Özgürlüklerimiz Kan Kaybediyor

Yeni iletişim teknolojileri günden güne sansüre uğruyor. Web siteleri kapanıyor derken, şimdi de filtrelerle karşı karşıyayız. Benim kişisel kanaatim, bırak istediğim bilgiye ben erişeyim, bırak hangi bilgiyi istiyorsam onu alayım, nerde kaldı özgürlük? Nerde kaldı bilgi edinme hürriyeti? Devlet benim gireceğim siteleri belirliyorsa, ozaman benim düşünmeme gerek yok. Fikir üretmeme gerek yok. Devletim üretsin. Halkımız düşünmesin. Düşünürse çok şey görür.

Devlet halkın gireceği sitelere tarife getiriyor. Diyor ki: “sen bu sitelere girebilirsin, sen şu sitelere girebilirsin, eğer bak bu sitelere girersen sana para cezası bile veririz. Eğer hiçbir tarife istemiyorsan, senin için de bir tarife var.” her durumda tarife var. Nerde kaldı özgürlük. Ben kendi fikirlerim doğrultusunda, iradem doğrultusunda hareket edemeyeceksem neden yaşıyorum?

Bu devlet blogspot’u yasakladı. Youtube’u yasakladı. Neymiş, Atatürk’e hakaret içerikli videolar varmış. Bahaneler üretip duruluyor.  Bu yasakların hepsi aslında verilmek istenen mesajları yansıtıyor. Bakın, biz herşeyi yasaklarız. Dikkatli olun mesajı.

Sosyal medyayı kontrol et! yazılı basını kontrol et! görsel basını kontrol et! müzik, resim, heykel gibi sanat eserlerini kontrol et!, Bu diktatörlük değildir de nedir?  Sürekli Avrupa’dan referans gösterirler yasaklar için,  işte şu ülkede aynı şekilde uygulanıyor. Hayır, Avrupa’da uygulanmıyor. Belçika’da uygulanmıyor. İspanya’da uygulanmıyor. İspanya’da RTÜK, BTK hatta YÖK gibi denetim mekanizmaları yok. Hiçbir televizyon dizisi ve müzik videosu yasaklanmamış veya online medya. (Kaynak: Iolanda Tortajada (Universitat Rovira i Virgili)

Bu millet 12 eylül ruhunu yani baskısını anayasa ile hep hissederdi. Bu yüzden Halkımız karar verdi ve anayasa değişti. Artık 12 eylül ruhu kalmadı. Kenan Evren Bodrumda villasında. YÖK halen üniversitelerin başında. BTK teknoloji kısıtlıyor. RTÜK program durduruyor. Başbakan heykel yıktırıyor. YGS sınavında ihmal yapılıyor. Kimse sesini çıkartmıyor. Başkan utanmadan koltukta oturuyor. Devlet ne isterse biz onu alıyoruz. Farkında mısınız? kontrol ediliyoruz. Basılmamış kitaplar yasaklanıyor. Gazeteciler tutuklanıyor. İnsanlar boşyere suçsuzca ceza evlerinde yatıyor.

Eğer Devletimiz böyle devam ederse; gelişmekten uzak, bir yanı Çin, bir yanı Kenya olur. Pazar ülkesi oluruz. Beyinlerimiz göçer, hoca öğretmen ithal ederiz. Etmedik mi sanki. Koskoca Türkiye yurtdışından koyun ithal etti. İnek ithal etti. Yazıklar olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir