ali yıldırım

ali yıldırım

İstanbul Aydın University - Istanbul - Turkey
ali yıldırım

Yazılar / blog

iletisim1

İletişimde başarılı olmanın temel prensipleri nelerdir?

27 Ağustos 2015 | blog, Genel | by alyldrm

İletişim denince akla genelde bir ileti göndermek gelir. Halk içerisinde iletişim nedir diye sorarsanız sığ ve dar kapsamlı cevaplar alabilirsiniz. Ben sorduğumda, “iki insanın konuşması”, “sohbet etmek” gibi cevaplar aldım. Oysa ki iletişim daha farklı bir kavramdır. İletişim öncelikle iki nokta arasında karşılıklı bilgi, duygu, düşünce ve ileti alışverişidir. Alışveriş yeterli olmamakla birlikte doğru […]

agenda

Markalarda “Hikaye İletişimi”

12 Ağustos 2015 | blog, Genel | by alyldrm

“Hikaye İletişimi” benim kendi oluşturduğum bir kavram aslında. Google’dan biraz araştırmama rağmen daha önce kimse kullanmamış. Hikaye iletişimini kavramsal bir çerçeveye oturtmak gerekir. Hikaye dediğimiz zaman kısaca ilkokulda öğrendiğimiz tanım aklımıza gelir; gerçek ya da gerçeğe yakın olayların anlatıldığı kısa yazılardır. Hikayenin bir diğer ismi de öyküdür. Hikaye, kısa oluşu, yalın bir olay örgüsüne sahip […]

PR'cı müşteri tarafı

Halkla İlişkiler ve Reklam Öğrencilerine Kariyer Tavsiyesi

10 Temmuz 2015 | blog, Genel | by alyldrm

Bu yazı, bir kaç haftada bir aldığım maillere istinaden halkla ilişkiler öğrencilerinin kariyerlerine yönelik bir yazıdır. Aslında şaşırıyorum öğrencilerden mail aldığımda. Bana yüksek okul okuyan, fakülte okuyan öğrencilerin blog yazılarımı okuyarak ulaşmaları, yazılardan ötürü teşekkür etmeleri ve benden neler yapacakları konusunda tavsiye almak istemeleri gerçekten beni hem gururlandırıyor, hem de şaşırtıyor. Okudukları okullarda benden daha […]

ECM-15-Logo-neu

Avrupa İletişim Araştırması’na Türkiye de dahil oldu

25 Mart 2015 | blog, Genel | by alyldrm

Euprera, Avrupa İletişim Direktörleri Derneği, Prime Research ve Communication Driectors Dergisi’nin destekleriyle 2007 yılında başlatılan ve halkla ilişkiler ile iletişim sektörünü A’dan Z’ye izleyen Avrupa İletişim Araştırması’na (European Communication Monitor) bu yıl Türkiye de dahil oldu. İletişim sektörünün çalışma koşulları, değişen ekonomik ve sosyal koşullarla çalışanların, işverenlerin ve paydaşların pozisyonları, gelir gider dengeleri, demografik yapıları, yükselen trendler, […]

reklam

Reklamcılıkta “Her Şeyi Az Söyleme, Bir Şeyi Çok Söyle”

11 Şubat 2015 | blog, Genel, Markablog | by alyldrm

Her yanımız reklam ilanlarıyla ve videolarıyla doldu taştı. Yazılım sektörünün gelişmesi ve elektronikleşme, insan hayatının ulaştığı her yere reklam sokmayı mümkün kıldı. Bugün akıllı telefonumuzla bir uygulama kullansak bile orada da mobil reklamlar karşımıza çıkıyor. Bir haber sitesine girdiğimizde “banner” reklamlar her yanı süslüyor. Gözümüze gözümüze sokuluyor. Okuyacağımız haber sayfasından daha büyük reklam metinleri ve […]

reklam

Dünyada ve Türkiye’de Reklamcılığın Ekonomi Politiği

29 Ocak 2015 | blog, Genel, Markablog | by alyldrm

Özet Kapitalist sermayenin ve modern üretim tarzının lokomotifi görevi gören reklam endüstrisi, her geçen gün toplumsal yaşamın büyük bir parçasında varlığını hissettirmekte ve bireylerin tüketim davranışlarını yönetmektedir. Ekonomi içerisinde gözle görülmeyen, fakat ekonominin oluşmasında aracı rol üstlenen reklamcılık endüstrisi, tüketim kültürünün oluşmasında mühim bir etkiye sahiptir. Üretilen mal ve hizmetlerin tüketicilere ulaşmasının ve satın alınmasını […]

piyarcı

“Annesinin Topluklu Ayakkabılarında Dolaşan Kız Çocuğu: PİYARCI”

10 Aralık 2014 | blog, Genel, Markablog | by alyldrm

“hiçbir gerçekliği olmayan, annesinin topuklu ayakkabıları içinde dolaşan kız çocuğu izlenimi veren, 23-24 yaşındaki ‘İletişim Danışmanları.“ bu sözü Ali Cem İlhan’ın kuzguncuk.blogspot.com.tr isimli bloğundaki yazısından aldım. Bu sözü duayen iletişimci olarak bildiğimiz Ali Saydam söylüyor. Ali Cem İlhan da bu sözü eleştirerek bir yazı kaleme aldı. Eleştirilerindeki haklılık payı çok yüksek. Ona şimdi girmeyeceğim. Kendisini PR sektöründe duayen […]

Allianz Türkiye ve ‘dışa vurumcu iletişim’ stratejisi

15 Kasım 2014 | blog, Etkinlikler, Markablog | by alyldrm

Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen #BrandWeek2014 etkinliğine katıldım. Tüm ayrıntılarıyla muazzam biçimde tertip edilmiş, konuşmacılar, salon düzenlemesi, markalar, içerikler ve daha bir çok detay iyi düşünülerek hazırlanmıştı. Her yıl reklam, pazarlama, halkla ilişkiler üzerine önemli bir etkinliğe imza atan Mediacat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan ve ekibine çok teşekkür ederim. Brandweek2014 kapsamında bir de Allianz Türkiye’nin […]

Reklam Yorumcuları devrede

31 Ekim 2014 | blog, Genel, Markablog | by alyldrm

Türkiye’de reklam sektörünün giderek ciddi bir endüstri haline gelmesi, iletişim bilimleri açısından yeni araştırma alanları ve konuları ortaya çıkarırken, farklı alanlarda da yenilikler belirmeye başladı. Blogların yükselişe geçtiği dönemde pazarlama, halkla ilişkiler ve reklam blogları da markaların haber ve bilgi mecrası haline geldi. Yeni karşılaştığım reklamyorumcusu.com blogu da bunlardan biri. İlgi gören güncel reklamları ele […]

Facebook Bir Sosyal Medya Değildir

28 Ekim 2014 | blog, Genel, Markablog | by alyldrm

Bu başlığı atarken çok nazik davranmaya çalıştım ama biraz daha ileri giderek şu başlığı daha uygun görüyorum; “Facebook bir medya değildir.” Neden mi? Medya olması için topluma haber ve bilgi aktarımı yapması gerekmez mi? Facebook böyle bir bilgi akışı sağlıyor mu toplumun geneline? Bence ‘sosyal medya’ diye sınırlandırdığımız veya ‘medya’ dediğimiz bu web siteleriyle ilgili […]

Cem Yılmaz’ın ‘Pek Yakında Filminden Meslek İtibarsızlaştırması: PR Mesleği

05 Ekim 2014 | blog | by alyldrm

Cem Yılmaz’ın geçtiğimiz hafta gösterime giren Pek Yakında filminde iletişim bilimlerini yakından ilgilendiren sahneler yer alıyor. Reklamcılık alanında ürün yerleştirmeler göze çarparken, bu ürün yerleştirmelerin oyuncular vasıtasıyla da dile getirilmesi ayrı bir tartışma konusu olacağa benziyor. Bir sahnede telefonun çekip çekmemesi üzerine tartışan iki oyuncudan birisi, “Turkcel değil mi, her yerde çeker” diyor. Diğeri ise, […]

Volkswagen Ticari Araç’ın yeni web sitesi göz hareketlerini takip ediyor

05 Ekim 2014 | blog | by alyldrm

Dijital platformdaki yenilikçi yaklaşımı ve sosyal medya kullanımına getirdiği farklılıklarla öne çıkan Volkswagen Ticari Araç’ın yeni web sitesi açıldı. Tasarımı ve işlevselliği ile fark yaratan web sitesi, göz hareketleriyle kumanda edilebiliyor.  Volkswagen Ticari Araç’ın yeni web sitesi, birçok teknolojik özelliği barındırıyor. Sitedeki en dikkat çeken yeniliklerden biri model seçme ekranının göz ile kumanda edilebilmesi.  Web […]

PR

PR Ajanslarının Müşterilerden Gördüğü 10 Büyük Zulüm

20 Eylül 2014 | blog | by alyldrm

PR ajanslarının müşterileri için yapmadığı veya yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Hiç değilse müşteriler, ajansları öyle görür. Bilmedikleri, yapamadıkları ne varsa, ajansa gönderirler ve bir an önce bitmesini beklerler.

Pariste-bim-açılmış

Kurum Kimliği ve Marka Bağlılığı İlişkisi

01 Eylül 2014 | blog | by alyldrm

Son zamanlarda sıkça karşılaşır olduğum kurumların kimlik çalışmaları ve sosyal medyadan aldığım çeşitli mesajlarda kurumun kimliğini yansıtan kalem, poşet, ajanda ve not defteri gibi küçük görünen detayların aslında marka bağlılığı oluşturmada çok önemli olduğunu fark ettim. Bir örnekle başlarsak BİM marketler zincirinin yıllardır değişmeyen ve tüketici algısına yerleşmiş poşeti bir fenomen haline gelmiş bulunmakta. Paris’e […]

otobüste telefon kullanımı

#sosyalmedya “Hiç gülmesek bile en etkili gülme ikonunu kullanıyor, sahte imaj yaratıyoruz”

29 Ağustos 2014 | blog, Genel | by alyldrm

Sosyal medya hayatımıza öyle bir giriş yaptı ki, 9 yıl gibi kısa bir zamanda milyonlarca insanın günde ortalama bir kaç saatini alır oldu. Peki sosyal medya hayatımıza, tutum ve davranışlarımıza biz istemeden nasıl etki yapıyor? ben kısaca özetlemeye çalışacağım; 1 – Sosyal medya ile artık günlük ihtiyaçlarımızı belirlerken bile iç içeyiz. Bir yerde yemek yemek […]

PR'cı müşteri tarafı

PR’cının ‘Müşteri Tarafı’ ile bitmeyen imtihanı

25 Ağustos 2014 | blog | by alyldrm

Türkçe’de çok güzel atasözleri vardır; mesela, ‘bin dereden su getirmek’, ona laf anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zor’, eşeği suya götürür, susuz getirir’, ‘eşeğe altın semer vursan eşek yine….’ neyse bu son atasözü biraz alakasız oldu. Konuya giriş anlamında aslında PR’cının müşteri tarafıyla durumunu özetler nitelikte bir önceki atasözleri. Çünkü hiçbir zaman bir iş, müşteri tarafıyla […]

Halkla İlişkiler Mesleğini Bilmeyene Anlatmak için 10 Yol

07 Temmuz 2014 | blog | by alyldrm

İletişim bilimleri altında ortaya çıkan ve geçmişi profesyonel olarak 100 yıla dayanan iletişim meslekleri tarzı ve iş yapış biçimleri çok farklı olan mesleklerdir. Çok yeni olmasından dolayı toplumda öğretmen, doktor, avukat, mühendis gibi belli tanımları yoktur. Bu yüzden elimden geldiği kadar size anlatmaya çalışacağım.

Public relations

Ey! PR’cı, Birinci Vazifen…

23 Mayıs 2014 | blog | by alyldrm

Kıdemli bir iletişim danışmanı Hatice Küçük, geçen salı yazdığım “PR Ajanslarının Müşterilerden Gördüğü 10 Büyük Zulüm” başlıklı yazıyı yazarken o da sıkıntılarını dile getiren aşağıdaki cümleleri kağıda dökmüş. Ne kadar haklı, ne kadar doğru şeyler. Sanırım tüm iletişimciler olarak bir araya gelip sorunları tespit edip, çözüm yolları araştırmamız gerek.  “Meslekler hakkında yapılan itibar araştırmalarında son […]

Sizi Gökyüzüne Ulaştıramadık Özür Dileriz

18 Mayıs 2014 | blog, Genel | by alyldrm

Gözleri karaydı, yüzleri de, gönlü beyazdı ama onların. Yitip gittiler bir günde, tüm Türkiye’yi gözyaşına boğarak. Bizleri affedin, sizi kurtaramadık, bizleri affedin, son kez girdiğiniz o kara delikten bir daha gökyüzüne ulaştıramadık.

Sayfalar:123456