Reklam ve sinema sektöründe 9D teknolojisi

Bir yerlerden 9D reklam ve sinema teknolojisi duydum. Nedir diye merak ettim, biraz araştırdıktan sonra kısa bir fikir edindim. Hemen size aktarmalıyım diye klavyeyi (kalemi) elime aldım.

Arkadaş, 9D dedikleri teknoloji 3D teknolojisine yeni efektler katılarak oluşturulmuş bir sistem. 3D teknolojide videoları 3 boyutlu görüyoruz ya, 9D’de ise rüzgar, su, hareketli ortam gibi yeni öğeler ekleniyor. Örneğin bir sinema filmini seyrediyorsunuz, 9D teknolojide oturduğunuz koltuk filmdeki sallantı efektlerine göre sallanıyor, rüzgar efektine göre yüzünüze rüzgar geliyor, eğer ıslak bir ortam olursa da yüzünüze su efekti geliyor. son olarak kavga ortamı olursa filmde, yüzünüze tokat da gelebilir, dikkat edin. Bu teknoloji şuanda Türkiye’de kullanılıyor mu bilmiyorum; fakat Amerika’da uygulanmaya başladı.

Bu teknolojinin reklam sektöründe hayata geçeceği ise şimdilik muamma. Belki “outdoor” reklam aktivitelerinde kullanılabilir. İnsanların yoğun olarak kullandığı mekanlarda bir platform kurularak ilgi çekici bir aktivite planlanabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir