Sadece PR’cıların Anlayabileceği 22 Terim

Halkla ilişkiler sektörü öyle bir alan ki, her meslek gibi kendi terminolojisi ve jargonu var. Ben de naçizane 22 terimi bir araya getirmeye çalıştım. Katkınızı bekliyorum.

1 – Basın Bülteni. Halkla ilişkilerin temelini oluşturur.Gazetecinin yazmadığı, PR’cının yazdığı haberin adıdır.

basin_bulteni

2 – Basın Kiti. Her daim gazetecilerin merakla beklediği toplantılarda ve basın gezilerinde verilen hediyenin adıdır.

basın kiti

3 – Medya faresi. Basın toplantılarında ve davetlerinde gazeteci gibi görünüp yeme içme işinde ustalaşmış şahıslardır. Her daim basın kartı vardır ve tüm toplantıların şeref konuğudur. En önlerde oturur, yemeğe en önde başlar.

AW095267

4 – Hürriyet Gazetesi. Hürriyet, Pr müşterileri için sıradan bir gazete değildir. O gazetede yer almak, bir müşteri için ürün ve hizmet satışlarının önünde yer alır. bir kere Hürriyet’te çıkarsa, artık ipin ucunu kaçırır, her gün hürriyet ister. Bonzai gibi bir gazete.

hürriyet reza

5 – Basın toplantısından bülten. Bu durum fotoğrafta görüldüğü gibi müşterinin toplantısında PR’cının bir köşede oturup bülteni o günün gazetelerine yetiştirme derdi vardır. İlla toplantının ertesi günü çıkmak zorunda ya.

toplantıdan bülten

6- Q&A. Soru cevap olarak çevrilir. Gazetecinin uğraşmak istemediği haber için PR’cının kendi kendine soru sorup müşteri için cevapladığı durumlara verilen addır.

q&a

7 – Stratejik iletişim. Çok şaşalı duruyor ama becerebilen çok az insan vardır. Halkla ilişkilerde stratejik iletişim, hep krizle sonuçlanır.

stratejik iletişim

8 – İtibar Yönetimi. Bu terim çok sık kullanılır ama hiç uygulanmaz. Türkiye’de müşteriler genellikle itibara değil, medyada görünürlüğe baktığı için zorluklar yaşanır. Aslında gazetede haber olmak değil, nasıl haber olduğun itibarla ilişkilidir.

itibar yönetimi

9 – Kriz iletişimi. ah krizler! hep maruz kalıp, hiç yönetemediğimiz ve itibarımızın yerle bir olduğu krizler. Hep lafta kalır. doğru ve düzgün bir kriz iletişim planı hazırlamak için hiç vakit bulamayız. Uygulaması ve pratiği hiç yapılmaz. Dosya olarak bilgisayarda kalır. Sonra sosyal medya savaşları başlar.

kriz iletişimi

10 – Medya ilişkileri. Kelimelere bakarsanız medya mensuplarıyla iyi ilişkiler kurmak çıkarılabilir ama aslında müşterinin gazetede ve televizyonda haber yapılmasını ima eder.

medya ve marka

11 – To do list. Her etkinlikten ve toplantıdan önce yapılacakların adım adım yazıldığı ruhani liste.

To-Do-List-Template

12 – Ortaklar. Bu müşterilerin dosyaların yer aldığı ve her hafta yedeğinin alındığı dosyalara verilen addır.

ortak

13 – Fee. Fee deyince benim aklıma tarımla ilgili buğday, arpa falan geliyor. Aslında Fee, müşterilerin aylık olarak ödediği paraya verilen ve her ay gecikirse maaşların da gecikeceğine işaret eden terimdir. Aşağıdaki görsel, Google’a Fee yazınca çıkan görseldir. Ben de kim olduğu konusunda bilgisizim.

fee

14 – SWOT analizi. Bu analiz sonuçları hep pozitifler üzerine kuruludur. kimse kendisinin kötü yanlarını görmek, bilmek ve duymak istemez. O yüzden hep pozitif yanlar çok çıkar.

SWOT

15 – Suskunluk sarmalı. Bu bir iletişim kuramıdır. Bir kitlede farklı düşünceye sahip olan bir avuç insanın kitlenin etkisiyle farklı düşüncesini saklaması ve yoketmesine verilen addır.

suskumluk sarmalı

16 – Frankfurt Okulu. Bunu da iletişimcilerden başka bilen çok azdır. Eleştirel teorinin merkezidir. Kültür endüstrisi kavramını ortaya atmışlardır. Aşağıdaki kişi de Horkheimer’dır.

frankfurt okulu

17 – Gündem belirleme kuramı. Bu kuram, halkla ilişkiler okuyan herkesin öğrendiği ilk kuramdır. medyanın insanların ne düşüneceği konusunda değil, ne hakkında düşüneceği konusunda etkisi olduğunu öne sürer.

gündem belirleme kuramı

18 – Edward Bernays. Freud’ün yeğenidir. Yazılı sınavda sorulduğunda verdiğim ilk cevaptır. Halkla ilişkiler babası olarak bilinir.

edward bernays

19 – Ivy Lee. Bu adam da halkla ilişkilerin babasıdır. Önce gazeteci, sonra PR’cılık yapmıştır. Kurumların şeffaf ve hesap verebilir olmasını savunmuş ve gerçeklerin halktan saklanmaması gerektiğini söylemiştir.

Ivy Ledbetter Lee

20 – James Grunig. Bu adamı o kalın Halkla İlişkiler ve İletişim Yönetiminde Mükemmellik kitabından tanıyoruz. Hele o halkla ilişkilerde 4 modeli PR’ın ilk modelleridir. Halkla ilişkilere büyük katkısı vardır.

james grunig

21 – Proaktif ve Reaktif. Bunları duyunca aklınıza füze denemeleri gelmesin. Proaktif halkla ilişkiler, olacakları önceden kestirip, önlem alınmasını kasteder. Reaktif ise, olay olduktan sonra yapılan çalışmaları kasteder. biz burada proaktif halkla ilişkiler savunuyoruz.

proaktif ve reaktif

22 – Hedef kitle. Kurumun müşterilerine ve müşteri olabilecek insanlarına verilen addır.

hedef kitle

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir