Şanzelize caddesi (Champs Elysée)

Şanzelize caddesi (Champs Elysée)

Ne ne?

Fransa’nın başkenti Paris’in ünlü bir caddesidir. Parisin en güzel caddesi olarak gösterilmektedir ve fransızlar aralarında dünyanın en güzel bulvarı diye hitap ederler. Adını Yunan mitolojisinde cennet olarak gösterilen Elysion ovalarından almıştır.

Arc De Triomphe

Ay yeter bu kadar resmiyet!. Geniş mi geniş bir caddedir. Upuzun ve sonunda şahane bir yapıt dikkati çeker. İsmi,  Arc De Triomphe’dir. Zafer anıtı diyebiliriz. Devasa bir yapıya sahiptir. 12 caddenin birleştiği bir kavşağın ortasında yer alır. Bunlardan biri de Şanzelizedir.

Caddenin kenarlarında bütün lüks markaların mağazaları yer alır. Şimdi isim-isim  saymaya kalkarsak uzun zaman alabilir. Ünlü kafeler ve restaurantlar var. Hepsi ateş pahası. Bir kahve içmek isterseniz,  sıradan bir kahve için 10€ ödemek zorunda kalabilirsiniz. Restaurantlarda kişi başı yemek 100€’ya çıkabiliyor. Tabiki ben yemedim. Yiyenlerden duydum. 🙂 Ayrıca Restaurantlarda yemek yiyen insanların hepsi takım elbise ve kravatlıydı. Gençlere rastlamak imkansız derecede olasılıksızdı.

H&M mağazasını dolaştım. Fiyatlar o kadar da pahalı değildi. Sezon indirimine denk geldim sanırım. Yoksa düşünemiyorum o caddede uygun fiyatı.

İŞş

Etrafta sürekli takım elbiseli, elinde çantasını olan, uzun boylu paltolu şık giyinimli, parlak ayakkabılı, AUDI anahtarlığı olan “business” insanlar görebilirsiniz.

Bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Hatta mağazaları, kafeleri, restaurantları bile çekin.  Bütçesi kısıtlı olanlar için orada yemek yiyip içmek geri dönüşü olmayan hasarlar verebilir. Fotoğrafı ile yetinmek iyi fikir.

Size tavsiyem çantanızı kendinize kilitleyin.  Çok büyük deneyimim var. Pişman olmayın.

Nee birisi D’orsay mı dedi????

Devam edecek…

Ali YıldırımBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir