geniş kapsamlı interaktif pazarlama etkinliği İnteraktif Pazarlama Zirvesi 19-20 Eylül 2012 tarihlerinde yedinci kez katılımcılarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Bu yıl İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek ve “İnteraktif Ekonomiyle Büyüyen Türkiye” temasıyla kapılarını açacak olan zirvede iki gün boyunca Türkiye’den ve yurt dışından onlarca pazarlama profesyoneli IPZ platformunda olacak.

#bizeheryerinteraktif

Ya size?

Kısacası İPZ 2012’de, internet mecrasının “ekonomik değer yaratan” tüm bileşenlerini konuşacağız. İnteraktif yatırımları, bu yatırımların geri dönüşünü ve interaktif pazarlamanın ekonomiye doğrudan katkısını, sayısal sonuçlarla ve rakamların konuştuğu bir içerikle iş dünyasının önüne sermeyi planlıyoruz. Bunun yanı sıra son iki yıldır olduğu gibi bu yıl da gençleri unutmuyor ve zirvenin ikinci gününde “İPZ Youth” ile 400 üniversite öğrencisini zirveye davet ediyoruz. Ve iki gün boyunca #bizeheryerinteraktif diyoruz!

“Bu mecrada bir şeyler oluyor!”

Bunun artık hepimiz farkındayız. Peki ne olduğunu gerçekten biliyor musunuz? Sektör inanılmaz bir hızla gelişirken, bu hıza nasıl ayak uyduracağınızı biliyor musunuz? Bu büyümedeki rolünüzün farkında mısınız? Pastadan yeteri kadar büyük bir dilim alabiliyor musunuz? Tüm bu soruların ve çok daha fazlasının yanıtını öğrenmek için 19-20 Eylül tarihlerinde sizi İPZ’12’ye bekliyoruz.

İPZ’12, Marketing Türkiye ve MMI işbirliğinde 19-20 Eylül tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde…

“Detaylı bilgi için www.ipz2012.com adresini ziyaret ediniz.”

 

Bir bumads advertorial içeriğidir.