Samsung Galaxy Note ve Geleceği

Yaklaşık 2 aydır Samsung Galaxy Note kullanıyorum. Bu telefonla ilgili fikirlerimi bir yazayım dedim. Belki almak isteyenlere bir tavsiye olur. Ayrıca ikinci telefon da eylül ayında tüketicinin beğenisine sunulacakmış. Bu telefonun özelliklerini tam olarak bilemiyorum; fakat tahminlerim var, muhtemelen de her zamanki gibi doğru çıkacak.

Samsung Galaxy Note’da en büyük dezavantaj, internet yani 3G açık kaldığı sürece şarjının akşama kadar dayanamayacağının kesin olması. Artık Netbook diye tabir ettiğimiz mini bilgisayarların bile şarjının 12 saat gittiği bir zamanda yeni çıkan telefonlarının şarjının da 12 saat gitmesi, tüketicilerin kafasında satın alıp almayacağı konusunda soru işareti bırakıyor. Bu sorunun kısa sürede de çözüleceğini zannetmiyorum. Artık Iphone, Blackberry, HTC gibi akıllı telefonların öncü markaları, bir an önce batarya konusunda çalışmalara başlasalar iyi olur. Yoksa ilerleyen dönemde satışlarda düşüş yaşanabilir.

Samsung’un Galaxy Note’ta bir diğer dezavantaj, Android yazılımlarının ülkeden ülkeye farklılık göstermesi. Bir ülkede Android 4.0.3 kullanılırken, diğer bir ülkede 2.3.5 kullanılıyor ve güncelleştirmeler de tüm dünyada birden yayımlanmıyor. Her ülkede farklı zamanlarda güncelleştirme yayımlanıyor.

Galaxy Note’un iyi yanları, avantajı da var tabii. Büyük ekran olması, çift çekirdekli olması ve internet sayfalarında hızlı gezinmek, internet bağımlısı kullanıcılar tarafından tercih edilmesini kolaylaştırıyor. Telefonun cezbedici özellikleri arasında küçük ve ilgi çekici özellikler var. Mesela, telefon çaldığında bir toplantıdaysanız, telefonu ters çevirdiğinizde sessize geçmesi. Mesela, sabah alarm çalmadan önce inceden klasik müzik tarzında alçak tonda müzik çalması. Mesela, kalemi elinize alıp istediğiniz renkte ve tonda resim yapabilmeniz. 8 MP kamerasıyla HD görüntüler çekebilmeniz, sizi Galaxy Note almaya itebilir. Dediğim gibi, İnternet ve sosyal ağ bildirimleri açık olduğu sürece telefonun bataryası ancak sabahtan akşama kadar dayanabiliyor.

Samsung Galaxy Note 2 (iki) için söyleyeceklerim ise, bu telefonun Quad yani 4 çekirdekli gelmesi, 1’den ayırt edici özellik. Bunun dışındaki özellikler Galaxy note 1 ile farkı yok. Samsung Galaxy note 2 mi? yoksa Galaxy note mu derseniz, 2’ye gerek yok. Boşuna para ödemiş olursunuz. çift çekirdekli galaxy note da şimdilik kullanıcıların işini görüyor. Benim işimi görüyor hiç değilse. Bu artada Galaxy Note 2’nin özelliklerini aşağıda iletiyorum. Galaxy note ile Galaxy note ikiyi karşılaştırırsanız, olağanüstü bir fark göremeyeceksiniz. Satın almayın. Samsung’un 2’den çok fazla para kazanacağını zannetmiyorum. Iphone 5 ekimde çıkarsa Samsung’un önünü tıkayacaktır. Samsung akıllılık edip Iphone 5’ten önce pazarda yer almak istedi, ama çok akıllıca bir fikir değildi.

Son olarak Samsung’un Apple’la ödemek zorunda kaldığı bir milyar dolarlık tazminat için üzgünüm. Samsung bunu çoktan haketmişti.

Galaxy note 2 özellikleri

5.5 inç’lik dev bir ekrana sahip olan Galaxy Note II, HD Super AMOLED ekran kullanıyor. 3,100mAh bataryası sayesinde nispeten uzun süre şarj derdi olmayan cihazın ağırlığı ise 180 gramı buluyor.

8 megapiksel dahili kamerasıyla gelen Galaxy Note 2’nin ön yüzünde de 1.9 MP’lik bir kamera yer alıyor. Ön kameranın HD formatında video kaydı yapabilmesi ise önemli bir özellik.

Android’in en yeni sürümü 4.1 Jelly Bean ile gelen cihazın 16, 32 ve 64 GB hafızalı farklı modelleri bulunuyor. Bunun dışında micro SD yuvasıyla da toplam hafızayı artırmak mümkün.

Beyaz ve Titanyum Gri renklere sahip Galaxy Note II, önce Avrupa’da daha sonra Asya Ortadoğu ülkelerinde satışa sunulacak.

Cihazın dikkat çeken özelliklerinden biri de Screen Recorder uygulaması sayesinde ekranın görüntüsünü almanın bir adım ötesine geçerek videosuna da çekebilmesi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir