Sosyal medya ajansları, uzmanları ve iletişim sektörü

Üniversite hayatım boyunca marka ve kurum kimliği üzerine bir çok şey duydum. Marka isimlerinin çok önemli olduğu, çok dikkat edilmesi gerektiği, kurumun bütünün yansıtması gerektiğini öğrendim. Mesela logodan yazı karakterlerine ve fontlarına kadar hepsinin bir şey anlatması ve anlaşılır olması gerekiyor. Bir tüketici logoyu veya kurum ismini gördüğünde marka ve sektörüyle ilgili aklında bir şeyler canlanmalı. Halkla ilişkiler sektörü 30 yıla dayanan bir geçmişe sahip.  Halkla ilişkiler şirketleri ortaya çıktığında markalaşma sürecinde isim ve soyisimden hareket etme mantığını sürdürmüşler. Sabancı gibi, Koç gibi, Ciner gibi ajanslar da Saydam, MPR, NPR gibi isimler koymuş. O isimlerin koyulduğu dönemde halkla ilişkiler profesyonelleri daktilo ile basın bülteni yazıyordu diye tahmin ediyorum.

Ne zamanki teknoloji gelişti, iletişim teknolojileri ve internet yaygınlaştı, pazarda yeni bir gereksinim ortaya çıktı. İnternet ve sosyal ağlarda konvansiyonel iletişim modelleri uygulanabilir miydi? Halkla ilişkiler çalışmaları sosyal ağlarda ve internette nasıl uygulanmalıydı? Pazardaki bu boşluk sosyal medya ajanslarını doğurdu. Aslında bu ajanslar hep vardı. 3 yılda, 5 yılda kurulan ajanslar bir algı yönetimi değil Facebook ve Twitter’da hesap yönetimi yapıyor. Eskiden beri var olan sosyal medya ajansları ise şirketlere web sitesi ve yönetimi desteği zaten veriyordu. Ne zaman ki Facebook’un kullanıcı sayısı 900 milyona ulaştı, o zaman markaların da dijital talepleri ortaya çıktı. Bu zamana kadar geleneksel medyada gazete, TV ve dergilerle medya ilişkileri yapan iletişimciler, sosyal ağlar çıkınca ve profesyonelce markalara hizmet etmeye başladıkça apışıp kaldılar. Markaların dijital taleplerine cevap veremediler. Bir marka halkla ilişkiler danışmanına Wikipedia nedir dediğinde geleneksel halkla ilişkilerci susup kaldı. Sektör de sosyal medya ajanslarını doğurdu.

Peki bu sosyal medya ajansları, neden isimlerini garip garip anlaşılmaz ve kurum kültürünü ve işi yansıtmayan isimler kullanılır? Mesela Tick Tac Boom deyince sizin de aklınıza ağızda patlayan şeker geliyor dimi? Mesela, Hayal Akademisi deyince benim aklıma kişisel gelişim merkezi veya rehabilitasyon merkezi geliyor. Haa bir de 4129 var Mitoz var, daha bir sürü sosyal medya ajansı var. Web sitelerine girdiğinizde sizi “Online itibar yönetimi” gibi fiyakalı cümleler karşılıyor. “Markanızın İnternetteki yüzünü güzelleştirelim” diyor mesela. Sizce de yapmış oldukları çalışmalarla milyonlarca insanın olduğu internette markalar hakkında bir algı yaratıyorlar mı? Markaya karşı sadakat oranlarını yükseltiyorlar mı? zannetmiyorum. Neden bu gibi isimler koyduklarını da anlamıyorum. Mesela ben Yıldırım Sosyal Medya Ajansı isminde bir ajans kursam, tutmayacak mı? siz bana bunu mu söylüyorsunuz. O isimler sizin kurum kimliğinizi yansıtıyor mu? marka algınız çok mu güçlü? tiktakboom deyince akılda güçlü bir imaj mı yaratacak? siz ajanslar, önce kendi itibarınızı kurtarın ve kurallarınızı yazın. Bizler markaların itibarını güçlendiririz.

Artık bir bilardo salonunun Facebook hesabını yöneten kişi, Kendine Blogspottan bir web sitesi açarak sosyal medya ajansı kuruyor, ismine de Twitter’da ajans kurucusu veya başkanı diyor. Ne kolay dimi Sosyal Medya Danışmanı olmak. Ne kolay dimi Sosyal Medya Uzmanı olmak. Elinde bir Facebook hesabı olan sosyal medya uzmanı oluyor. Markaların internette itibar yönetimlerini ve algı yönetimlerini üstleniyor. Helal olsun diyorum.

Umuyorum ki, bu sosyal medya iletişiminin kuralları biran önce yazılır.

Yeni meslekler arasında olan iletişim alanının herkes tarafından yapılamayacağı uygun bir dille anlatılmalı.

Seramik okuyan bir kişinin, halkla ilişkiler uzmanı olmasının önü kesilmesi.

Facebook’ta hesap yöneterek, fotoğraf video paylaşarak online itibar yönetimi yapılamaycağı anlaşılmalı,

4-5 yıllık geçmişe sahip sosyal ağların 2 yılda uzmanı olanlar var. İtibar edilmemeli.

sosyal medyanın da geleneksel medyadan bir farkının olmadığı anlaşılmalı.

sosyal ağların da iletişimcinin kullanabileceği birer mecra olduğu unutulmamalı.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir