Markalarda Pazarlama Savaşı ve Kriz İletişimi: Lamborghini Örneği

Son günlerde medyada yer alan Lamborgihini’sini parçalayan adamı hepimiz duymuşuzdur.  Ben kısaca özet geçiyim.

Çin’de  Lamborghini LP670-4 SV sahibi firmanın kalitesiz servisine tepki olarak aracını “15 Mart Dünya  Hakları Günü”nde halkın gözleri önünde parçalattı.

Aracı meydanda halkın önüne çektiren iş adamı, para karşılığı tutuğu adamlara, çoğu kişinin rüyalarını süsleyen arabasını balyozlarla parçalattı.

adamının bu hareketine firmadan nasıl bir tepki geleceği merak konusu…

Acaba…Bir İhtimal

Dünya Tüketici Hakları Günü’nde “yetersiz yetkili servis, ilgisizlik şikayeti, aynı sorunları tekrarlayan bir ürün, hizmet kalitesizliği, çalışanların müşterilere yaklaşımı” gibi temel ve ağır şikayetlere maruz kalan Lamborghini firmasının kurum imajı yerle bir oldu.

Peki bu olaya yalnızca, müşterinin aynı arızayı tekrarlayan aracına ilgisiz davranan servis çalışanları mı sebeb oldu? Yoksa bu olay sıradan zengin bir iş adamının kuruma tepkisinden ibaret midir?

300.000$ civarındaki aracın parçalanması, değeri milyarlarca doları bulan şirketin itibarını bir anda yerle bir etti. Bu olay tam da Ferrari’nin yeni bir modeli piyasaya sunduğu günlere denk geldi.

Diyeceksiniz ki, yoksa Ferrari, Lamborghini’ye komplo mu kurdu? neden olmasın.

Geçtiğimiz günlerde Ferrari, Tarihinin ilk 4 tekerden çekerli yeni modeli FF’i piyasaya sundu. En büyük rakibi, Lamborghini ise Tam da Dünya Tüketici Hakları Gününe denk gelen talihsiz bir olay yaşadı. Şirket, satış sonrası hizmetten yoksun, kalitesiz servis çalışanları gibi ağır güven kırıcı şikayetlere maruz kaldı. Bu olay Ferrari’nin tam da işine geldi. Pazarlama savaşında en büyük rakibini yendi.

Günümüz piyasa koşullarında; haksız rekabet git gide artıyor. Markalar birbirleriyle adeta savaş halinde. Yeni teknolojilerin yayılması ve tüketicilerin bilgiye ve habere anında ulaşması markalar açısından, kriz iletişiminde çok daha dikkatli olmalarını gerektirdi.

Peki, bu lekeden Lamborghini firması nasıl kurutulacak? Rakibinin yeni model piyasaya sunduğu günlerde, itibar kaybına uğraması, tüm dünya basınında ve sosyal paylaşım ağlarında yayınlanması şirketi daha da zora soktu.

Bakalım Lamborghini, bu olaya nasıl bir misilleme ile karşılık verecek.

Günümüzde sosyal ağların da devreye girmesiyle, halkla ilişkilerde kriz iletişimi boyut değiştirdi. Artık bir kaç  kanaldan iletişimi sürdürmek güç hale geldi.  Hatta yetersiz hale geldi. Yeni iletişim teknolojilerini etkili kullanamıyorsanız, hedef kitleye yeterince ulaşamıyorsunuz demektir.

Siz de kendi Kriz iletişiminizi oluşturun. Proaktif olun…


Ali YILDIRIM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir