Marka Savaşları ve Kriz İletişimi: LC Waikiki Örneği

Marka Savaşları ve Kriz İletişimi: LC Waikiki Örneği

Daha önceki yazımda, Lamborghini örneğine dikkat çekmiştim. Ferrari firmasının bir çok yeniliği barındıran bir aracını piyasaya sürdüğü günlerde, Lamborghini’nin bir tüketici tarafından parçalanması olay olmuştu. Üstelik, kötü ve kalitesiz hizmet sözleriyle itham edilmişti. Bu da Ferrari’nin satın alınma sürecine doğrudan etki etki eden bir olaydı.

Bu yazıda, geçtiğimiz yıllarda LC Waikiki’nin karşı karşıya kaldığı, bir krizden bahsedeceğim.

İnternetin yeni yaygınlaşmaya başladığı, sosyal ağların daha yeni filizlendiği günlerde, interneti olan ve e-posta kullanan herkesin, gelen kutusuna “LC Waikiki almayın” başlıklı bir posta düştü. İçeriğinde, şirketin Eski Dep Milletvekili Leyla Zana’ya satıldığı yazıyordu. Peki şirketlerin el değiştirmesi normal değil midir? Neden şirket Leyla Zana’ya satıldı diye “ürünleri almayın, protesto edin” gibi çığlıklar yükseldi.
Bilmeyenler için Leyla Zana, milletvekilliği döneminde TBMM’de kürtçe yemin edip, bölücü ve ayrılıkçı söylemleriyle öne çıkan bir insan.
E-postanın yayıldığı günlerde de yine ekranlarda boy gösteren ve toplumda imajı, “PKK’lı ve bölücü bir insan” olarak biliniyordu.

Bu olay, o dönem yazılı ve görsel basında belli bir süre konu olmuştu. Şirketin isminin böyle konularda geçmesi, kurum imajı açısından olumsuz bir haberdi. kamuoyunun tepkisini çekmişti.

Olaylar üzerine LC Waikiki, çıkan haberleri yalanlayarak, “şirketin hissedarlarında bir değişiklik olmadığını, haberlerin asılsız olduğunu” belirtmişti.

Peki, bu olay nasıl ve neden yapıldı? kim neden böyle bir satış senaryosu yazdı?

Biraz daha geriye gidersek, marka algısı yurtdışında daha yüksek olan Colin’s firması, 2004 yılından itibaren Türkiye’deki operasyonlarını, daha planlı ve stratejik yürütmek kararı aldı. Yeni marka iletişimi belirleyen şirket, yatırımlarını yoğunlaştırmıştı. Cadde mağazacılığında da en büyük rakibi LC Waikiki idi.

Artık buradaki pazarlama ve marka savaşlarını siz algılayın. Kim ne zaman ne yaptı? olayların bağlantılarını kurmayı deneyin. Colin’s’in yatırım yaptığı ve yeni operasyon kararı aldığı zamanlarda rakibinde böyle bir olayın yaşanması, ne gibi faydalar sağlar? LC Waikiki açısından bu kriz nasıl atlatılabilirdi? böyle olaylara maruz kalmamak için öncelikle ne gibi tedbirler almalıyız? Kriz iletişimimizi nasıl yönetmeliyiz?

Ali Yıldırım


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir