Sosyal Medya’nın Dünyadaki İletişim Operatörlerine Darbesi Neydi?

Sosyal Medya’nın Dünyadaki  İletişim Operatörlerine Darbesi Neydi?

Cepten internetin gitgide yaygınlaştığı şu günlerde,  aslında dünyadaki bütün iletişim operatörlerini bekleyen büyük bir tehlike var.  Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar, şimdiden bu şirketler karşısında zaferler kazanmaya başladılar.

Ücretsiz Erişim

Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlara cepten ücretsiz erişmek mümkün. Bu şirketler arasında yapılan anlaşmaların sonucuna dayanıyor. Peki Bu anlaşmalardan her iki şirket de aynı karı mı elde ediyor?  Hayır! sosyal ağlar iletişim operatörleri karşısında iki kat daha fazla kar elde ediyor. İnsanlar artık sms servisini değil, facebook mesajı kullanıyor. Bu da iletişim operatörlerinin mesajlaşma servislerine rağbeti düşürüyor. Bu yalnızca Türkiye de mi uygulanıyor? hayır. Belçika’da Base şirketiyle anlaşmalı olan Facebook bu operatör üzerinden kullanıcıları ücretsiz erişme imkanı sunuyor. Dünyadaki birçok operatörle anlaşan Facebook ve Twitter aslında yaptığı anlaşmalarla operatörlere büyük darbe vuruyor.

Peki Sosyal Ağların geleceğinde ne var?

Şunu biliyorum ki, yakın gelecekte Özellikle Facebook, iletişim operatörlerinin bir çok uygulamasını internet üzerinden kullanmaya başlayacak. Şimdiden yaptığı anlaşmalarla kendi uygulamalarını bu şirketler üzerinden kullanıcılarına sunuyor.Önümüzdeki yıllarda oOperatörlerin Görüntülü görüşmeler, anlık mesajlaşma servisleri, telefon görüşmeleri gibi özelliklerini ele geçireceği aşikardır.

Bu hızlı gelişmelere yeni stratejiler geliştiremeyen operatörler, ayakta kalmakta zorluk çekecek gibi görünüyor. Bütün uygulamalarını sosyal medyanın hizmetine teslim etmenin üzüntülerini yaşayacakları günler yakındır.  Turkcell’in artık bol bol mesaj hediyesi vermesi bazı tabuların yıkıldığını gösteriyor. Daha geçen yıl verdiği hediye sms’leri yalnızca Turkcell yönüne kullanabiliyorduk; ama şimdi verilen bütün hediyeler her yöne kullanılabiliyor.

Sosyal Medya İletişim Savaşları, yakında…

Ali Yıldırım


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir