ali yıldırım

ali yıldırım

İstanbul Aydın University - Istanbul - Turkey
ali yıldırım

Yazılar / Markablog

reklam

Reklamcılıkta “Her Şeyi Az Söyleme, Bir Şeyi Çok Söyle”

11 Şubat 2015 | blog, Genel, Markablog | by alyldrm

Her yanımız reklam ilanlarıyla ve videolarıyla doldu taştı. Yazılım sektörünün gelişmesi ve elektronikleşme, insan hayatının ulaştığı her yere reklam sokmayı mümkün kıldı. Bugün akıllı telefonumuzla bir uygulama kullansak bile orada da mobil reklamlar karşımıza çıkıyor. Bir haber sitesine girdiğimizde “banner” reklamlar her yanı süslüyor. Gözümüze gözümüze sokuluyor. Okuyacağımız haber sayfasından daha büyük reklam metinleri ve […]

reklam

Dünyada ve Türkiye’de Reklamcılığın Ekonomi Politiği

29 Ocak 2015 | blog, Genel, Markablog | by alyldrm

Özet Kapitalist sermayenin ve modern üretim tarzının lokomotifi görevi gören reklam endüstrisi, her geçen gün toplumsal yaşamın büyük bir parçasında varlığını hissettirmekte ve bireylerin tüketim davranışlarını yönetmektedir. Ekonomi içerisinde gözle görülmeyen, fakat ekonominin oluşmasında aracı rol üstlenen reklamcılık endüstrisi, tüketim kültürünün oluşmasında mühim bir etkiye sahiptir. Üretilen mal ve hizmetlerin tüketicilere ulaşmasının ve satın alınmasını […]

piyarcı

“Annesinin Topluklu Ayakkabılarında Dolaşan Kız Çocuğu: PİYARCI”

10 Aralık 2014 | blog, Genel, Markablog | by alyldrm

“hiçbir gerçekliği olmayan, annesinin topuklu ayakkabıları içinde dolaşan kız çocuğu izlenimi veren, 23-24 yaşındaki ‘İletişim Danışmanları.“ bu sözü Ali Cem İlhan’ın kuzguncuk.blogspot.com.tr isimli bloğundaki yazısından aldım. Bu sözü duayen iletişimci olarak bildiğimiz Ali Saydam söylüyor. Ali Cem İlhan da bu sözü eleştirerek bir yazı kaleme aldı. Eleştirilerindeki haklılık payı çok yüksek. Ona şimdi girmeyeceğim. Kendisini PR sektöründe duayen […]

Allianz Türkiye ve ‘dışa vurumcu iletişim’ stratejisi

15 Kasım 2014 | blog, Etkinlikler, Markablog | by alyldrm

Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen #BrandWeek2014 etkinliğine katıldım. Tüm ayrıntılarıyla muazzam biçimde tertip edilmiş, konuşmacılar, salon düzenlemesi, markalar, içerikler ve daha bir çok detay iyi düşünülerek hazırlanmıştı. Her yıl reklam, pazarlama, halkla ilişkiler üzerine önemli bir etkinliğe imza atan Mediacat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan ve ekibine çok teşekkür ederim. Brandweek2014 kapsamında bir de Allianz Türkiye’nin […]

Reklam Yorumcuları devrede

31 Ekim 2014 | blog, Genel, Markablog | by alyldrm

Türkiye’de reklam sektörünün giderek ciddi bir endüstri haline gelmesi, iletişim bilimleri açısından yeni araştırma alanları ve konuları ortaya çıkarırken, farklı alanlarda da yenilikler belirmeye başladı. Blogların yükselişe geçtiği dönemde pazarlama, halkla ilişkiler ve reklam blogları da markaların haber ve bilgi mecrası haline geldi. Yeni karşılaştığım reklamyorumcusu.com blogu da bunlardan biri. İlgi gören güncel reklamları ele […]

Facebook Bir Sosyal Medya Değildir

28 Ekim 2014 | blog, Genel, Markablog | by alyldrm

Bu başlığı atarken çok nazik davranmaya çalıştım ama biraz daha ileri giderek şu başlığı daha uygun görüyorum; “Facebook bir medya değildir.” Neden mi? Medya olması için topluma haber ve bilgi aktarımı yapması gerekmez mi? Facebook böyle bir bilgi akışı sağlıyor mu toplumun geneline? Bence ‘sosyal medya’ diye sınırlandırdığımız veya ‘medya’ dediğimiz bu web siteleriyle ilgili […]

Yeni Doritos Reklamını Sen Çek, 1 Milyon Dolar Kazanma Şansını Yakala!

22 Ekim 2014 | Markablog | by alyldrm

2007 yılında Doritos, ABD’deki hayranlarını Amerikan Futbol Ligi’nin sezon finali olan Super Bowl sırasında yayınlanmak üzere kendi Doritos reklam filmlerini çekmeye ve göndermeye davet ederek, kendi Super Bowl fenomenini yarattı. Bu reklamlar, yapan kişinin çektiği şekliyle aynen yayınlandı ve Super Bowl sırasında yayınlanan, tüketicilerin yarattığı ilk reklam filmleri oldu! Doritos, bu muhteşem organizasyonla sevenlerini 1 […]

flo_ayakkabi_kampanyasi_1701

Flo Ayakkabı’nın Müşterisini Kaçırmak için Özenle Kaleme Aldığı Cevabı

23 Haziran 2014 | Markablog | by alyldrm

Flo Ayakkabı’nın müşterisini kaçırmak için özenle kaleme aldığı şikayet cevabını aşağıda sunuyorum. Bu markaların geleceği çok parlak değil. Acıyorum.   Sayın Ali Yildirim, Firmamızda uygulaması bulunan ISO 10002:2004 Müşteri Memnuniyeti ve Şikayetleri Kalite Yönetim Sistemi doğrultusunda, sizlerden gelen her  türlü talep ve görüşün hizmet kalitemizi arttırmak için bir fırsat olduğunu ve bu kapsamda değerlendirildiğini bilmenizi […]

flo_ayakkabi_kampanyasi_1701

Müşteriyi memnun edemeyen markalar çöpe: FLO Ayakkabı Örneği

23 Haziran 2014 | Markablog | by alyldrm

21. yüzyıl vatandaşları artık farkındalığı yüksek, bilinç düzeyi artmış, dünyadan haberi olan ve haklarını koruyan kollayan bir yapıya sahip. Her ne kadar tüketim toplumuna doğru yönelsek de tercihlerimiz genişledikçe seçim şanslarımız artmakta. Pazarda artan rekabet ve gün gün ayısı artan yeni markalar, üreticiler ve satıcılar açısından müşteriyi elde tutmak için yeni çabalarını gerektirmeye başladı. Artık […]

twitter logo

Twitter Yasağının Gölgesinde Halkla İlişkiler Mesleği

24 Mart 2014 | blog, Markablog | by alyldrm

Son iki yılda Türkiye’de yaşanan bazı olaylar sebebiyle Türkiye, siyasetle yatıp, siyasetle kalkar hale geldi. Twitter başta olmak üzere yeni kitle iletişim araçları toplumun büyük bir kısmını siyasallaştırıp, partizanlaştırmıştır. Aynı zamanda sosyalleştirip, bütünleştirmiştir. 2013 Haziran Gezi Parkı olaylarıyla birlikte siyasi gündem, özellikle iş dünyasını baskı altına almış, borsa 90’lardan 60’lı rakamlara gerilemiştir. İthalat ve ihracat […]

ali ağaoğlu reklam

Ağaoğlu’nun Reklam İletişimi Garabeti

17 Mart 2014 | blog, Genel, Markablog | by alyldrm

Reha Muhtar’ın bir sözü vardır; “Gün geçmiyor ki bir olay yaşanmasın, gün geçmiyor ki bir gariplik olmasın”. Ali Ağaoğlu’nun reklam, halkla ilişkiler ve pazarlama gibi iletişim çalışmalarını anlayışını da bu sözle açıklanabilir. Gün geçmiyor ki ansızın bir reklamda oynamasın, gün geçmiyor ki ansızın tutuklanmasın. Ali Saydam gibi sektörün kimi duayeni ‘imaj’ kavramını pek önemsemese de, […]

galaxy s4 3

Samsung Galaxy S4’ün fotoğrafları ortaya çıktı

12 Mart 2013 | Markablog | by alyldrm

Samsung, Galaxy S serisine ait en yeni telefonunu 14 Mart günü teknoloji dünyasına sunacak. Bundan önce Çin’de yayın yapan bir websitesi telefona ilişkin fotoğraflar yayımladı. 5 inc ekrana sahip bu yeni canavar, teknoloji dünyasında yeni bir çığır açacağa benziyor. Android 4.2.1 (Jelly Bean) işletim sistemi kullanan cihaz,  2 GB RAM ve  1.8 GHz işlemci hızına […]

Samsung-Galaxy-Note-II-vs-Galaxy-Note-05

Galaxy Note N7000′de Android 2.3.6 ile 4.0.3 ve 4.1.2 incelemesi

10 Mart 2013 | Markablog | by alyldrm

Yaklaşık 6 aydır Galaxy Note N7000, yani Note 1 kullanıyorum. Bu süreçte telefonda bir kaç kez farklı Android sürümü denedim ve kullandım. Benim hızlı istememden midir, yoksa telefonun yavaş çalışmasından mıdır anlamadım, bazı sürümlerde telefon çok yavaşlıyor. Mesela, telefonu ilk aldığımda içerisinde Android 2.3.6 vardı. Telefon gayet hızlı ve seri çalışıyordu. Bu sürümde bazı özellikler […]

galaxy s4

Samsung Galaxy S4’ün teknik özellikleri yayınlandı

03 Mart 2013 | Markablog | by alyldrm

Bildiğiniz gibi Samsung’un dördüncü nesil Galaxy modeli amiral gemisini tanıtmasına iki haftadan daha az bir süre kaldı. Galaxy S4 henüz tanıtılmadı ancak hakkında gerçekleşen sızıntı bilgiler görüntüler bitmek tükenmek bilmedi. Samsung Galaxy S4’ün kamerasıyla çekildiği iddia edilen yeni örnek fotoğraflar, bir Google+ hesabında ortaya çıktı. Fotoğrafın içinde saklı EXIF bilgileri, cihazın Sony Exmor RS lensini […]

galaxy s4

Samsung Galaxy S4 14 Mart’ta tanıtılacak

26 Şubat 2013 | Markablog | by alyldrm

Samsung’dan Chenny Kim,  Galaxy S4’ün 14 Mart’ta New York’ta tanıtılacağını söyledi.  s3’ün Londra’da tanıtıldıktan sonra bazı sıkıntılar yaşayan şirket bu sefer rotayı New york’a çevirdi. Galaxy S4’ün teknik ve kasasındaki özelliklerle ilgili çeşitli kaynaklardan farklı farklı bilgiler geliyor. Cihazın bir önceki cihaza göre işlemcisinde ve kamerasında yükseltme olacağı açıklandı. Kameranın S4’te 13 megapiksel olması bekleniyor. 2 […]

odeabank logo

Odeabank, Seksi Bankacılık

15 Ocak 2013 | Markablog | by alyldrm

Bir kaç gündür Odeabank’ın reklamlarını izleyip duruyorum. Hangi kitleyi hedefliyorlar, kime hitap ediyorlar, kendilerini nasıl konumlandırmak istiyorlar, reklamın alt metinlerinde neler var? diye sorup duruyorum kendime. İnanır mısınız, işin içinden çıkamadım. Reklamda alt metin yok. Marka algısı, kurum kimliği gibi iletişimin temel öğelerine pek değinmemişler. Yalnız, bir şey farkettim. Sanırım 3 farklı reklam var. Bunlardan […]

kuveytturk

Sözde Kuveyttürk’ten gelen Tehlikeli Virüs

15 Ocak 2013 | Markablog | by alyldrm

supportsms@kuveytturk.com.tr adresinden biraz önce iki adet, internet şubesi kullanıcı bilgilerini içeren Spam mail geldi. Mailde kullanıcı adı ve şifre yer alıyor. Ekte ise RAR dosyası var. Sakın ola o dosyayı açmayın. Gelen mail bir virüstür.  Mail içeriği: Konuyla ilgili IT departmanınızı uyarınız. ekteki dosyayı açtığınızda bilgisayarınız yavaşlama sürecine girecek ve hiçbir programı kullanamayacaksınız. açıp içine […]

Puraslim-poğaça

Yağsız poğaça denediniz mi? Hem de aynı tatta!

02 Ocak 2013 | Markablog | by alyldrm

Geleneksel lezzetlerden vazgeçmeden daha sağlıklı beslenmek artık mümkün.  Puratos, Puraslim ürünü ile poğaça ve açma yapımında yağ oranını yaklaşık yüzde 33 azaltarak sağlıklı beslenme imkânı sunuyor. Puratos’un geleneksel margarin, sıvı yağ ve tereyağına alternatif olarak ürettiği ürünü Puraslim ile Türk damak tadının vazgeçilmezleri poğaça ve açmaların yağ oranı ortalama yüzde 33 azalıyor. Lezzetin aynı kalmasını sağlayarak […]

nokia_lumia_920

2013 akıllı telefonlarda Nokia’nın yılı olacak

27 Aralık 2012 | Markablog | by alyldrm

Cep telefonu piyasası gitgide hareketlendi. Akıllı telefonlar artık tüm kullanıcıların cebinde. İnternet kullanım oranları her geçen gün artıyor. Sosyal medya ağları ise bilgisayara gerek kalmadan cep telefonlarından yönetiliyor. Cep telefonu abone sayısı 67 milyona yaklaşırken, mobil internet kullananların sayısı 1 yılda yüzde 80 artışla, 11 milyona ulaştı. Avrupa’da cep telefonuyla en çok konuşan ülkeyiz. Markalar da […]

ajanspress

Ajans Press ve PRNet’ten Online İtibar Yönetimi

18 Aralık 2012 | Markablog | by alyldrm

Ajans Press ve PRNet, müşterilerinin itibarının korunması için, bu konuda dünyanın en önde gelen online itibar koruma firması, Amerikan Rubbit LLC şirketi ile anlaşmaya vardı. Artık müşterilerimiz hakkında internette ve sosyal medyada çıkan asılsız haberlere, hakaret içeren yazılara, sahte profillere ve her türlü itibar zedeleyici içeriğe anında müdahale mümkün. Dünyada Bir İlk Ajans Press ve […]

Sayfalar:1234