Mesleğini ailesine anlatamayan nesil

İletişim sektörü içerisinde yer alan meslekler, sanayi devriminden sonra önem kazanan ve gelişen meslekler oldu. Sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte ise yeni iş alanları ortaya çıktı. Reklam, pazarlama, PR, dijital reklamcılık, dijital iletişim, web siteleri, arama motorları, SEO, içerik yöneticiliği gibi iş alanları içerisinde çok çeşitli uzmanlaşmalar oldu. Bir PR mesleği çalışanı ‘medya ilişkileri direktörüyüm’ dediğinde mutlaka iş tanımıyla birlikte söylemesi gerekiyor. Bir dijital iletişim danışmanı ne iş yaptığını ailesine ve çevresine detaylı olarak anlatması gerekiyor. Bir kamu çalışanı ‘memurum, doktorum, mühendisim, avukatım, öğretmenim, müdürüm, hizmetliyim, şoförüm’ dendiğinde yeterli oluyor, fakat ‘yeni meslek’lerde çalışan genç nesil ‘içerik yönetmeniyim’ dediğinde ise mesleğini anlatmak zorunda kalıyor, sonuç alabiliyor mu? Hayır, kendini paralıyor mesleği için.

Bir iletişimci olduğum için özellikle iletişim mesleklerini ele alıyorum. Bugünlerde ‘anneler günü’, Youth Republic Sosyal Medya Ajansı çalışanlarıyla viral bir video hazırladı. Videoda annelerini arayan çalışanlar, ne iş yaptıklarını annelerine sordu. Gelen cevaplardan bir çoğu doğru yanıtlayamadı. Yıllarca da çalışsak, ailemiz ve çevremiz bu meslekleri anlayamayacak sanırım. Belkide bu yüzden bize öğretmenlik ve memurluk tercih etmemiz için baskı yaptılar.

Bu durum iletişim sektörü başta adana escort, olmak üzere yeni mesleklerin ortaya çıktığı diğer sektörlerde de bir sorun olarak yer alıyor. Özellikle kavramsal olarak doğru bir yapıya bürünmemiş meslek isimleri çile çekiyor diyebilirim. Örneğin Halkla İlişkiler sektörü. Kimisi PR, kimini halkla ilişkiler diyor. İçerisinde etkinlik yöneticisi, medya direktörü, müşteri direktörü, marka yönetmeni, proje ve iş geliştirme gibi alanlar yer alıyor. Tanımına baktığımızda bu meslek itibar yönetimi, kurumlar ve hedef kitleleri arasında karşılıklı güven ve anlayış oluşturmak üzere çalışan bir yönetim fonksiyonu olduğunu görüyoruz. Lakin dışarı çıkıp vatandaşlara sorduğumuzda aynı yanıtı almanız söz konusu değil. Geçtiğimiz günlerde bir vatandaşa sorduğumda “halkla ilişkiler ne iş yapar?” diye, aldığım cevap gerçekten hüsrandı, ‘telefona bakar, halkla iletişim kurar, mesela 11880’ gibi bir cevap geldi. Ben de elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım. Bunun için kitle iletişim araçlarında mesleklerle ilgili sahnelerde, yazılarda, haberlerde mesleğin doğru aktarımı önem taşımaktadır. İDA ve TÜHİD gibi meslek kuruluşları da bu durum için gerçekten yeni ve farklı çalışmalar içerisine girmeli. Projeler geliştirmeli.

Sonuç olarak yeni iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan yeni meslekler toplumda itibar sorunu yaşıyor. Genç nesil bu sektörleri ailesine ve çevresine anlatmakta zorlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir