Paris Büyükelçilik Çalışanlarına

Hayatımın en kötü zamanlarından biriydi.

Bir Yurtdışı gezisinde pasaportunu, kamerasını, nüfus cüzdanını ve bir çantada olması gereken her şeyini kaybeden birisinin durumunu düşünün.
Kalacak yeri yok. İngilizce bilen yok. derdini anlayan yok. Polislerin ilgisizliği ve umursamaz tavırları karşısında parasız, bitkin ve çaresiz bir öğrenci düşünün.

Ben o duruma düşen birisiyim.

Polislerden yardım alamayınca en son yapabileceğim yürüyerek Paris’te büyükelçiliğin adresini bulmak ve durumumu onlara anlatmak.

Nitekim buldum. Sağolsunlar beni içeri alarak hikayemi dinlediler. Neler yapabileceklerini planladılar. Büyükelçimiz devreye girdi. Çalışanların hepsi seferber oldu.
Bu duruma maruz kalan bir vatandaş için maddi ve manevi yardımı konsolosluğun yaptığını söylediler.  (Saat akşamın 8 civarı idi. ) Konsolosluk kapalı idi.  Elçiliğin böyle bir resmi yardımının olmadığını söylediler.

fakat asıl gerçek sonradan aydınlandı.

Büyükelçilik çalışanları kendi aralarında para toplayarak hem yol harçlığı hem de yol parası temin ettiler ve beni Belçika’ya gönderdiler. O anki duygularımı anlatmanın imkanı yok. Birşeyler gevelemeye çalışırken, kelimeler tıkandı boğazımda. Anladım ki, Türkiye ve Türk insanı başka bir yapıya sahip, hiçbirşey söyleyemiyorum teşekkür etmekten başka… Sizleri unutmayacağım. Umarım bir sonraki gelişimde, sizleri ziyaret eder, sıcak sevginize tekrardan sahip olurum.

Şuan ne bulunamayan çantayı düşünüyorum, ne pasaportu ne de başka birşeyi…giden gitsin. Tek düşündüğüm, yaşadığım böyle bir olay karşısında sizleri tanımak, yardımınıza ve iyi niyetinize sahip olmak.  Heryerde anlatabileceğim, kahraman ve yardımsever türkler olduğunu söylemek…

Buradan başta Büyükelçimiz Tahsin Burcuoğlu’na, en çok çabayı sarfeden vefakar, iyi kalpli, unutulmayacak insan ve ismini vermek istemeyen “Emniyet Amiri” abime, ve diğer bütün çalışanlara gönülden kocaman teşekkür ediyorum.

Biliyorum karşılık beklemek için yapmadınız ama umarım, ben de bunun karşılığını başarılı bir öğrencilik ve iş yaşamıyla sizlere veririm.

Benim için Unutulmayacak efsane bir Paris Büyükelçiliği Çalışanları oldunuz.

Kucak dolusu Teşekkür ve Sevgilerle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir