Sanal Ortamda Lobicilik

Yeni medya toplumsal yaşama öyle etki etti ki, tüm iletişim modellerini değiştirdi. Kişiler arası iletişime yeni bir boyut kazandırdı.

“İnsanlar artık bütün işlerini dijital ortamlarda yürütüyor. Kaleme olan sevgimiz azaldı. Silgi ve açacak kullanımını yalnızca nostalji olarak yapıyoruz. Defter, kitap ve ajanda kullanımları ortadan kalkmak üzere. Kapital yaşamın olmazsa olmazı olan paranın bile artık ortalıkta dijital bir meta olarak el değiştirmesini seyrediyoruz. Dokunamıyoruz, hissedemiyoruz, göremiyoruz… dijital rakamlardan ibaret olmaya başladı.” Devamı

Peki örgütlerin geleneksel iletişim faaliyetlerinde kullandığı bazı enstrümanları yeni medyada nasıl kullanacağı konusunda bir fikri olan var mı? Örneğin lobicilik. Lobicilik halkla ilişkilerin önemli araçlarındandır.

“Lobicilikhükümetler tarafından verilen kararları etkileme çalışmasıdır. Bu çalışmalar kanun koyucuları ve memurları etkilemeye yönelik her türlü faaliyeti kapsar. Faaliyetler organize gruplar tarafından ya da kanun koyucular ve memurlar arasındaki gruplar tarafından yürütülebilir. Devlet çalışmalarını ve yasaları özel bir çıkar ya da bir lobi faydasına etkilemeye çalışan kişilere lobici denir. Hükûmetler çoğunlukla organize grup lobiciliğini tanımlar ve regüle ederler. Lobicilik ilk kez 1946’da Amerika’da “Federal Regulation of Lobbiying Act”ile yasal bir çerçeve içine alınmış, federal hükümetler lobicilik faaliyetlerini modern devlet sisteminin ve hükümet anlayışının önemli vazgeçilmez bir unsuru olduğunu kabul etmişlerdir.” Wikipedia

Twitter üzerinden gerçekleştirilen bazı örgütlenmeler ve sonucunda ortaya çıkan bazı yaptırımlar sanal ortamda lobicilik faaliyetlerine örnek verilebilir. Twitter’ın sol menüde yer alan ve Trending Topics olarak adlandırılan bölümde kullanıcıların en çok konuştuğu konuların başlıkları yer alıyor. Bu başlıklarda üst sıralarda olan konular toplumun o anki gündemine dikkat çekiyor.

Paris ve Roma’da gerçekleştirilen anti kapitalist gösteriler ilk olarak sosyal medyada örgütlenmiştir. Geçtiğimiz günlerde Twitter’da AKP yöneticilerinden birisinin CHP’li bir vekile Twitter üzerinden hakaret etmesi üzerine Twitter’da başlayan tartışma bir anda gündem oldu. insanların toplu biçimde bir konuya dikkat çekip üzerinde uzun bir süre tweet atması, hükümet temsilcisinin Twitter’dan konuyla ilgili özür dilemesine neden oldu. Bunlar küçük örnekler; fakat kapsamlı biçimde çalışmalar yapıldığında sonuçları geleneksel lobicilikten daha keskin ve etkili olacaktır.

Bannerlar, online broşürler, mailing gibi araçlar da sanal ortamda lobicilikte kullanılan diğer araçlardır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir