Mailing ile Ayağa Düşen Markalar

mailing
Bir merak ediyorum yazısı daha… Her gün aldığım onlarca marka mailleri ve grupon tarzı mailler, sanıyorum tüm kullanıcıları sıkmaya başladı. Üye olmadığımız halde gelen newsletter’lardan tutun, sonu ‘pon’ ile biten onlarca sözde fırsat mailleri, içerisinde yer alan markaları ayağa düşürmeye başladı.

Bu tür bir iletişim modelini bir marka neden benimser merak ediyorum. Neden ‘mailing’ denen itibarsız, hiçbir bilimsel araştırmaya dayanmayan, faydaları kesinleşmemiş bir yöntem kullanılır ki! Asıl önemli nokta, bu iletişim modellerini kullanan markaların yöneticilerine aynı mailler gelmiyor mu merak ediyorum. Sabah gittiğimizde en azından 20 tane fonipon, grupon, saksafon tarzı sözde fırsat mailleri görüyoruz. Hepsini de tek seferde bakmadan siliyoruz.  Zaten önemsiz postalara geliyor.

İletişimde mesaj tekrarı yeni medya ile değişti.

Halkla ilişkilerin temeli olan iletinin tekrarı, geleneksel zamanda etkili idi. Mesaj tekrarı ne kadar olursa, mesajın anlam düzeyi o kadar yüksek olurdu. Artık yeni medyayla dönemiyle birlikte bu değişti. Günde 20 kere fırsat maili atan Markafoni, Grupon, Fonipon gibi markalar, etkililik sorunuyla baş başa kalabilir. Bir çok yönden zararlı çıkabilir. Mesaj tekrarı artık negatif sonuçlanabilir. Neden mi? Çünkü kullanıcılar artık günde 100-150 mail alıyor. Bunların çoğu ‘spam’ mail. Eğer bu spam maillerinin arasında yer alıyorsanız, sizin için iyi olmayacaktır.

Ne yapılabilir?

Eğer illa mail atarak bir iletişim stratejisi geliştirecekseniz günde bir mail, aynı saatte gönderilmelidir. Bu mailde ‘unsubscribe’ bölümü belirgin şekilde olmalı. Rengarenk, onlarca bilgi içermemeli. Neden? kullanıcı bir maile çok fazla zaman harcamayacaktır.

Markalara sesleniyorum; lütfen mailing ile tanıtım yapayım derken, var olan itibarınızı da kaybetmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir