Fransa: Lille, saat kulesiyle ünlü şehir

Tarih Ekim 2010’u gösterirken, ilk Fransa deneyimim olan Lille’e gitme kararı almıştım. Belçika’ya en yakın Fransız şehri olan Lille tipik Fransız mimarisi, sanatsal faaliyetleri ve görünümüyle komşularından ayrılıyordu. Lille hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse,  Fransa’nın kuzeyindeki Nord-Pas-de-Calais bölgesinin Belçika sınırındaki en büyük şehridir. Hem Nord-Pas-de-Calais Bölgesinin hem de Nord Deparmaninin merkezidir.

Şehrin adı Deûle ırmağındaki bir adadan gelir. Eski Fransızca (L’Isle), Felemenkçede (Ryssel) veya (Rijsel). Lille ve civarı tarih boyunca Romalıların etkisinde kalmıştır ve Latinceyi kullanmıştır. 226 000 kişilik nüfusu ile civarın en büyük yerleşim merkezidir. Kent 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Lille’de ziyaret edilmesi gereken yerlere baktığımızda çok güzel bir kule var. Lille’i 360 derece seyredebilirsiniz. İçerisinde eski bir saat mekanizması var. Görülmeye değer.

Lille’de yer alan adını hatırlayamadığım kuleden güzel bir şehir manzarası izleyebilirsiniz. adını Mini bir eyfel de koyabilirsiniz.

 

Eski saat mekanizması ve saat kulesinin yanında yer alan mimari yapısı göz alıcı Opera binası. 

Yazının devamı gelecek… Ah bu yoğunluk… Ayrıca yazının devamını www.gezginseyyah.com adresinden de okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir