Microsoft’un logosu ne anlatıyor?

Öncelikle anlık olarak aklıma gelen teknoloji şirketlerinin logoları kurum kimliğini yansıtıyor mu? sorusu, beni bu yazıyı yazmaya itti. Yeni iletişim teknolojilerinin gelişimiyle paralel olarak ortaya çıkan teknoloji firmalarının logoları hakkında biraz yorum yapmak istiyorum. Hangi markaları ele almalıyım diye düşündüğümde, Microsoft, Apple, Facebook, Google, Cisco, Yahoo, Yandex ve Intel aklıma geldi. Aslında bir çok marka geliyor ama öne çıkan ve marka algısını sürekli daha yukarılara taşıyan şirketler bana göre bunlar. Bir de asıl sorulması gereken soru, Markaların logoları neyi çağrıştırıyor? son olarak Markaların doğduğu coğrafya ve kültürel etkilere göre logolarının şekillendiğini söyleyebiliriz.

Microsoft

Microsoft logosunda yıllardır bir değişime gitmiyor. Çocukluğumda hangi pencereyi gördüysem hala aynı pencereyi görüyorum. Neyse, logoların yorumlanmasında keskinlik, renkler, çizgiler, font ve ve yazı tipleri gibi kavramlar öne çıkıyor. Microsoft’un logosunda keskinlik “O” ile “S” arasında göze çarpıyor, yani logonun ortasında. Bunu markanın dış dünyaya açık olduğunu ve simetrik bir strateji benimsediğini söyleyebiliriz. esasen, çok küçük bir keskinlik, bir mesaj niteliği taşıyabilir.

İtalik olması, küçük harfli olması, uyuma sahip ve belli bir kombinasyon oluşturan renklerin kullanılması, logunun hatlarının yumuşak tonlarda olması batı ve özellikle Amerikan ekolünü yansıtıyor. Rahatlık ve esneklik kavramlarını çağrıştırıyor. Örneğin Rusya merkezli Yandex’i ele aldığımızda, tamamen keskin hatlara sahip bir logosu var. Hatta baş harfi “Y” nin bir çubuğunun uzun olması, kararsızlık ve dengesizliği simgeleyebilir. Hatları çok keskin ve düzdür.

Diğer markaların logolarını ayrı bloglarda tek tek yorumlamayı düşünüyorum. Bir fikir verdiysem ne mutlu bana.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir