PR, bir kişinin network’üdür

PR nedir? Dediğimizde aklımıza iletişim, ilişki, yönetim, halk, hedef kitle, kurum, kuruluş gibi direk olarak kavramlar gelirken, dolaylı olarak ise hoşgörü, iyi niyet, empati, güzel konuşma gibi duygusal kavramlar gelir. Aslına bakarsanız PR bir uygulayıcının (specialist) network’üdür. Bağlantı kurmuş olduğu çevresi ve iletişim halinde bulunduğu paydaşlardır. 

 

Network’ünüz ne kadar genişse iş bitirme süreniz o kadar  kısa olur. PR network’ü nedir diye açıklama da yapmak görevimiz. PR network, uygulayıcının farklı sektörlerden iş ortaklarına iletişim desteği verirken, her ortağın farklı türde beklentileri ortaya çıkar. Bu beklentiler, örnek veriyorum, bir açılış etkinliğinize Başbakan’ı veya üst düzey bürokratları çağırırken ortaya çıkar, kimi zaman da bir ünlüyü markaya yüzü yapmaya çalışırken. Eğer çevrenizde o ünlüye veya bürokrata kısa yoldan ulaşacak birisi var ise şanslısınız, yoksa bir günde ayarlayacağınız bir görüşmeyi, 15 günde yapabilirsiniz.

PR Network, aslında her telden çalar. Hem sektör temsilcilerini, hem medya temsilcilerini, hem Ankara lobilerini, hem de iş dünyasını tanımaktır. Bir selam veya merhabınız olacak seviyede de olsa ilişkileri ve bağlantıları sürekli güncelleme ve kontrol etme durumunda olmalı insan.

Akademik camia;  halkla ilişkilerde ilişki yönetimi, network oluşturma, dünya ile olan iletişimi pek fazla su yüzünde tutmaz. Teori olarak yansıttıkları bir takım kavramlar, aslında gerçek network’ü desteklemeye ve anlatmaya yetmeyebilir. PR network, ne kadar tanıyorsanız, o kadar iş yapabilirsiniz demektir. Bir PR’cı açısından “tanımak” kavramı network ile eş anlamlıdır. Örnek veriyorum, Bir kurumun medya direktörü isen eğer, müşterinde meydana gelebilecek bir krizde, basını kontrol altında tutabilme, bir kaç haber yayınlatabilme, ne bileyim, bir kaç haber yayınlatmama gücün olmalı. Gazetecileri iyi tanıyor olmalısınız. Gazeteleri iyi tanıyor olmalısınız. Hangi gazete bel altı haberler yapar, hangi gazeteci kaynaksız haber yapar, bilmelisiniz ve o gazeteyi ve gazeteciyi bir şekilde kendi bilgilerinizle bilgilendirmeli, istenilen davranışı sergiletmelisiniz.

 

alyldrm.com

ALİ YILDIRIM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir