Nokia’nın geleceği, Android’te saklı

Kredi Derecelendirme kuruluşları, Nokia’nın kredi notunu çürüğe düşürerek, yatırım yapılacak şirketler listesinden çıkardı. Bu kuruluşlar arasında Moody’s, S&P ve Fitch bulunuyor. Ardından 10 bin kişinin işten çıkarılacağının açıklanması, Nokia’nın zorlu bir krize girdiğini gösteriyor. 

Pkei Nokia’yı bu günlere ne getirdi? Nasıl oldu da dünyanın en büyük telefon üreticisi, bir anda arka sıralara geriledi? Bunun bir kaç nedeni var. Öncelikle sebep, Nokia’nın telefonlarda Symbian işletim sistemini kullanmaya uzun bir süre devam etmesi, sonrasında bilgisayarlarda performansı düşük olan ve tüketicilerden sürekli şikayet alan Windows işletim sistemini telefonlarında kullanmasıydı. Eğer Nokia, Apple’ın teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak ürettiği ve sürekli geliştirdiği Akıllı işletim sistemi IOS gibi Symbian’ı geliştirseydi, belki telefonlarının tercih edilebilirlik oranı yükselirdi. Fakat, teknolojinin insanlarda yarattığı değişime ayak uyduramayan Symbian, neredeyse tedavülden kalktı. İnteraktik iletişime engel bir işletim sistemiydi. Sosyal ağlarla olan ilişkileri zayıftı.

Peki diğer mesele olan Windows Mobile işletim sistemi

Nokia, zamanın iletişim ve işletme, hayatı kolaylaştırma ve internetle olan uyumluluğu yüksek olan Andorid işletim sistemini telefonlarında kullansaydı Apple ve Samsung gibi devlerle rekabette belki biraz daha avantajlı olurdu. Çünkü,  Windows işletim sistemi, hem de mobil versiyonları Apple, Google, Facebook gibi devlerin projeleriyle rekabet edemiyor. Bu şirketler, 2 binli yıllarda teknolojinin tavan yaptığı yıllarda ortaya çıktı. Yani zamanın ruhunu iyi anladı. Tüketicilerin neyi tükettiğini değil, ne tüketmesi gerektiğini anladı. Microsoft ve Nokia gibi kurumlar ise, halen tüketiciyi anlama ile uğraşıyor.

Dilerim Nokia, Andorid ile anlaşır ve tercih edilebilirlik oranını artırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir