Sosyal Medya ve Müslümanlık

sosyal medya müslümanlık
Sosyal medya hayatın her alanını olduğu gibi, dini yaşamı da çok büyük oranda etkiledi. Her türlü fikrini dilediğince sosyal mecralarda paylaşan bireylerin dini yaşantılarını da paylaşmaması insan doğasına aykırı olurdu. Peki dini inançların binlerce insanın birbirini takip ettiği bir ortamda ulu orta paylaşmak islami inanç sistemimiz açısından ne kadar doğru? Dualarımızı, beddualarımızı, iyiliklerimizi, kötülüklerimizi, nefretlerimizi, yardımlarımızı paylaşmamız ne kadar caiz? bunların cevaplarını tek seferde vermek zor olur. İnsanlar paylaşımlarında neyi amaçlıyor, islam dini bu konuda ne söylüyor, buna bakmak lazım. Sanal ortamın gerçek yaşamla olan büyük benzerliği, normal yaşam için geçerli olan dini kuralları, burada da geçerli kılabileceğini söyleyebiliriz.

Bir örnek üzerinden gidersek, çok güzel bir söz vardır; “bir elin verdiğini, öteki el bilmesin”. Buradan anlıyoruz ki, yardımlarınızı gizli yapın, ifşa etmeyin, kibre düşmeyin, riyaya da düşmeyin anlamı çıkıyor. Yaptığınız yardımları gösteriş için değil, Allah Rızası için yapın.

Kur-an’ı Kerim’de geçen bir ayette, Allah Teala,  “Mallarını gece ve gündüz, gizli ve açık, her zaman ve her halde Allah yolunda bağışlayan kimselere gelince, işte onların Rabb’leri katında mükâfatları vardır. Onlar için hiçbir korku yoktur; onlar mahzun da olmazlar.” diyor. Yapılan yardımlarda islam dini, gizli veya açık olmasının zararına pek değinmiyor. (Bakara 274)

Fakat şöyle bir HADİS:” Muhakkak ki sizin için en çok korktuğum şey .Küçük şirk yani riyadır”.(Tirmizi-Hudut-24). Baktığımız zaman tavır ve davranışlarda dikkat edilmesi gerekiyor.

Bir AYET’te de; “‘ Ey iman edenler sadakalarınızı, insanlara gösteriş için malını harcayan , Allaha ve ahiret gününe inanmayan kimse gibi başa kakmak ve eziyet etmek suretiyle boşa çıkarmayın. Çünkü bu gösterişin hali üzerinde az bir toprak bulunan kaya parçasına benzer ki onun şiddetli bir yağmur isabet edince üzerindeki toprağı temizleyip kendisini katı bir taş halında bırakır (Bakara-264). geçiyor.

Sosyal medya ağlarında karşılaştığımız, “cuma namazındayım, bir an önce akşam ezanı okunsun çok acıktım” gibi ibadetleri ve inançları paylaşmak ne derece doğru siz karar verin. Yaptığınız duaları Facebook’a değil, Allah’a yapın. Dua paylaşımları gösteriş değil de nedir?

Her dini bir günde, her bayramda sosyal ağlar üzerinden yapılan ibadetlerin ifşa edilmesi, hoş karşılanmamaktadır.

Fakat bir ayrıma dikkat çekmek istiyorum. İnanç sistemimizde irşad ve tebliği diye bir kavram vardır. Sosyal ağlar da, müslümanlığa çağrı anlamında ve topluma ulaşmada önem taşıyor. Sosyal medyanın İrşad ve Tebliğ anlamında kullanılması, dinin güzelliklerinin paylaşılması, duanın ve ibadetlerin öneminin anlatılması, dini tebliğ etme açısından önemli.

Sonuç olarak, sosyal medyada paylaşımlarda riya’ya düşmemeye dikkat etmemiz gerek. Hepimizin zaman zaman paylaşımlarda buna dikkat etmediğimizin farkına varıyorum.

Yazımı Maun Suresi ve bir Hadis ile bitiriyorum AYET:” Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki onlar namazlarını gösteriş için kılarlar.”(Maun-5) Peygamberimiz (sav) de bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurur;

HADİS: ” Gösteriş için oruç tutan, namaz kılan, sadaka veren, kimse Allah’a şirk koşmuştur. (ET tergib-ver terhib) Bu ayet ve hadisten de anladığımız gibi riyanın (gösteriş) Allah’a şirk koşmak olduğu anlaşılmaktadır.

Sosyal medya da çevrenize bu gösterişi yapmanız açısından müsait bir ortam.

Saygılarımla

ALİ YILDIRIM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir