reklam

Reklamcılıkta “Her Şeyi Az Söyleme, Bir Şeyi Çok Söyle”

Her yanımız reklam ilanlarıyla ve videolarıyla doldu taştı. Yazılım sektörünün gelişmesi ve elektronikleşme, insan hayatının ulaştığı her yere reklam sokmayı mümkün kıldı. Bugün akıllı telefonumuzla bir uygulama kullansak bile orada da mobil reklamlar karşımıza çıkıyor. Bir haber sitesine girdiğimizde “banner”…

Read More
reklam

Dünyada ve Türkiye’de Reklamcılığın Ekonomi Politiği

Özet Kapitalist sermayenin ve modern üretim tarzının lokomotifi görevi gören reklam endüstrisi, her geçen gün toplumsal yaşamın büyük bir parçasında varlığını hissettirmekte ve bireylerin tüketim davranışlarını yönetmektedir. Ekonomi içerisinde gözle görülmeyen, fakat ekonominin oluşmasında aracı rol üstlenen reklamcılık endüstrisi, tüketim…

Read More
piyarcı

“Annesinin Topluklu Ayakkabılarında Dolaşan Kız Çocuğu: PİYARCI”

“hiçbir gerçekliği olmayan, annesinin topuklu ayakkabıları içinde dolaşan kız çocuğu izlenimi veren, 23-24 yaşındaki ‘İletişim Danışmanları.“ bu sözü Ali Cem İlhan’ın kuzguncuk.blogspot.com.tr isimli bloğundaki yazısından aldım. Bu sözü duayen iletişimci olarak bildiğimiz Ali Saydam söylüyor. Ali Cem İlhan da bu sözü eleştirerek bir…

Read More

Allianz Türkiye ve ‘dışa vurumcu iletişim’ stratejisi

Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen #BrandWeek2014 etkinliğine katıldım. Tüm ayrıntılarıyla muazzam biçimde tertip edilmiş, konuşmacılar, salon düzenlemesi, markalar, içerikler ve daha bir çok detay iyi düşünülerek hazırlanmıştı. Her yıl reklam, pazarlama, halkla ilişkiler üzerine önemli bir etkinliğe imza atan Mediacat Dergisi Genel…

Read More

Reklam Yorumcuları devrede

Türkiye’de reklam sektörünün giderek ciddi bir endüstri haline gelmesi, iletişim bilimleri açısından yeni araştırma alanları ve konuları ortaya çıkarırken, farklı alanlarda da yenilikler belirmeye başladı. Blogların yükselişe geçtiği dönemde pazarlama, halkla ilişkiler ve reklam blogları da markaların haber ve bilgi…

Read More

Yeni Doritos Reklamını Sen Çek, 1 Milyon Dolar Kazanma Şansını Yakala!

2007 yılında Doritos, ABD’deki hayranlarını Amerikan Futbol Ligi’nin sezon finali olan Super Bowl sırasında yayınlanmak üzere kendi Doritos reklam filmlerini çekmeye ve göndermeye davet ederek, kendi Super Bowl fenomenini yarattı. Bu reklamlar, yapan kişinin çektiği şekliyle aynen yayınlandı ve Super…

Read More
flo_ayakkabi_kampanyasi_1701

Flo Ayakkabı’nın Müşterisini Kaçırmak için Özenle Kaleme Aldığı Cevabı

Flo Ayakkabı’nın müşterisini kaçırmak için özenle kaleme aldığı şikayet cevabını aşağıda sunuyorum. Bu markaların geleceği çok parlak değil. Acıyorum.   Sayın Ali Yildirim, Firmamızda uygulaması bulunan ISO 10002:2004 Müşteri Memnuniyeti ve Şikayetleri Kalite Yönetim Sistemi doğrultusunda, sizlerden gelen her  türlü…

Read More
flo_ayakkabi_kampanyasi_1701

Müşteriyi memnun edemeyen markalar çöpe: FLO Ayakkabı Örneği

21. yüzyıl vatandaşları artık farkındalığı yüksek, bilinç düzeyi artmış, dünyadan haberi olan ve haklarını koruyan kollayan bir yapıya sahip. Her ne kadar tüketim toplumuna doğru yönelsek de tercihlerimiz genişledikçe seçim şanslarımız artmakta. Pazarda artan rekabet ve gün gün ayısı artan…

Read More
twitter logo

Twitter Yasağının Gölgesinde Halkla İlişkiler Mesleği

Son iki yılda Türkiye’de yaşanan bazı olaylar sebebiyle Türkiye, siyasetle yatıp, siyasetle kalkar hale geldi. Twitter başta olmak üzere yeni kitle iletişim araçları toplumun büyük bir kısmını siyasallaştırıp, partizanlaştırmıştır. Aynı zamanda sosyalleştirip, bütünleştirmiştir. 2013 Haziran Gezi Parkı olaylarıyla birlikte siyasi…

Read More
ali ağaoğlu reklam

Ağaoğlu’nun Reklam İletişimi Garabeti

Reha Muhtar’ın bir sözü vardır; “Gün geçmiyor ki bir olay yaşanmasın, gün geçmiyor ki bir gariplik olmasın”. Ali Ağaoğlu’nun reklam, halkla ilişkiler ve pazarlama gibi iletişim çalışmalarını anlayışını da bu sözle açıklanabilir. Gün geçmiyor ki ansızın bir reklamda oynamasın, gün…

Read More
Samsung-Galaxy-Note-II-vs-Galaxy-Note-05

Galaxy Note N7000′de Android 2.3.6 ile 4.0.3 ve 4.1.2 incelemesi

Yaklaşık 6 aydır Galaxy Note N7000, yani Note 1 kullanıyorum. Bu süreçte telefonda bir kaç kez farklı Android sürümü denedim ve kullandım. Benim hızlı istememden midir, yoksa telefonun yavaş çalışmasından mıdır anlamadım, bazı sürümlerde telefon çok yavaşlıyor. Mesela, telefonu ilk…

Read More
galaxy s4

Samsung Galaxy S4’ün teknik özellikleri yayınlandı

Bildiğiniz gibi Samsung’un dördüncü nesil Galaxy modeli amiral gemisini tanıtmasına iki haftadan daha az bir süre kaldı. Galaxy S4 henüz tanıtılmadı ancak hakkında gerçekleşen sızıntı bilgiler görüntüler bitmek tükenmek bilmedi. Samsung Galaxy S4’ün kamerasıyla çekildiği iddia edilen yeni örnek fotoğraflar,…

Read More
galaxy s4

Samsung Galaxy S4 14 Mart’ta tanıtılacak

Samsung’dan Chenny Kim,  Galaxy S4’ün 14 Mart’ta New York’ta tanıtılacağını söyledi.  s3’ün Londra’da tanıtıldıktan sonra bazı sıkıntılar yaşayan şirket bu sefer rotayı New york’a çevirdi. Galaxy S4’ün teknik ve kasasındaki özelliklerle ilgili çeşitli kaynaklardan farklı farklı bilgiler geliyor. Cihazın bir önceki…

Read More
odeabank logo

Odeabank, Seksi Bankacılık

Bir kaç gündür Odeabank’ın reklamlarını izleyip duruyorum. Hangi kitleyi hedefliyorlar, kime hitap ediyorlar, kendilerini nasıl konumlandırmak istiyorlar, reklamın alt metinlerinde neler var? diye sorup duruyorum kendime. İnanır mısınız, işin içinden çıkamadım. Reklamda alt metin yok. Marka algısı, kurum kimliği gibi…

Read More
Puraslim-poğaça

Yağsız poğaça denediniz mi? Hem de aynı tatta!

Geleneksel lezzetlerden vazgeçmeden daha sağlıklı beslenmek artık mümkün.  Puratos, Puraslim ürünü ile poğaça ve açma yapımında yağ oranını yaklaşık yüzde 33 azaltarak sağlıklı beslenme imkânı sunuyor. Puratos’un geleneksel margarin, sıvı yağ ve tereyağına alternatif olarak ürettiği ürünü Puraslim ile Türk damak…

Read More
nokia_lumia_920

2013 akıllı telefonlarda Nokia’nın yılı olacak

Cep telefonu piyasası gitgide hareketlendi. Akıllı telefonlar artık tüm kullanıcıların cebinde. İnternet kullanım oranları her geçen gün artıyor. Sosyal medya ağları ise bilgisayara gerek kalmadan cep telefonlarından yönetiliyor. Cep telefonu abone sayısı 67 milyona yaklaşırken, mobil internet kullananların sayısı 1 yılda…

Read More
ajanspress

Ajans Press ve PRNet’ten Online İtibar Yönetimi

Ajans Press ve PRNet, müşterilerinin itibarının korunması için, bu konuda dünyanın en önde gelen online itibar koruma firması, Amerikan Rubbit LLC şirketi ile anlaşmaya vardı. Artık müşterilerimiz hakkında internette ve sosyal medyada çıkan asılsız haberlere, hakaret içeren yazılara, sahte profillere…

Read More